Jak pokonać objawy meteopatii?

0
1188

Meteopatia objawia się zespołem różnorodnych dolegliwości, które każdy doświadcza w indywidualny sposób. Na skutek zmiany ciśnienia atmosferycznego zwykle jednak dokuczają bóle głowy i mięśni, rozdrażnienie i senność. Nieprzyjemnego stanu czasem nie sposób uniknąć, ale można złagodzić jego przebieg.

Objawy meteopatii

Meteopatia, zwana też meteoropatią, oznacza skłonność do nadmiernej reakcji organizmu na dane czynniki atmosferyczne. Nadwrażliwość na zmianę pogody nie jest klasyfikowana jako choroba, ale powoduje zespół nieprzyjemnych dolegliwości wywołanych skrajnymi wartościami i nagłymi zmianami ciśnienia, wilgotności i temperatury powietrza. Charakter i intensywność ich odczuwania w dużej mierze zależy od stanu zdrowia oraz temperamentu i osobowości doświadczającej jej osoby, jednak zwykle reakcjami organizmu są uczucie zmęczenia, apatia, senność, nerwowość i trudności z koncentracją. Często pojawiają się także bóle głowy.

Objawy somatyczne tego typu można szybko złagodzić, stosując doraźnie Ketonal Sprint. Meteopatia nierzadko przypomina także stan towarzyszący przeziębieniu, czyli powoduje bóle mięśniowe, stan podgorączkowy i osłabienie. Na skutek zmian pogodowych nierzadko dochodzi do problemów z układem krążenia, dlatego oprócz dyskomfortu mięśniowego czy bólu głowy można doświadczyć uczucia mocnego bicia serca, uderzenia fal gorąca, przyspieszonego oddechu czy duszności. W tym czasie meteopaci obciążeni dodatkowo schorzeniami kardiologicznymi, reumatycznymi czy gastrycznymi skarżą się na zaostrzenie swojej choroby.

Sposoby na meteopatię

Leczenie dolegliwości, które nie jest chorobą, może wydawać się trudne, jednak odpowiednio dobrane postępowanie objawowe sprzyja łagodzeniu lub nawet całkowitemu ustępowaniu objawów. Przede wszystkim zaleca się śledzenie komunikatów o sytuacji biometeorologicznej. To pozwoli nie tylko przygotować się na atak dolegliwości, ale także lepiej zorganizować dzień.

Dobrze jest ponadto zażywać ruchu na świeżym powietrzu. Regularna aktywność uodparnia organizm na niekorzystne warunki atmosferyczne, a także sprzyja produkcji endorfin. To również dobry sposób na jednorazową poprawę nastroju. Podczas spaceru lub przebywania na dworze, dobrze jest głęboko i spokojnie oddychać oraz zająć czymś myśli. W ostrym okresie można pozwolić sobie na chwilę odpoczynku tylko w swoim towarzystwie. Zaleca się wypicie herbaty z melisy, szyszek chmielu czy kozłka lekarskiego, które poprawiają koncentrację, uspokajają i ułatwiają zasypianie.

Mile widziane jest także skupienie się na swoich zainteresowaniach czy udanie się na drzemkę. Warto także zmodyfikować dietę o produkty bogate w błonnik, witaminy i minerały, czyli owoce i warzywa, zwłaszcza w sezonie przesileń pogodowych. Wówczas można rozpocząć suplementację np. lecytyną, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj