Ile powinniśmy spać i dlaczego sen jest aż tak ważny? Tabela zapotrzebowania na sen

0
979
ile czasu się śpi

Wszyscy wiemy, że sen jest ważnym stanem towarzyszącym nam przez całe życie. Jedni śpią krótko, inni potrafią przeleżeć w łóżku pół dnia. Jednak czy zdajemy sobie sprawę czym tak naprawdę jest dla nas sen i jakie korzyści przynosi?

Według jednej z harvardzkich szkół medycznych Twoje ciało potrzebuje snu tak samo jak jedzenia, picia i oddychania. Rozległe badania nad stanem snu konsekwentnie ukazują, iż odgrywa on główną rolę w utrzymaniu zdrowia fizycznego, psychicznego, długowieczności i dobrego samopoczucia. To wyjaśnia dlaczego po wyspaniu się jesteśmy pełni sił, potrafimy logiczniej myśleć i trzymać emocje na wodzy. Bez odpowiedniej dawki nocnego odpoczynku nasza ogólna fizyczność jest upośledzona, czujemy się osłabieni i mamy mniejszą zdolność koncentracji.

człowiek a dobre spanie

Na osiągnięcie satysfakcjonującego snu składa się wbrew pozorom wiele czynników. Zacznijmy od początku. Miejsce, w którym znajduje się Twoje łóżko – dajmy na to sypialnia – powinno „dobrze Ci się kojarzyć”. Musi być urządzone w Twoim guście, odpowiednio przestrzenne i przytulne. Liczy się nawet kolor ścian, dywany, zasłony i oświetlenie. Po drugie- materac. Nie powinien być ani za miękki, ani za twardy. Musi dokładnie dostosowywać się do wszystkich krzywizn Twojego ciała oraz mieć odpowiednią długość. Pościel powinna być dobrana do temperatury pomieszczenia, a pokój porządnie przewietrzony.

Długotrwały brak snu może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych takich jak: otyłość, cukrzyca, choroby serca, a nawet skrócić życie! Ile więc powinniśmy spać?

Poniższa tabela ukazuje zapotrzebowanie na sen w zależności od wieku:

  • Noworodki                          12-18 h
  • Niemowlęta                         14-15 h
  • Dzieci do 3 r.ż.                    12-14 h
  • Dzieci od 3-5 r.ż.                 11-13 h
  • Dzieci szkolne od 5-10 r.ż.   10-11 h
  • Nastolatki od 11-17 r.ż.        8-9 h
  • Dorośli od 18 r.ż.                  7-9 h

Na poszczególnych grupach wiekowych przeprowadzono badania dotyczące stanu zdrowia w przełożeniu na ilość snu. Okazało się, że ludzie, którzy przez całe życie dostarczali sobie odpowiedniej dawki snu żyją dłużej i zdrowiej, niż ci, którzy spali zbyt mało lub zbyt dużo. Wynik ten podkreśla, że sen powinien być dla każdego człowieka dbającego o własne zdrowie jednym z priorytetów.

Jeżeli więc następnym razem ktoś Wam wypomni, że szkoda życia na spanie, udowodnijcie mu, że nie ma racji!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj