Ataki paniki z agorafobią – dlaczego ludzie boją się niektórych miejsc?

0
879
ludzie w kolejce

Czym jest agorafobia? Agorafobia to reagowanie nasilonym strachem i lękiem na pewne sytuacje z których ucieczka albo wycofanie się mogą okazać się utrudnione, a pomoc niemożliwa. Mogą to być różne miejsca publiczne: teatr, autostrada, komunikacja publiczna, korki, tunele, kolejka do kasy w sklepie. Przebywanie w takim miejscu budzi silne napięcie, które w efekcie staje się atakiem paniki. Atak paniki jest tak dotkliwy, że osoba która go doświadcza, sądzi, że z jej zdrowiem dzieje się coś bardzo poważnego i grozi jej wielkie niebezpieczeństwo.

Życie osoby z agorafobią, gdy ataki paniki utrudniają codzienność

Osoba cierpiąca z powodu agorafobii, zwykle unika tych sytuacji, które powodują dyskomfort. Jeśli potrzebuje pozałatwiać swoje sprawy i wyjść z domu, często wychodzi z domu dopiero w towarzystwie kogoś bliskiego i zaufanego (małżonek, rodzice), samodzielność tych osób przy silnie rozwiniętych objawach agorafobii bywa mocno utrudniona. Agorafobia nie pozwala na łatwo funkcjonować w codziennym życiu, nieustannie trzeba podejmować rozmaite środki ostrożności: w metrze i autobusie wybierać miejsca, które są blisko wyjścia, w restauracjach wybierać stoliki blisko wyjścia i toalety, w teatrach, kinach i na koncertach wychodzić trochę wcześniej, żeby nie tłoczyć się z innymi ludźmi.

Agorafobia- jakie są to objawy ataku paniki?

Atak paniki – objawy: przyspieszona akcja serca, pocenie się, trudności w oddychaniu, zawroty głowy, drżenie, drętwienie, utrata kontroli, strach przed śmiercią, szaleństwem.

Jakie są przyczyny agorafobii? Można uznać, że agorafobia rozwija się u osoby w wyniku połączenia czynników biologicznych, środowiskowych i psychologicznych. Agorafobia może być konsekwencją ataku paniki, którego ktoś doświadczył jednorazowo. Wówczas osoba ta często odczuwa lęk przed atakiem paniki w miejscu publicznym, ponieważ z tym miejscem kojarzy atak i sądzi, że ataki paniki są związane z tym określonym miejscem. Pojawia się wstyd oraz lęk przed lękiem, który prowadzi do unikania tych miejsc powiązanych z atakiem paniki- i tak właśnie rozwija się agorafobia.

Agorafobia- leczenie, terapia lęku

Agorafobia może do takiej bezradności, że osoba, która się z agorafobią zmaga, niemal zupełnie, przestanie opuszczać swój dom. Bywa, że niektórzy ludzie, nie podejmując leczenia i psychoterapii pozostają w domu na całe lata. W ekstremalnych przypadkach, powstrzymują się oni również od codziennych czynności takich jak chodzenie do sklepu lub wyrzucanie śmieci.

Wiodącą formą leczenia jest psychoterapia, jednak w wielu przypadkach korzystne może być również podjęcie farmakoterapii. Najlepiej próbować równolegle- to najbardziej efektywna terapia lęku. Z jednej strony pomoc lekarza psychiatry, a z drugiej pomoc psychoterapeuty. W ostatnim czasie bardzo korzystną opcją pomocy jest psychoterapia online, która może się tu wydać dobry pomysłem, zwłaszcza w początkowych etapach radzenia sobie z problemem, gdy tak ciężko wydostać się z domu.

Ataki paniki- staw czoła lękom

Pamiętaj największym wrogiem lęku jest nieunikanie. Jeśli boisz się jechać autobusem, zamiast planować długą podróż, na początek wybierz się na krótką przejażdżkę- jeden przystanek. Jeśli boisz się stać w kolejce w markecie, spróbuj tam pójść na początku z przyjacielem, rodziną, a potem spróbuj samodzielnie.

Najważniejsze aby ataki paniki nie zdominowały Twojego życia, doświadczanie ataku paniki jest bardzo nieprzyjemne, jednak jeśli ulegniesz unikaniu kolejnych miejsc z nim związanych Twoja sytuacja będzie się pogarszała. Jeśli nie masz dostępu do psychoterapii stacjonarnej, skorzystaj z pomocy psychologa i psychoterapeuty online.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj