Jak zadbać o serce? 5 sposobów

0
5
co na serce

Ludzkie serce jest jednym z najważniejszych narządów organizmu. To dzięki niemu krew dopływa do wszystkich tkanek, niesie składniki odżywcze i tlen. Krew zbiera z tkanek produkty przemiany materii, toksyny i wszelkie niepotrzebne substancje. Jak dbać o serce by było zdrowe i silne?

Prawidłowa dieta – podstawa zdrowia serca

To, co jemy, ma wpływ na cały organizm, także na serce i układ naczyniowy. Dla wzmocnienia serca warto włączyć do diety zielone warzywa, bogate w sterole i stanole roślinne. Substancje te pomagają utrzymać niski poziom cholesterolu LDL, który przyczynia się do wielu chorób układu sercowo-naczyniowego, tj. miażdżyca, choroba wieńcowa czy nadciśnienie.

Kardioprotekcyjne działanie mają także kwasy omega 3 – nie tylko pomagają utrzymać w ryzach cholesterol, ale wspomagają regulację ciśnienia krwi i zmniejszają jej krzepliwość[1]. Dlatego dietę dobrze jest wzbogacić o produkty zawierające kwasy omega-3, takie jak tłuste morskie ryby, oleje roślinne czy orzechy.

Ruch to zdrowie!

Regularna aktywność fizyczna potrafi znacząco ograniczyć ryzyko występowania chorób serca i układu krążenia.

Nie tylko dlatego, że odpowiednia dawka ruchu pomaga w utrzymaniu prawidłowej wagi, przeciwdziałając otyłości i związanym z nią dolegliwościom (np. tj. cukrzyca typu II, miażdżyca, nadciśnienie, choroba wieńcowa), ale pomaga utrzymać prawidłowe natlenienie i odżywienie tkanek – w tym również tych, które budują mięsień sercowy.

Szczególnie korzystnie na serce wpływają aktywności o średnim poziomie intensywności, które nie będą zbyt forsowne – nordic walking, pływanie, jazda na rowerze, aerobik czy jogging.

Sen jest ważny!

Zdrowy, odpowiednio długi sen jest istotny dla procesów regeneracyjnych organizmu. Trzeba jednak pamiętać, że niekorzystny jest zarówno zbyt krótki (poniżej 6 godzin), jak i zbyt długi nocny spoczynek (powyżej 8 godzin). Dlatego zarówno regularne niedosypianie jak i częste przesypianie zbyt wielu godzin może zwiększyć ryzyko chorób serca[2].

Znajdź chwilę na codzienny relaks

Równie ważny, jak prawidłowy sen jest codzienny relaks, umożliwiający obniżenie poziomu stresu. Hormony wytwarzane przez organizm w czasie silnego wzburzenia emocjonalnego, jak również w przypadku przewlekłego stresu, (głównie kortyzol) mogą prowadzić do chorób nie tylko samego serca i układu krążenia, ale zaburzać pracę całego organizmu.

Dlatego tak istotne jest, by nauczyć się odpoczynku i relaksu w czasie dnia. Czy będzie to pachnąca kąpiel, chwila z książką czy spokojny spacer po lesie? Najważniejszy jest relaks, który wpłynie na obniżenie poziomu kortyzolu i zmniejszy ryzyko takich chorób, jak choroba niedokrwienna, zawały serca czy nadciśnienie[3].

Badaj się!

Regularne kontrole stanu zdrowia są kluczowe w prewencji chorób serca, zwłaszcza u osób po 40 roku życia, jak i w grupie pacjentów posiadających dodatkowe obciążenia (np. choroby współistniejące czy dolegliwości sercowo-naczyniowe w wywiadzie rodzinnym).
W regularnych badaniach krwi warto uwzględnić poziomy pierwiastków tj, sód, potas, magnez czy wapń, a także wykonać badania tj. EKG, echo serca czy próba wysiłkowa.

Bibliografia:

  1. MATERAC, Ewa; MARCZYŃSKI, Zbigniew; BODEK, Kazimiera Henryka. Rola kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 w organizmie człowieka. Bromatologia i chemia toksykologiczna, 2013, 46.2: 225-233.
  2. https://www.sciencedaily.com/releases/2018/08/180826120746.htm
  3. Jodłowska, E., & Juszczak, M. (2013). Wpływ stresu przewlekłego na rozwój nadciśnienia tętniczego. Folia Medica Lodziensia1(40), 53-77.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj