Masaż limfatyczny: na czym polega i czemu służy?

0
1483
Masaż limfatyczny brzucha u kobiety

Masaż limfatyczny – zwany również drenażem limfatycznym – to rodzaj masażu, podczas którego poprzez odpowiednie uciskanie tkanek doprowadza się do poprawy krążenia limfy w organizmie. Pozwala to na redukcję obrzęków limfatycznych, ale może również być doskonałym uzupełnieniem terapii odchudzającej i antycellulitowej. Efekt masażu limfatycznego mogą dawać również niektóre zabiegi medycyny estetycznej, np. Icoone oraz Onda.

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie są wskazania do wykonywania masażu limfatycznego,
  • jakie są do niego przeciwwskazania,
  • czy masaż limfatyczny można wykonać samodzielnie.

Limfa – zwana również chłonką – to płyn ustrojowy, który odpowiada m.in. za transport białek, limfocytów oraz usuwanie z organizmu produktów przemiany materii. Zdarza się jednak, że krążenie limfy w naczyniach limfatycznych na skutek różnych czynników (np. urazów mechanicznych, niektórych chorób ogólnoustrojowych albo przyjmowania pewnych grup leków, takich jak kortykosteroidy) ulega zastojowi. Objawia się to obrzękiem tkanek, uczuciem ciężkości, upośledzeniem ruchomości, a w skrajnych przypadkach – nawet destrukcją naczyń limfatycznych oraz deformacją ciała.

Skutecznym sposobem na usunięcie zastoju limfatycznego jest masaż limfatyczny, zwany też drenażem limfatycznym. Poprzez odpowiednie uciśnięcia tkanek, ich oklepywanie i gładzenie terapeuta usprawnia krążenie limfy w organizmie, co w konsekwencji prowadzi do ustąpienia objawów.

Może zainteresować Cię także fotel z funkcją masażu, który również spełnia wiele różnych funkcji.

Masaż limfatyczny – wskazania

W zależności od obszaru ciała, którego dotyczy zastój limfatyczny, może zostać wykonany np. masaż limfatyczny nóg albo masaż limfatyczny brzucha. Oprócz działania leczniczego masaż limfatyczny może być również wykonywany w celach detoksykacji i oczyszczenia organizmu, wspomagająco w terapii odchudzającej i antycellulitowej, w profilaktyce zakrzepicy żylnej, a także w celach hamowania procesów starzenia się skóry. Jest to bowiem zabieg również o działaniu estetycznym.

Masaż limfatyczny – przeciwwskazania

Mimo wszelkich dobrodziejstw, jakie niesie ze sobą masaż limfatyczny, nie jest to zabieg przeznaczony dla wszystkich. Wśród przeciwwskazań do jego przeprowadzania znajdują się:

  • zakrzepica,
  • zapalenie naczyń,
  • zapalenie węzłów chłonnych,
  • choroby serca,
  • obecność rozrusznika serca.

odpowiedni masaz nog limfa

Masaż limfatyczny nóg – jak zrobić go samemu?

Choć w sieci można znaleźć mnóstwo porad dotyczących możliwości samodzielnego wykonywania masażu limfatycznego, to należy mieć świadomość, że skuteczny i bezpieczny zabieg przeprowadzi tylko wyspecjalizowany w tym zakresie terapeuta – w innym przypadku masaż może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Istnieje jeszcze jedna opcja – zabiegi medycyny estetycznej o działaniu wyszczuplającym, modelującym i antycellulitowym, które wykazują działanie takie, jak masaż limfatyczny. Zaliczają się do nich m.in. wykonywane w klinice Estell w Warszawie zabiegi Icoone oraz Onda:

  • Zabiegi Icoone wykonywane są przy użyciu urządzenia wyposażonego w zmechanizowane głowice masujące z rolkami z licznymi mikrootworami. Poprzez działanie podciśnienia zasysają one skórę, tworząc zjawisko tzw. multimikrostymulacji – pozwala ono na redukcję tkanki tłuszczowej i cellulitu, ujędrnienie skóry oraz stanowi metodę kuracji obrzęków i problemów naczyniowych.
  • Onda jest z kolei zabiegiem wykorzystującym technologię zimnych mikrofal Coolwaves – docierają one do tkanki tłuszczowej, redukując ją w nieinwazyjny sposób. Komórki tłuszczowe zostają rozbite i w naturalny sposób usunięte z organizmu. Oprócz tego zabieg Onda pozwala na redukcję cellulitu oraz wyraźne ujędrnienie skóry.

Masaż limfatyczny może być również cenny dla sportowców, którzy próbowali wysokiej intensywności treningu, ale doświadczają zmęczenia, gdy są one wywierając więcej wysiłku niż ich sytuacja wymaga ze względu na ich ciała nie mają wystarczająco dużo energii przyjść ich mięśnie zaczynają się rozpadać; płyny limfatyczne będzie w stanie ożywić je tak, że mogą one utrzymać się z ich harmonogramu bez zakłóceń.

Oczywiście ostateczny rodzaj zabiegu, ich liczba oraz częstotliwość jest dopasowywana do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Mogą być one wykonywane jako uzupełnienie tradycyjnego masażu limfatycznego lub jako jego alternatywa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj