Czym jest chiropraktyka i czy może Tobie pomóc?

0
558
zdrowa kobieta chiropraktyka

Problemy związane z kręgosłupem, prawidłową postawą ciała, bólami kostnymi i mięśniowymi śmiało można uznać dziś za niemalże chorobę cywilizacyjną. Osoby uskarżające się tego rodzaju dolegliwości poszukują pomocy różnego typu, także w zakresie terapii manualnej.

Jedną z opcji jest chiropraktyka – Warszawa oferuje kilka godnych polecenia adresów, gdzie można skorzystać z takiej usługi. Na czym dokładnie polega chiropraktyka? W czym może pomóc i czy istnieją jakieś przeciwwskazania do jej stosowania? Wyjaśniamy.

1. Czym jest chiropraktyka?
2. W czym pomoże ta terapia manualna?
3. Przeciwwskazania do chiropraktyki

Chiropraktyka – choć ukształtowała się w pełni w XIX wieku – jako rodzaj zabiegu swoje korzenie ma w starożytności. Więcej na jej temat przeczytasz na: https://www.holisticmed.pl/chiropraktyka.html.

Czym jest chiropraktyka?

Jak wspomnieliśmy już wyżej, chiropraktyka to terapia manualna. Jest uznawana za dziedzinę medycyny niekonwencjonalnej, wspierającą leczenie schorzeń i zwyrodnień kręgosłupa. Opiera się na założeniu, że zdrowie człowieka warunkuje swobodny przepływ impulsów przez układ nerwowy. Jeśli na tym tle pojawiają się zaburzenia, mogą one wynikać między innymi z przemieszczenia kręgów, a tym samym ucisku poszczególnych nerwów.

Chiropraktyka zakłada usprawnienie narządu ruchu poprzez znalezienie przyczyny dolegliwości, a następnie jej usunięcie poprzez odpowiedni rodzaj i ilość zabiegów. Przy okazji pacjent jest edukowany co do dalszego postępowania i koniecznych zmian w trybie życia.

W czym pomoże ta terapia manualna?

Kiedy chiropraktyka może okazać się pomocna? Głównym powodem korzystania z tego rodzaju terapii manualnej są problemy z układem mięśniowo-szkieletowym, przede wszystkim bóle kręgosłupa, pleców, szyi, głowy. Chiropraktyka może okazać się pomocna również w takich dolegliwościach jak rwa kulszowa czy dyskopatia. Całkiem dobre efekty uzyskują osoby, którym doskwierają migreny, nawracające bóle głowy, nerwobóle, bóle oczu, mdłości, zawroty głowy, duszności.

Terapeuta wykonujący zabiegi chiropraktyki powinien być osobą wykwalifikowaną. Nie są to lekarze, jednak nie brakuje absolwentów wydziałów medycznych, którzy świadczą takie usługi.

Przeciwwskazania do chiropraktyki

Niestety, nie każdy może korzystać z dobrodziejstw chiropraktyki. Najważniejszym przeciwwskazaniem są przebyte wcześniej operacje kręgosłupa. Zabiegi odradza się także w przypadku występowania stanów zapalnych, infekcji bądź nowotworów. Duże znaczenie ma także wiek pacjenta: poniżej 6-7 roku życia i powyżej 60. wymaga się konsultacji z lekarzem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj