Najczęstsze przyczyny dolegliwości w sezonie letnim

0
88
Najczęstsze przyczyny dolegliwości w sezonie letnim

Choć wraz z nadejściem lata temperatura na zewnątrz wzrasta, a dłuższe dni niosą ze sobą większe natężenie promieni słonecznych, to organizm nadal narażony jest na różnego rodzaju dolegliwości. Jakie są najczęstsze schorzenia w okresie letnim oraz jak im zaradzić?

Zapalenie pęcherza moczowego – przyczyny i leczenie

W okresie wakacyjnym wystąpienie różnego rodzaju dolegliwości to ostatnia rzecz, o której myśli się podczas np. planowania urlopu. Niestety, zapalenie pęcherza moczowego to powszechna w tym czasie przypadłość, która może pokrzyżować wymarzony wyjazd nad morze czy w góry. Infekcja dolnych dróg moczowych najczęściej występuje u kobiet, ale może dotyczyć także mężczyzn i dzieci. Zwykle jest ona spowodowana obecnością patogenów w postaci pałeczek okrężnicy.

Drobnoustroje dostają się przez cewkę moczową i namnażają się. To powoduje stan zapalny, niosący ze sobą objawy, takie jak:

  • pieczenie przy oddawaniu moczu,
  • częstomocz,
  • ból podbrzusza,
  • nieprzyjemny zapach moczu.

Przy leczeniu objawów kluczowe jest odpowiednie nawadnianie. Powinniśmy pić nie tylko wodę, ale także napary z ziół, np. z pokrzywy, które są moczopędne. Zwiększy to częstotliwość oddawania moczu, a przy tym szkodliwych dla organizmu bakterii. Odpowiednim rozwiązaniem mogą być preparaty na bazie żurawiny, która zakwasza mocz, co zmniejsza namnażanie się patogenów.

Pomocne okaże się także przygotowanie tzw. nasiadówki, czyli ciepłych kąpieli z dodatkiem takich ziół jak:

  • rumianek,
  • ziele skrzypu,
  • szałwia.

Tego typu metody mogą okazać się pomocne przy łagodzeniu objawów i zmniejszeniu postępowania rozwoju infekcji. Jeśli jednak zapalenie utrzymuje się dłużej niż 3 dni, towarzyszy mu np. gorączka lub gdy dolegliwość występuje regularnie, należy udać się do lekarza.

Alergiczny nieżyt nosa – co uczula latem?

Lato to także czas natężenia dużej ilości pyłków roślin wiatropylnych. Cząsteczki te dostają się drogą oddechową do organizmu i wywołują reakcję alergiczną. Polega ona na przesadnej reakcji układu odpornościowego na alergeny, co skutkuje wystąpieniem nieprzyjemnych objawów.

Choć najwięcej pyłków występuje wiosną, to w okresie letnim organizm narażony jest na pylenie roślin, takich jak:

  • akacja,
  • bylica,
  • trawa,
  • pokrzywa.

Wystawienie na jeden z tych alergenów może prowadzić do rozwinięcia się alergicznego nieżytu nosa. Jego objawy dotyczą przede wszystkim górnych dróg oddechowych, w których w przypadku alergii gromadzi się zwiększona ilość śluzu. Często powoduje to przewlekły kaszel, spływanie wydzieliny do gardła, zwiększoną częstotliwość kichania czy ogólne zatkanie nosa. W szczególnych przypadkach prowadzi to także do upośledzenia, a nawet utraty węchu. Charakterystyczne jest również łzawienie oraz zaczerwienienie oczu.

Przy alergii może pojawić się drapanie w gardle i kaszel. W przypadku ich wystąpienia warto zastosować różnego rodzaju środki przeciwalergiczne dostępne w aptekach, które złagodzą intensywność objawów.

Opuchnięte nogi latem – co jest przyczyną obrzęków?

Wysoka temperatura latem może powodować różne reakcje organizmu. Do jednej z nich należy opuchlizna nóg pojawiająca się w upalne dni. To naturalny mechanizm, którego celem jest ochrona ciała przed odwodnieniem. Obrzęki spowodowane są wodą gromadzącą się w tkankach podskórnych. Wysoka temperatura sprawia, że naczynia krwionośne się rozszerzają, co spowalnia przepływ krwi. W przypadku niskiej aktywności fizycznej objawy te mogą okazać się uciążliwe i powodować nieprzyjemny ból w kończynach. Brak ruchu sprzyja także zwiększaniu się opuchlizny.

Latem warto więc wprowadzić kilka nawyków, które pomogą zminimalizować wystąpienie bolesnych dolegliwości. W łagodzeniu objawów zdecydowanie pomoże:

  • odpowiednie nawadnianie,
  • zdrowa dieta,
  • aktywność fizyczna.

Lato to wspaniały czas, w którym często chęć wypoczynku stawia się wyżej niż dbanie o własne zdrowie. Podczas okresu letniego warto jednak zwrócić uwagę na potencjalne zagrożenia, które mogą skutecznie uprzykrzyć urlop.

Bibliografia:

  1. EMC Instytut Medyczny SA, Zapalenie pęcherza moczowego – jak sobie z nim poradzić?, https://www.emc-sa.pl/dla-pacjentow/blog/zapalenie-pecherza-moczowego-jak-sobie-z-nim-poradzic.
  2. Drabczyk R., Zapalenie pęcherza i inne zakażenia układu moczowego – objawy, przyczyny, leki i leczenie, https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/51947,zapalenie-pecherza-i-inne-zakazenia-ukladu-moczowego.
  3. Wardecki D., Zapalenie pęcherza moczowego na wakacjach, https://gemini.pl/poradnik/pytania-pacjenta/zapalenie-pecherza-moczowego-na-wakacjach/?srsltid=AfmBOorlB9g36jo0KnEWGNsz8j91TSR37bCPW94TfohPTJcRj7skcooM.
  4. Świerczyńska-Krępa M., Wiercińska M., Alergiczny nieżyt nosa (katar sienny i całoroczny alergiczny nieżyt nosa): przyczyny, objawy i leczenie, https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/choroby/57586,alergiczny-niezyt-nosa.
  5. Filipowska M., Co pyli w lipcu? Co może Cię uczulać na wakacjach?, https://diag.pl/pacjent/artykuly/co-pyli-w-lipcu-co-moze-cie-uczulac-na-wakacjach/.
  6. Borowiec A., Skuteczne metody na zmniejszenie opuchlizny nóg latem, https://www.i-apteka.pl/Skuteczne-metody-na-zmniejszenie-opuchlizny-nog-latem-blog-pol-1725444858.html.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj