Stara, dobra glina wraca do łask

0
1464

Jeśli spojrzysz wstecz, to przypomniasz sobie jak kiedyś budowano domy. Głównymi materiałami budulcowymi były: drewno, słoma, glina. Glina jest zdrowa, niepalna i ogólnodostępna. Charakteryzuje się twałością i odpornaścią na odkszałcenia oraz niesprzyjające czynniki. W dzisiejszych czasach, gdy ludzie stają się coraz bardziej świadomi, chcą żyć zdrowo, w czystym i naturalnym środowisku. O dziwo duże zainteresowanie jest również ze strony ludzi bogatych, którzy chcą być w posiadaniu takiego zdrowego eco domu.

Obecnie istnieją kursy kilkudniowe, na których możesz się nauczyć jak zbudować taki gliniany dom. Mój kuzyn, który skończył budownictwo mówi, że stosunkowo słaba jest trwałość takiego domu, dlatego na dłuższe lata lepiej sprawdza się cegła, która jest też gliną, tylko wypaloną.

Niemniej jednak budowa takiego małego domku letniskowego to zapewne świetna manualna zabawa, a i wygląd przypomina domki hobbitów.

Wróćmy jednak do gliny. Coraz powszechniejsze stają się tynki gliniane. Glina moze stanowić bardzo naturalny materiał wykończeniowy.

Nowoczesne tynki na bazie gliny dają nieograniczone możliwości kreowania wnętrz, można dzięki nim uzyskać nie tylko modne ostatnio chropowate powierzchnie, ale również idealnie gładkie. Budownicwo ekologiczne przechodzi w Europie zachodniej ale także w naszym kraju swój renesans, szczególnie w świadomosci młodego i  wykszałconego społeczeństwa oraz tych wszystkich, którym leży na sercu zdrowie własne oraz najbliższych a także ochrona naturalnego środowiska.

Powoli zaczynamy mieć dość sztucznych materiałów.

Zalety gliny:

  • Tynk gliniany można stosować na wiekszość podłoży stosowanych w budownictwie, w każdej chwili można usunąć na mokro ze ściany i po ponownym rozrobieniu ułożyć w innym miejscu

  • można go wykańczać na gładko – jak gładz gipsową lub stosować różne tekstury charakterystyczne dla tynku ozdobnego.

  • eliminujemy charakterystyczny dla gładzi gipsowej pył i brud we wszystkich pomieszczeniach, cząsteczki gliny są elektrostatycznie obojętne, co sprawia, że nie przyciągają kurzu,

  • Glina neutralizuje emisję szkodliwych substancji zawartych w materiałach budowlanych w szczególności gdy do ich produkcji użyto odpady hutnicze ( popioły itp.)

  • Glina działa jak piec – akumuluje ciepło i powoli oddaje do otoczenia idealnie więc nadaje sie przy w przypadku stosowania ogrzewania sciennego – jest to najzdrowszy sposób ogrzewania.

  • Reguluje wilgotnosc powietrza ( szybko przyjmuje i oddaje wodę) tworząc zdrowy klimat.

  • Glina ma właściowości oczyszczające – wiąże zanieczyszczenia i je neutralizuje ( zapachy w kuchnii, dym nikotynowy itp.)

  • Glina ma dobre właściwości akustyczne.

  • Tynki produkowane na bazie gliny są odporne na plesnie i grzyby.

  • Glina jest niepalna i trwała

  • Glina jest neutralna względem ludzkiego ciała, dzieki czemu nie powoduje podrażnień i alergii,

  • Produkt jest całkowicie ekologiczny i naturalny, ścian tynkowanych gliną nie powinno się malować, gdyż wówczas tracą (przynajmniej częściowo) swoje właściwości,

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj