Bursztyn w leczeniu choroby tarczycy

0
18020
bursztyn na zdrowie i chorobę

Złociste fragmenty skamieniałej pradawnej żywicy od wieków uznawano za środek wspomagający leczenie wielu przypadłości. Bursztyn na choroby tarczycy stosowano zanim nauka poznała, na czym polegają te schorzenia. Dziś wiemy, że nie przy każdym niedomaganiu tego gruczołu bursztyn można stosować.

Możliwość użycia bursztynu na tarczycę zależy od tego, czy schorzenie dotyczy nadczynności czy niedoczynności tego gruczołu. Warunek ten związany jest ze składem złocistej skamieliny: zawiera ona wiele mikroelementów, w tym jod, który odgrywa kluczową rolę w regulacji pracy tarczycy. Zatem korale z bursztynu na tarczycę nie są zabobonem ani ludową fanaberią, tylko mającym właściwości lecznicze dodatkiem do stroju.

Bursztyn a tarczyca

Tarczyca jest niewielkim gruczołem dokrewnym znajdującym się w środkowo-przedniej części szyi. Choć jest nieduża, odgrywa kluczową rolę w regulacji tempa metabolizmu w organizmie, wytwarzając hormony, w tym najważniejsze dwa: tyroksynę i trójjodotyroninę. Do wytworzenia każdego z nich konieczny jest jod. Bursztyn przy tarczycy zalecany był od wieków do noszenia w postaci korali z surowego, nieoszlifowanego kamienia i do nacierania skóry: maścią lub nalewką bursztynową. Aby kamień ten zachował wszystkie swoje właściwości, najlepszym rozwiązaniem będzie stosowanie jego surowej, nieoszlifowanej wersji. Nie ma znaczenia, czy bursztyn będzie miał kolor złocisty lub brązowawy – będzie tak samo skuteczny.

Bursztyn a nadczynność tarczycy

Nadczynność tarczycy polega na nadmiernej produkcji hormonów wydzielanych przez ten gruczoł dokrewny. Nadczynność nie powstaje samoistnie – to zaburzenie, które może mieć kilka przyczyn, takich jak na przykład choroba Graves-Basedowa, guzy tarczycy czy zapalenie tego gruczołu mogące pojawić się po porodzie lub wskutek infekcji1. Z uwagi na to, że wytwarzanie hormonów tarczycy wiąże się z obecnością jodu, w przypadku choroby tarczycy objawiającej się nadczynnością, preparatów z bursztynu i samego bursztynu stosować nie należy. Uwaga: jodu, który znajduje się w bursztynie, nie należy utożsamiać z jodem promieniotwórczym, stosowanym do leczenia nadczynności tarczycy.

Bursztyn a niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy to skutek wielu schorzeń wynikających z niedoboru jodu. Niedoczynność może powstać w wyniku zapalenia tarczycy (choroba Hashimoto), stosowania leków, działania jodem promieniotwórczym na nadczynną tarczycę, lub choroby przysadki mózgowej, która reguluje pracę tarczycy. Bursztyn przy tarczycy z objawami niedoczynności jest bardzo pożądanym naturalnym produktem, który poprzez dostarczenie jodu, wpływa na regulację przemiany materii w ustroju.

Dlaczego bursztyn surowy?

Na wszelkie przypadłości związane z tarczycą i do wytworzenia nalewki lub maści stosuje się bursztyn nieoszlifowany. Tarczyca otrzymuje wtedy naturalne wsparcie w wytwarzaniu hormonów. Nieoszlifowany bursztyn niesie ze sobą ujemny ładunek elektryczny, dzięki czemu okazał się skuteczny w zabezpieczaniu przed wpływem bakterii ze szczepów gram dodatnich, takich, jak m.in. Staphylococcus aureus – szczep wzorcowy z Polskiej Kolekcji Mikroorganizmów oraz szczep lekooporny MRSA – Bacillus subtilis i Enterococcus faecalis. Udowodnił to początkujący polski naukowiec Igor Kaczmarczyk2. Poza jego pracą nie ma żadnej pozycji w wyszukiwarkach naukowych, która traktowałaby o korzystnych dla zdrowia właściwościach bursztynu. One jednak istnieją i są skuteczne. Efektywność ta wynika z faktu, że elektrycznie aktywne jony wytwarzają niewielkie pole elektromagnetyczne, które specjaliści medycyny naturalnej uznają za pole lecznicze.

Maść bursztynowa a tarczyca

Maść bursztynowa powstaje przez zmieszanie bardzo drobno zmielonego bursztynu z bazą o dobrych właściwościach smarujących i pielęgnacyjnych. Z uwagi na to, że zmielona skamieniała żywica posiada te same właściwości, co np. korale, a po nałożeniu na skórę drobiny jodu mogą przenikać do wnętrza ciała, maść bursztynowa na tarczycę powinna być stosowana zgodnie z regułą, że bursztyn przy tarczycy z niedoczynnością jest pożądany, ale przy nadczynności – już nie.
Należy o tym dobrze pamiętać, ponieważ maść bursztynowa stosowana może być na dość duże powierzchnie ciała w łagodzeniu objawów zapalenia stawów.

Nalewka bursztynowa na tarczycę

Tak, to doskonałe rozwiązanie, aby nalewkę tę stosować w celu poprawy funkcjonowania tarczycy. Oczywiście trzeba stosować się do reguły obowiązującej już dla maści i biżuterii: że bursztyn na nadczynność tarczycy nie jest wskazany.

Nalewkę z bursztynu można przygotować samodzielnie – w bardzo prosty sposób. Weź:

  • 250 ml spirytusu rektyfikowanego;
  • 50 gramów surowego bursztynu.

Bursztyn opłucz i przełóż do karafki lub słoja. Zamknij szczelnie i odstaw na minimum dwa tygodnie w ciemne, chłodne miejsce. Od czasu do czasu wstrząśnij nalewką. Po dwóch tygodniach część spirytusu zlej do mniejszej buteleczki, dolej alkohol do karafki i znów odstaw na minimum 2 tygodnie. Z odlanej części nalewki możesz już korzystać.

Ważne: nalewka ma bardzo długi czas trwałości. Im jest starsza, tym lepsza – ponieważ z bursztynu wyekstrahowane zostaje więcej składników biologiczne czynnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj