Sól himalajska na chore zatoki – inhalacje i płukanki

2
12923
sol himalajska na zdrowie

Inhalacje na zatoki z soli himalajskiej nawilżają, przywracają sprawność ochronną wyściółce dróg oddechowych i dezynfekują. Słone kryształki można też wykorzystać do płukania zatok.

Chore zatoki bywają częstym powikłaniem schorzenia przebiegającego z katarem. Może to być przeziębienie lub alergia. Zabiegi z wykorzystaniem soli himalajskiej są skutecznym sposobem na pozbycie się uczucia zatkanych zatok i na nawilżenie przesuszonej śluzówki. Ponieważ znakomicie nawilżają, wspomagają przez to prawidłową czynność nabłonka rzęskowego, którym wyścielone są drogi oddechowe.

A to oznacza, że do organizmu trafia mniej czynników sprawczych kataru: drobnoustrojów i zanieczyszczeń. Zabiegi z wykorzystaniem soli himalajskiej łagodzą też stany zapalne i korzystnie jonizują bezpośrednie otoczenie tkanek.

Sól himalajska na zatoki – jak stosować?

Inhalacje i płukanki na zatoki z solą himalajską można wykorzystywać na trzy różne sposoby:

  • leczniczo – do stosowania podczas infekcji jako uzupełnienie kuracji farmakologicznych lub naturalną alternatywę dla innych form leczenia chorych zatok;
  • profilaktycznie – przy skłonnościach do stanów zapalnych zatok;
  • w ramach rehabilitacji, w czasie rekonwalescencji – po leczeniu farmakologicznym lub chirurgicznym dróg oddechowych i zatok.

Warto pamiętać, że wprawdzie zapchane zatoki udrażniają się zarówno dzięki inhalacjom, jak i płukaniu, ale to płukanie jest rozwiązaniem, dzięki któremu dochodzi również do fizycznego usunięcia zanieczyszczeń i wydzieliny zalegającej w przewodach nosowych i w części zatok.

Jak przygotować inhalacje na zatoki z soli himalajskiej?

Zabieg można przeprowadzić bardzo prosto i nie trzeba tu korzystać z żadnych wyspecjalizowanych urządzeń. Oczywiście, jeśli posiada się inhalator, warto z niego skorzystać Niemniej jednak do wykonania skutecznej inhalacji z soli himalajskiej na zatoki w zupełności wystarczy zwykła miska, garnek lub umywalka ze szczelnym korkiem (czysta!). Zabieg powinien trwać kilka – kilkanaście minut.

Inhalacje z soli himalajskiej – krok po kroku

  • Najprościej – do naczynia lub umywalki wlej 1-2 litry gorącej wody. Dorzuć odpowiednio 1-2 łyżki soli himalajskiej, wymieszaj, aby kryształki się rozpuściły i wdychaj unoszące się opary. Dla większej skuteczności zabiegu możesz pochylić się nad roztworem i nakryć głowę ręcznikiem.
  • Podczas kąpieli – umyj się pod prysznicem. Do wanny z dobrze ciepłą wodą wrzuć 1-2 garście soli himalajskiej i wdychaj unoszące się opary. Na inhalacji w tej formie skorzysta też skóra.
  • Z inhalatorem – do szklanki przegotowanej lub niegazowanej źródlanej wody wsyp łyżeczkę soli himalajskiej. Wymieszaj do całkowitego rozpuszczenia się kryształków. Wlej roztwór do pojemnika inhalatora. Wdychaj powstające opary.

Płukanie zatok solą himalajską

Ten zabieg wymaga nieco większej wprawy; i większej odwagi – ponieważ płukanie zatok solą himalajską może na samym początku przygody z tą formą leczenia lub profilaktyki wydawać się trudne i mało komfortowe.

sól himalajska płukanki jedzenie lampy

Na płukanie trzeba sobie zarezerwować kilkanaście minut wolnego czasu. Osobom doświadczonym przeprowadzenie płukania zajmuje zaledwie kilka minut – to kwestia wprawy. Płukanie zatok solą himalajską należy wykonywać roztworem o stężeniu odpowiadającym stężeniu soli fizjologicznej.

Jak zrobić rozwór do płukania zatok?

Kluczem jest tu zachowanie proporcji – stężenie roztworu ma odpowiadać stężeniu soli fizjologicznej. Do naczynia z przegotowaną, letnią wodą wsyp pół łyżeczki soli himalajskiej. Wymieszaj do rozpuszczenia się kryształków i przelej gotowy roztwór do naczynia, którym posłużysz się przy płukaniu zatok.

Płukanie zatok solą himalajską – krok po kroku

Można je wykonać na kilka sposobów. Najpopularniejszą i najbardziej powszechną metodą jest wpuszczenie roztworu soli himalajskiej jedną dziurką nosa i wypuszczenie płynu z solą drugim nozdrzem.

  • Usiądź lub stań przy umywalce.
  • Przechyl głowę w jedną stronę i dotknij w tej pozycji brodą o wybrane ramię.
  • Wlej roztwór soli himalajskiej do dziurki nosowej, która znajduje się po stronie głowy nie dotykającej ramienia.
  • Przechyl głowę tak, aby roztwór soli swobodnie wypłynął drugą dziurką.
  • Powtórz opisane czynności.

Inhalacje i płukanie zatok solą himalajską można wykonywać nawet kilkakrotnie w ciągu dnia. Moc roztworu najlepiej wtedy ustalić na poziomie stężenia soli fizjologicznej – aby, szczególnie przy płukaniu zatok, nie doszło do podrażnienia delikatnej wyściółki śluzowej dróg oddechowych.

Środki ostrożności

Chociaż stosowanie inhalacji z soli himalajskiej i płukanek na chore zatoki jest ogólnie bezpieczne, istnieją pewne środki ostrożności, o których należy pamiętać. Ważne jest, aby nie przesadzić – zbyt duża ilość roztworu soli fizjologicznej może jeszcze bardziej podrażnić wrażliwe tkanki nosa lub nadmiernie je wysuszyć, powodując więcej podrażnień niż ulgi.

Istotne jest również, aby używać czystej, wysokiej jakości soli himalajskiej wolnej od zanieczyszczeń, ponieważ zanieczyszczenia mogą powodować dalsze problemy zdrowotne, gdy zostaną wprowadzone do systemu pasażu zatokowego.

Inne, ciekawe zastsowanie soli…

Lampy z soli himalajskiej

Zwolennicy lamp z soli himalajskiej twierdzą, że mogą one zapewnić wiele korzyści, takich jak zmniejszenie stresu, poprawa nastroju i koncentracji, poprawa krążenia i złagodzenie objawów problemów z układem oddechowym. Jednak badania naukowe dotyczące tych twierdzeń są ograniczone, więc należy podchodzić do wszelkich rzekomych korzyści z ostrożnością.

Zastosowanie dekoracyjne

Oprócz potencjalnych korzyści zdrowotnych, himalajskie lampy solne stanowią piękne elementy dekoracyjne, które doskonale pasują do każdego nowoczesnego lub tradycyjnego schematu wystroju. Są one dostępne w różnych kształtach i rozmiarach – od małych lampek nocnych po duże ozdoby stołowe – dzięki czemu łatwo jest wybrać taką, która pasuje do ich stylu.

Podsumowanie

Sól himalajska jest niedrogim, łatwo dostępnym naturalnym środkiem, który jednostki mogą wypróbować w domu, jeśli cierpią z powodu chorych zatok bez uciekania się do ostrych leków lub antybiotyków. Czy to poprzez inhalacje, czy płukanki, to delikatne leczenie może ukoić zapalone zatoki i złagodzić objawy skutecznie, poprawiając jednocześnie ogólne samopoczucie układu oddechowego.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj