Czy da się naprawić toksyczny związek?

0
760
żeby mieć zdrowy związek partnerski...

Trwająca epidemia, lockdowny i kwarantanny zweryfikowały jakość pożycia w wielu małżeństwach. W związkach, które do tej pory funkcjonowały poprawnie, nagle zaczęły pojawiać się zgrzyty, a w niektórych przypadkach wspólne spędzanie czasu stało się trudne do zniesienia. Czy tego rodzaju nieporozumienia zawsze muszą oznaczać poważny kryzys? Jak rozpoznać toksyczny związek?

Obecne pokolenie młodych Polaków wie więcej na temat psychologii związku niż ludzie, którzy zawierali małżeństwa kilkadziesiąt lat temu. Często jest to jednak wiedza bardzo pobieżna, oparta w dużej mierze na pewnych stereotypach, rodem z seriali i książek. Czym na przykład są toksyczne związki?

Ile osób, tyle odpowiedzi. Dla jednej osoby objawem toksyczności związku jest minimalny przejaw zazdrości u partnera, podczas gdy druga osoba nie odważy się tak nazwać swojej relacji – nawet wówczas, gdy jest w niej ofiarą przemocy. Jak zatem obiektywnie ocenić, czy związek, w którym tkwimy jest toksyczny?

Istnieją pewne cechy, które mogą świadczyć o toksycznym charakterze partnera – chorobliwa zazdrość i brak zaufania, negowanie potrzeb drugiej strony i szantażowanie emocjonalne to tylko niektóre z nich. Tkwiąc jednak głęboko w uczuciowej relacji i nie wiedząc, jak poradzić sobie z problemami w związku, warto skorzystać z pomocy specjalisty.

Terapia małżeńska – kiedy się na nią zdecydować?

Wiele małżeństw decyduje się na wizytę u terapeuty, gdy kryzys w ich związku grozi już rozwodem. To duży błąd – terapia par jest sposobem na uporanie się z konfliktem w małżeństwie nawet – a może przede wszystkim – na jego wczesnym etapie. Nie ma sensu odkładać terapii na później, zwłaszcza, gdy na nieporozumieniach między rodzicami cierpią dzieci. Toksyczne związki mogą się powtarzać w życiu także z kolejnymi partnerami, warto więc już w zarodku pracować nad swoim problemem.

Gdy kryzys w małżeństwie ma wpływ na całą rodzinę, warto w naprawę relacji zaangażować dobrego specjalistę, który ma doświadczenie w pracy nie tylko z dorosłymi, ale również i dziećmi. Doświadczony psychoterapeuta rodzinny może pomóc małżeństwu w zlokalizowaniu przyczyn konfliktu, jak również zaproponować skuteczne i najkorzystniejsze sposoby uzdrowienia sytuacji w domu.

Gdzie szukać dobrego terapeuty dla par?

Wielu Polaków wstydzi się powiedzieć o problemach rodzinnych nawet bliskim przyjaciołom, mało kto więc szuka terapeuty z polecenia. Dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza dla par z małych miejscowości lub mieszkających na wsi, jest terapia małżeńska online, która daje dostęp do doświadczonych terapeutów bez konieczności wychodzenia z domu.

Przykładem platformy zrzeszającej wykwalifikowanych psychoterapeutów jest Sensly, które weryfikuje specjalistów przed umożliwieniem im świadczenia usług za pośrednictwem portalu. Z zakresem usług oraz sposobem funkcjonowania strony można zapoznać się klikając tutaj: https://sensly.com/specjalisci/psychoterapeuta-rodzinny/ 

jak utrzymać związek?

Terapia małżeńska to dla wielu par nowy start – partnerzy uczą się na nowo rozmawiać o swoich potrzebach i oczekiwaniach. W wielu przypadkach terapia jest szansą na przetrwanie poważnego kryzysu w związku i odbudowanie zaufania oraz wzajemnego szacunku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj