Jak dzięki kolagenowi zwiększyć ruchliwość swoich stawów?

0
412
zdrowy kolagen na stawy

Spora grupa osób prowadzi tryb życia, który nie jest zbyt korzystny dla ich układu ruchowego. Siedząca praca, zbyt niska aktywność fizyczna, a często też nadprogramowe kilogramy sprawiają, że stawy narażone są na liczne obciążenia. Niedostateczne dbanie o swój narząd ruchu może dawać różne, bardzo nieprzyjemne dolegliwości, takie jak obrzęki, zmniejszona ruchomość w stawach, a w efekcie gorsza jakość życia. Jak temu zaradzić? Między innymi, stosując preparaty z kolagenem!

W jaki sposób kolagen wpływa na stawy?

Kolagen to rodzaj białka strukturalnego, który naturalnie występuje w ludzkim organizmie. Jest on jednym z podstawowych składników tkanki łącznej. Można zatem spotkać go w skórze, chrząstkach, kościach, ścięgnach, więzadła oraz mięśniach. Główną funkcją kolagenu jest zapewnienie struktury i wytrzymałości tkanek łącznych. Bierze on udział w tworzeniu sieci włókien, które nadają tkankom kształt, elastyczność i odporność na naprężenia mechaniczne. Kolagen jest również ważnym elementem procesów regeneracji tkanek i wpływa na jakość skóry, włosów i paznokci.

Niestety, ale z wiekiem organizm traci zdolność do samodzielnej produkcji wystarczającej ilości kolagenu, dlatego pojawiają się wtedy objawy jego niedoboru, które mogą objawiać się m.in. zmniejszeniem ruchliwości stawów. W takich sytuacjach bardzo pomocne okazują się suplementy z kolagenem na zwiększenie ruchliwości stawów, ponieważ pozwalają zapobiegać niepożądanym dolegliwościom i łagodzą ich objawy. Badania wykazują, że przyjmowanie preparatów uzupełniających niedobory tego składnika może pomóc w zmniejszeniu bólu stawów, poprawie ruchomości i elastyczności. Kolagen wpływa pozytywnie nie tylko na stawy, ale również wzmacnia chrząstki.

Istnieją również dowody wskazujące na to, że suplementacja kolagenu może pomóc w zapobieganiu choroby metabolicznej kości, czyli osteoporozie, polegającej na utracie masy kostnej u osób starszych. Choroba ta jest bardzo często spotykana m.in. u kobiet po menopauzie.

Kiedy warto włączyć suplementację kolagenem?

Wszelkie sytuacje, w których pojawia się ból stawów, mogą być niepokojącym znakiem, jaki daje Ci Twój organizm. Należy wtedy wykluczyć wszelkie możliwe dolegliwości i skonsultować ten stan z lekarzem. W sytuacjach, gdy nie zostanie stwierdzona żadna choroba, a przyczyną jest jedynie naturalnie zmniejszająca się produkcja kolagenu, warto zacząć przyjmować preparat, który uzupełni jego niedobory.

Suplementacja jest zalecana także osobom aktywnym fizycznie oraz tym, którzy podczas uprawiania sportu ulegli różnym kontuzjom. Uprawianie wielu dyscyplin sportowych prowadzi do szybszego zużywania się chrząstek, więzadeł i ścięgien, przyjmowanie kolagenu może poprawić ich elastyczność oraz zdolność regeneracji. Automatycznie chroni to przed urazami, a w przypadku ich wystąpienia przyspiesza powrót do pełnej sprawności.

Jaki preparat z kolagenem wybrać?

Istnieje kilka różnych typów kolagenu. W suplementach stosuje się najczęściej typ I i III, ponieważ stanowią one większość składnika występującego w organizmie. Jest on ważnym elementem w kościach, stawach, skórze, włosach i paznokciami. Aby preparat był skuteczny, powinien zawierać minimum 10 g kolagenu w jednej dawce produktu. Często dodawane są również inne substancje pomocnicze takie jak chondroityna, glukozamina, czy ekstrakt z żywicy kadzidłowca. One również wspierają działanie stawów.

Środki różnią się między sobą nie tylko składem, ale też formułą. Można spotkać się zarówno z kapsułkami, jak i proszkiem do przygotowania napoju. Zazwyczaj preparaty z większym stężeniem kolagenu to te, które pakowane są w pojedyncze saszetki, służące do przygotowania rozworu. Żeby zauważyć pozytywne skutki przyjmowania kolagenu, należy zażywać go minimum przez kilka miesięcy. Czas ten może się różnić w zależności od danego suplementu. Dlatego też za każdym razem warto zapoznać się z informacjami producenta umieszczonymi na opakowaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj