Jak przygotować dziecko na pierwszą wizytę u okulisty?

0
756
dziecko u okulisty

Wielu rodziców odwiedza dość często pediatrę, by ten zbadał dziecko oraz zlecił ważne szczepienia. Niestety zapominają o okuliście, a taka wizyta jest również obowiązkowa. Pierwszą kontrolę oczu malucha powinno wykonać się już w pierwszym miesiącu życia.

Jak często powinniśmy chodzić z dzieckiem do okulisty?

Choroby oczu dotykają bardzo wielu dzieci poniżej 16 roku życia. Co ważne wiele z nich nie było wcześniej kontrolowanych u okulisty. Bardzo ważna jest więc wczesna profilaktyka.

Kobiety, które w trakcie ciąży przechodziły różyczkę lub toksoplazmozę muszą szczególnie zadbać o oczy swoich pociech po ich narodzinach. Obie te choroby mają wpływ na wzrok dzieci i powodują nieodwracalne uszkodzenia wzroku. Mogą nawet wywołać ślepotę. Ważne więc, by takie mamy prosiły swoich pediatrów i dokładne zbadanie wzorku pociech. Zabiegiem profilaktycznym w takim przypadku jest podanie noworodkowi jednoprocentowej zawiesiny z penicyliny. Jest ona używana do zakrapiania oczu. To zabieg, który wykonuje się w pierwszych dniach życia dzieci.

W trzecim miesiącu następuje czas na badania profilaktyczne. W tym celu podawane są krople podrażniające akomodację oka. Samo badanie jest bezbolesne i ważne, ponieważ może ono pomóc wykluczyć retinopatię oczu lub nowotwór.

Z kolei dzieci dwu i trzyletnie mają kolejne badanie wzroku, kiedy okulista może zdiagnozować np. nadwzroczność lub krótkowzroczność. Tak wczesne badania pozwolą łatwo zniwelować wadę za pomocą odpowiednio dobranych okularów. Są one wygodne w noszeniu i pozwalają na zmniejszenie wady do minimum.

W wieku przedszkolnym dzieci mają wykonywane badania bilansowe. Są bardzo ważne, ponieważ dzieci z wadą wzroku gorzej się uczą i szybciej męczą podczas czytania i pisania. Z kolei nierozpoznana wada wzroku bardzo utrudnia późniejsze dorosłe życie.

Starszaki powinny wykonywać badania okulistyczne co roku, w tym badanie dna oka. W tym wieku również można łatwo skorygować wadę wzroku poprzez odpowiedni dobrane okulary. Nastolatkowie z kolei chętniej wybierają szkła kontaktowe, które są bardzo wygodne w użyciu. Jeśli dziecko zechce z kolei mieć własną parę okularów, można nabyć je na stronie: https://aurum-optics.pl/okulary-korekcyjne-junior

Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty u okulisty?

Samo badanie wzroku nie jest bolesne, ale może być stresujące dla dziecka. Malutkie dzieci nie odczuwają początkowo strachu, ponieważ nie rozumieją co ma się później wydarzyć. Warto jednak mieć przy maluchu jego ulubioną zabawkę, kocyk oraz butelkę z mlekiem, które uspokoi je po badaniu.

Starsze dzieci natomiast obawiają się zawsze bólu i dyskomfortu. Warto jednak porozmawiać z dzieckiem, że takie badanie jest konieczne dla jego zdrowia oraz że nie jest bolesne.

Przed wizytą można zachęcić dziecko do odwiedzania okulisty. Warto wybrać się do optyka, by obejrzeć i przymierzyć okulary. Można przy okazji wyjaśnić dziecku, że są one konieczne do dobrego widzenia i pomagają osobom z wadami wzroku. Jeśli okaże się, że dziecko będzie musiało nosić okulary, to będzie do nich bardziej przekonane i zachęcone.

Obecnie optyk dziecięcy posiada wiele rodzajów szkieł oraz oprawek, które są wygodne i jednocześnie modne. Dzięki temu dzieci nie są smutne z powodu noszenia okularów. Dodatkowo można zakupić wygodne etui, dzięki któremu okulary nie zniszczą się w trakcie noszenia ich w plecaku.

Modne wzory okularów można znaleźć m.in. u optyka Aurum Optics, który oferuje modne wzory oprawek metalowych oraz z tworzysz sztucznych. To idealnie dobrane i ponadczasowe oprawki w zaskakująco niskich cenach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj