Ból pleców i kręgosłupa – przyczyny, objawy, leki

0
1553
ból pleców

Ból pleców to coś z czym styka się przynajmniej raz w życiu większość społeczeństwa. Wiele osób cierpi na niego długotrwale, lub cyklicznie – ból powraca o określonej porze roku, w przypadku określonej aktywności fizycznej albo innych okoliczności. Często staje się on tak silny, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie, w tym pracę.

Odczuwany przez nas ból pleców to najczęściej ból kręgosłupa, lecz może być to także ból szyi lub mięśni pleców. Często bardzo trudno jest zlokalizować źródło bólu, a leczenie go ogranicza się jedynie do eliminowania objawów, czyli leków przeciwbólowych. Prowadzi to jedynie do pogorszenia się sytuacji gdyż ból jest sygnałem że coś jest nie tak i należy coś z tym zrobić.

Rodzaje bólów i ich przyczyny

Bóle kręgosłupa:

  • rwa kulszowa – pojawia się w okolicy lędźwi, wynika z ucisku nerwu kulszowego, największego nerwu obwodowego człowieka. Jej charakterystycznym objawem jest nasilenie się bólu przy podnoszeniu nogi w pozycji leżącej, co owocuje uciskiem wyżej wymienionego nerwu.
  • dyskopatia – wysunięcie krążka międzykręgowego znane jako „wypadnięcie dysku”. Gdy krążek znajdujący się pomiędzy poszczególnymi kręgami wysunie się dochodzi do ucisku nerwu, co często powoduje ból, trudności z poruszaniem się, pochyleniem itp. W przypadku dyskopatii należy bezwzględnie unikać przeciążania kręgosłupa i nadmiernej aktywności fizycznej, oraz zachować ostrożność nawet po zniknięciu objawów. Wskazana jest wizyta u ortopedy.

Bóle lędźwi:

  • choroba nerek – wywoływana przez infekcję  lub wychłodzenie nerek. Ból umiejscowiony jest zazwyczaj po jednej stronie lędźwi, nad krzyżem, czyli tam gdzie znajduje się nerka. Bólowi nerek towarzyszyć mogą problemy z oddawaniem moczu lub gorączka.
  • zwyrodnienie części lędźwiowej kręgosłupa – wynika z nadmiernego obciążania kręgosłupa i długiego przebywania w złej pozycji. Bez interwencji w postaci zmiany trybu życia może prowadzić do wielu problemów z kręgosłupem, w tym stanów zapalnych.

Bóle szyi:

  • ból karku – bywa nagły, ostry, jak ukłucie igły, lub długotrwały, odczuwany w jednym punkcie i promieniujący z niego  nawet przez kilka dni. Najczęściej pojawia się on w wyniku długiego trwania w jednej, zwykle niewygodnej pozycji lub czynności wymagającej nietypowej pozycji szyi (np. wieszanie firanek). Często dokucza on osobom pracującym przy komputerze oraz kierowcom, czyli osobom które przez większość czasu pracy znajdują się w pozycji siedzącej.
  • zwyrodnienie odcinka szyjnego kręgosłupa – może nasilać się przy przewianiu, przemęczeniu szyi lub przeciążeniu tej partii kręgosłupa. Objawia się przez nadmierne miejscowe napięcie mięśni szyi lub karku, oraz właśnie ból. Zazwyczaj problem jest długotrwały i warto udać się z nim do lekarza.

Bóle mięśniowe:

  • w wyniku zerwania lub stłuczenia mięśni – ból występuje miejscowo,  w wyniku określonego, łatwego do stwierdzenia urazu powstałego w wyniku urazu fizycznego, podczas uderzenia, ciągnięcia, pchania lub podnoszenia ciężaru. Zazwyczaj nasila się on przy wykonywaniu ruchów, i trwa kilka dni po czym przechodzi. W przypadku gdy ból jest bardzo silny zaleca się leki przeciwbólowe.
  • nadwyrężenie pleców – powstaje gdy mięśnie pleców zmuszone są do wykonania pracy przewyższającej ich możliwości, lub w niewygodnej pozycji, np. bez należytego podparcia. Dochodzi do niego przy nagłej zmianie pozycji, jak skręt czy zgięcie ciała lub zbyt dynamiczne podnoszenie jakichś przedmiotów. Często trudno jest dokładnie zlokalizować źródło bólu, lecz znajduje się on w dolnej części pleców.

Co na ból pleców?

W przypadku bólu pleców najważniejsze jest zbadanie i wyeliminowanie jego przyczyn. Należy unikać czynności które potencjalnie mogły do niego doprowadzić. Leki na ból pleców zależnie od jego miejsca i nasilenia mogą być różne, należą do nich: Ibuprom, Metafen, Opokan, Voltaren, Antidol, Maść końska.

Warto używać także żel na stłuczenia i obrzęki – taki żel skutecznie pomaga „od zewnątrz” w tego rodzaju bólach.

Zapobieganie bólom pleców oraz ich nawrotom

Zdecydowanie lepiej jest zapobiegać bólom pleców niż je leczyć, a gdy już one nastąpią, nie dopuścić do ich nawrotu, zwłaszcza gdy jesteśmy na nie podatni. Przede wszystkim należy:

  • zachowywać ostrożność
  • delikatnie wstawać i siadać
  • unikać wysiłku fizycznego oraz pochylania się
  • unikać dźwigania ciężarów
  • unikać długotrwałego przebywania w tej samej pozycji

Gdy ból pleców i kręgosłupa nie ustępuje lub przybiera na sile, należy udać się do lekarza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj