Kiedy warto udać się do osteopaty dzieci i niemowląt?

0
520
osteopata lekarz

Problemy ze zdrowiem są wpisane w naszą egzystencję, a czasem do zlikwidowania problemu nie wystarczą same leki czy klasycznie pojmowane badania specjalistyczne. Czasami bowiem, istotną rolę w leczeniu, odgrywa także dodatkowe, holistyczne podejście. Wszystko po to, aby czuć się lepiej i przeciwdziałać sporej ilości nawrotów dysfunkcji. Takimi działaniami  zajmuje się osteopata. Czym w ogóle jest osteopatia? Czy z usług osteopaty mogą korzystać także dzieci?

Gdy w ciele dziecka następują drobne zmiany, rozwój umiejętności dziecka może zostać zaburzony. Dlatego również w życiu dziecka przyda się osteopata dziecięcy. Kiedy jednak udać się do osteopaty dziecięcego? Czym zajmuje się osteopatia pediatryczna? Jak leczy osteopata pediatryczny?

Osteopatia dziecięca

Czym jest osteopatia dziecięca?

Zanim weźmiemy pod uwagę zachowanie dziecka i skupimy się na poszczególnych etapach rozwoju dziecka, warto wiedzieć, czym w ogóle jest osteopatia. Jest to bowiem połączenie praktyk, wykorzystujących delikatne techniki manualne oraz filozofii. Osteopata wykorzystuje w swojej pracy metody zaczerpnięte z fizjoterapii i terapii manualnej. Osteopata poszukuje ograniczeń ruchomości w naszym ciele, starając się kompleksowo pomóc nam w pozbyciu się wszelkich dysfunkcji.

Sam osteopatia to lekarz np. magister fizjologii, pełnoprawny medyk z wykształceniem, wykorzystujący zarówno wiedzę medyczną jak i uzupełniający ją o podejście holistyczne. Osteopata ma wiedzę o anatomii i fizjologii człowieka, a także biomechaniki układu kostno-mięśniowego. Osteopata dziecięcy ma także rozległą wiedzę o rozwoju dzieci, zna zagadnienia z embriologii, ciąży, porodu i połogu.

Na czym zatem polega  osteopatia dzieci? Fizjoterapeuta dziecięcy opiera się na masażu stawów, tkanek miękkich i nerwów. Prowadzi on działania z zakresu osteopatii dziecięcej, identyfikując napięcia i dysfunkcje w ciele oraz starając się je wyeliminować. Osteopata pomaga pozbyć się ograniczeń ruchomości, zniwelować napięcia tkanek miękkich, a także poprawić drenaż limfatyczny. Dba on o dziecko kompleksowo.

W czym może pomóc osteopata dziecięcy?

Wiele rodziców pyta, kiedy udać się do osteopaty pediatrycznego? Przede wszystkim, jeśli stwierdzisz zaburzenia, do osteopaty możesz udać się zarówno w pierwszym roku życia dziecka (już nawet od 1 tygodnia życia) czy też ze starszymi dziećmi. Wiek nie gra tu roli, dlatego stosowana jest także osteopatia dla niemowląt.

Do osteopaty z malutkimi dziećmi, możesz udać się wtedy, gdy zauważysz takie nieprawidłowości jak: zaburzenia ssania, nieprawidłowe i wzmożone napięcie mięśniowe, kolki, nadpobudliwość, płaczliwość, asymetrie tułowia, asymetrie w obrębie głowy czy szyi.

W przypadku starszych dzieci, do objawów można zaliczyć m.in. dysplazja stawu biodrowego, bóle głowy, niedrożny kanalik łzowy, bóle pleców czy ograniczenia ruchowe w obrębie kręgosłupa, podatność na infekcje, problemy trawienne, problemy z koncentracją, urazy układu ruchu, zapalenia zatok, zaparcia, zapalenie ucha środkowego, przewlekłe zapalenia płuc czy oskrzeli.

Jak wygląda leczenie osteopatyczne?

Wiemy już, że do zlikwidowania problemy potrzebny jest osteopata dziecięcy, ale jak wyglądają poszczególne etapy leczenia? Czy leczenie wymaga konkretnej, postawionej diagnozy i poznania przyczyny dolegliwości?

Zanim udasz się z dzieckiem do osteopaty, zastanów się, czy w ciągu rozwoju dziecka (także w okresie ciąży i porodu) miały miejsce sytuacje, mogące mieć wpływ na jego rozwój. W większości przypadków wykonywany jest zabieg manualny, mający poprawić ruchomość ciała dziecka, jednak równie ważny jest szczegółowy wywiad.

Pamiętaj, aby zabrać ze sobą wyniki badań dziecka, wyniki obrazowe jak RTG czy tomografię komputerową, a także wyposażyć się w wygodny strój i obuwie dla dziecka. Nie wskazany jest także obfity posiłek.

Praca, a tym samym wizyta u osteopaty nie jest to szpitalne dokładne badanie kliniczne, choć również oparte na dokładnym wywiadzie z pacjentem. Osteopata dziecięcy, bada ciało dziecka poprzez masaż i inne techniki manualne, aby wykryć napięcia tkanek miękkich czy ograniczenia ruchomości. Terapia jest bezbolesna, nieinwazyjna, a także delikatna i komfortowa.

Czasami, problemy udaje się zniwelować na pierwszej wizycie, czasem niezbędne są wizyty kontrolne. Dodatkowo, rodzice małego pacjenta, dostają listę na wykorzystanie mechanizmów naprawczych w domu, razem z dzieckiem.

Skuteczna terapia osteopatyczna – dlaczego warto?

Czy warto się udać do osteopaty dziecięcego? A czy warto dbać o swoje zdrowie?

Osteopata dziecięcy stosuje naprawdę delikatne techniki manualne, których celem jest to, aby organizm pracował optymalnie. Celem terapii jest również wspomożenie wewnętrznych mechanizmów, które na co dzień, regulują prawidłowy rozwój dziecka.

Zalet terapii osteopatycznej jest wiele. Zazwyczaj terapia daje szybki efekt, poprawiając jakość życia oraz komfort dziecka. Prawidłowo zastosowana terapia może sprawić, że unikniemy niepotrzebnych operacji. Sama terapia jest wszechstronna i zapewnia indywidualne leczenie, dopasowane do konkretnego pacjenta. A co ważne dla rodziców – terapia wykazuje wysokie bezpieczeństwo i nie posiada żadnych działań niepożądanych czy skutków ubocznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj