Powiązanie ciąży i ćwiczeń było obiektem kontrowersji i sporów. W przeszłości ciąża była traktowana niemalże jak choroba i zalecano powstrzymywanie się od jakiegokolwiek wysiłku fizycznego. Jak jest dzisiaj? Sprawdźcie.
Co dzieje się z naszym ciałem podczas ciąży?
Kiedy zachodzisz w ciążę, twój układ krążenia zmienia się, hormony uwalniane są do ciała. Temperatura ciała wzrasta, metabolizm przyspiesza, natomiast gęstość kości jest utrzymana, a więzadła rozluźnione.
Pierwszy trymestr ciąży
W pierwszym trymestrze wszystkie wyżej wymienione zmiany mogą powodować złe samopoczucie kobiety takie jak nudności, zmęczenie czy zawroty głowy. Wszystko to, razem wzięte może spowodować niechęć do ćwiczenia w tym czasie, ale należy pamiętać o tym, iż ruch może wiele z tych dolegliwości właśnie wyeliminować.
Drugi trymestr ciąży
Wraz z przybieraniem wagi, możesz czuć się coraz bardziej zmęczona i niechętnie nastawiona do ćwiczeń. Dlatego też bieganie w drugim trymestrze musi współgrać z Twoim samopoczuciem. Pamiętaj o tym. I jeśli będziesz czuła, że nie masz siły biegać to po prostu wyjdź na spacer.
Jeśli czujesz, że:
- Nie masz czasu.
- Nie masz motywacji, albo
- Nie chcesz ryzykować ćwicząc zbyt dużo
Zawsze staraj się chodzić schodami, zamiast korzystać z windy; spaceruj gdzie tylko możesz; staraj się być aktywna przez co najmniej 20 minut dziennie.
Dlaczego w ogóle powinno się ćwiczyć w czasie ciąży?
Kiedyś mówiło się, że kobieta w ciąży powinna całkowicie unikać aktywności fizycznej i że powinna być traktowana jak chora. Natomiast jak się dzisiaj okazuje ćwiczenia mogą nieść za sobą następujące korzyści:
- Czujesz się lepiej. Lepiej postrzegasz siebie.
- Twój powrót do siebie po ciąży, będzie dużo szybszy.
- W czasie ciąży przytyjesz mniej.
- Będziesz bardziej pozytywnie nasatwiona do swojego ciała i siebie ogólnie.
Jak ćwiczyć w czasie ciąży a jak nie. Czyli co wolno, a czego nie wolno robić. Kilka wskazówek.
Należy :
- Biegać z partnerem, jeśli będziesz potrzebowała jakiejś pomocy, bo na przykład źle się poczujesz, nie pozostaniesz z tym problemem sama.
- Upewnić się, że organizm został wystarczająco nawodniony. Należy unikać odwodnienia jak ognia. W ciąży to szczególnie ważne.
- Obserwuj uważnie swój organizm, ciało. Kiedy tylko da Ci jakiś niepokojący sygnał, natychmiast przerwij trening.
- Spraw by Twoje bieganie było przyjemne. Czerp z tego radość, nie rób tego jeśli czujesz że biegasz bo musisz.
Nie należy:
- Ignorować zmęczenia.
- Kontynuować jeśli czujesz jakiś ból, zwłaszcza ból w okolicy miednicy czy brzucha.
- Być zbyt rygorystycznym jeśli chodzi o program treningowy. Trzeba dostosować treningi do samopoczucia.
- Przegrzewać się.
- Ćwiczyć mięśni dna miednicy.
Ćwiczenia mięśni brzucha w ciąży
W celu poradzenia sobie z powiększającym się rozmiarem macicy, mięśnie brzucha muszą się bardzo rozciągać. Ćwiczenia mięśni brzucha mogą być wykonywane w czasie ciąży, ale należy zachować wielką ostrożność. Większość kobiet może kontynuować swoje ćwiczenia brzucha aż do 4 miesiąca. Natomiast po tym czasie ćwiczenia wykonywnabe na plecach nie są zalecane.
Korzystajcie zatem z życia w pełni, ale z rozwagą. I pamiętajcie, że ciąża to nie choroba!