Stomatologia estetyczna – jak stworzyć sobie nowy uśmiech?

0
1642
ZEBY

Piękny uśmiech, śnieżnobiałe i zdrowe zęby – to prawdziwa wizytówka człowieka. Teraz możemy korzystać również z zabiegów stomatologii estetycznej. Jakie są najpopularniejsze zabiegi?

Podstawowa higiena jamy ustnej

Od śnieżnobiałej barwy zębów, ważniejsze jest ich zdrowie. Nawet najpiękniejsze, białe ząbki nie będą powodem do zadowolenia, jeśli powodem do smutku będzie zaawansowana próchnica lub choroby przyzębia.

Stąd pierwszym przykazaniem w zakresie dbania o zęby jest ich codzienne mycie i regularne wizyty u dentysty. Tylko takie postępowanie może nas uchronić przed niepotrzebną utratą zębów. Aby jednak cieszyć się dodatkowo pięknym uśmiechem, można korzystać z dużej liczby zabiegów stomatologii estetycznej, które sprawią, że nasze zęby będą nie tylko zdrowe, ale jednocześnie piękne.

Usuwanie kamienia nazębnego

Kamień nazębny powstaje wskutek resztek jedzenia, składników śliny, bakteryjnych produktów przemiany materii, które osadzają się na zębach w postaci zmineralizowanej płytki. Jego usunięcie jest nie tylko kwestią estetyki, ale przede wszystkim zdrowia zębów. W miejscach, gdzie pojawia się kamień, znajduje się znaczna ilość bakterii powodujących próchnicę i paradontozę.

Niestety usunięcie kamienia nazębnego w domowych warunkach nie jest możliwe, stąd by się go pozbyć, koniecznie trzeba umówić się na wizytę u lekarza stomatologa.
Zabieg usunięcia kamienia nazębnego (skaling) odbywa się różnymi metodami. Najbardziej popularne jest ręczne usuwanie kamienia przy pomocy naostrzonych skalerów.

Metoda ta jest jednak bardzo pracochłonna i niedokładna. Częściej polecane jest więc korzystanie z metody usuwania kamienia za pomocą ultradźwięków. Zabieg taki jest całkowicie bezbolesny a jednocześnie bardzo precyzyjny. Podobne efekty uzyskuje się stosując pozbywanie się kamienia przy pomocy lasera, dźwięków i preparatów chemicznych. Koszt skaningu to wydatek około 100 – 200 zł.

Piaskowanie

Piaskowanie zębów to zabieg z zakresu stomatologii estetycznej, którego celem jest usunięcie z zębów osadu, kamienia i przebarwień. Prawidłowo wykonany zabieg piaskowania zębów jest całkowicie bezbolesny, a dzięki niemu zęby staną się zdrowsze, jaśniejsze i gładsze.

Piaskowanie zębów jest wskazane przed wybielaniem zębów a także po zakończeniu leczenia ortodontycznego. Zabieg piaskowania dokładnie usuwa wszelkie przebarwienia i osady będące pozostałością po paleniu papierosów, kawie, herbacie a nawet lekach.
Piaskowanie zębów zaleca się wykonywać 1- 2 razy w ciągu roku. Jego koszt wynosi od 50 do 100 zł.

Wybielanie zębów

W ostatnich latach dużą popularność zyskało wybielanie zębów. Białe zęby stanowią oprócz ubioru, fryzury i makijażu – dodatkowy element pięknego wyglądu.

Metod wybielania zębów jest bardzo dużo, a wśród nich takie, które wykonuje się samodzielnie w domowym zaciszu, jak i takie, które dostępne wyłącznie w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym.

Stomatologiczne wybielanie zębów polega na nałożeniu przez lekarza na wcześniej oczyszczone z kamienia i osadu zęby specjalnego żelu o dużym stężeniu. Pozostaje on na zębach przez około 15 minut i w tym czasie poddawany jest procesowi aktywacji pod wpływem lampy Beyond.

Profesjonalne nakładki winylowe wykonane przez lekarza stomatologa dają efekt wybielania porównywalny z działaniem lampy Beyond. Pacjent otrzymuje zestaw nakładek, które po wcześniejszej aplikacji żelem nakłada na zęby (wieczorem, przed snem). Kuracja trwa od 5 do 14 dni.

Pasty i paski wybielające, mimo iż cieszą się dużą popularnością, cechują się bardzo zróżnicowaną skutecznością. Posiadają one mniejsze stężenie substancji aktywnych, stąd wybielanie zębów jest nieznaczne, zwykle o jeden ton barwy.

Do skutków ubocznych wybielania zębów należy zaliczyć możliwość wystąpienia nadwrażliwości zębów i podrażnienia dziąseł. Dolegliwość ta jednak mija zwykle po 3 – 5 dniach od zabiegu.

Lakierowanie zębów

Lakierowanie zębów to zabieg mający na celu nałożeniu na płytkę nazębną grubej warstwy fluoru o dużym stężeniu. Lakier z fluorem zasycha na powierzchni zębów, co powoduje przedłużenie czasu podaży fluoru do zębów. Dla lepszego dotarcia fluoru do głębszych warstw zębów, należy przed zabiegiem lakierowania usunąć kamień i osad nazębny (skaning i piaskowanie).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj