Metod antykoncepcyjnych jest bardzo wiele. Do najpopularniejszych sposobów zapobiegania ciąży należą prezerwatywy dla mężczyzn, tabletki antykoncepcyjne, plastry antykoncepcyjne, krążki antykoncepcyjne, zastrzyki antykoncepcyjne oraz wkładki wewnątrzmaciczne.
Znajomość zasady działania poszczególnych metod antykoncepcji oraz ich skuteczności i wpływu na organizm to podstawa do tego, by dobrać dla siebie odpowiednie zabezpieczenie. Co trzeba wiedzieć o dostępnych metodach antykoncepcji dla kobiet i mężczyzn?
Antykoncepcja – sposób na bezpieczne współżycie
Ważnym elementem kontroli reprodukcji jest antykoncepcja. Są to wszelkie podejmowane przez partnerów seksualnych działania oraz środki mające na celu zapobieganie ciąży. Antykoncepcja może uniemożliwiać zapłodnienie lub zagnieżdżenie zapłodnionej komórki jajowej w błonie śluzowej macicy. Dzięki antykoncepcji można czerpać przyjemność z seksu bez obaw o niepożądaną w danym momencie życia ciążę. Nie ma oczywiście uniwersalnej metody antykoncepcji, która byłaby rozwiązaniem idealnym dla każdego. Każda z dostępnych metod antykoncepcyjnych dla kobiet i mężczyzn ma swoje zalety, lecz nie jest przy tym pozbawiona wad.
Można wyróżnić metody antykoncepcji naturalne, mechaniczne, chemiczne oraz hormonalne. Każda z nich ma inne działanie, skuteczność, skutki uboczne czy nawet sposób stosowania. Przy wyborze konkretnej metody antykoncepcji koniecznie należy wziąć pod uwagę wiek obojga partnerów, stan ich zdrowia oraz potrzeby – nie tylko te związane ze skutecznością ochrony antykoncepcyjnej czy zdrowiem, lecz także trybem życia i preferencjami dotyczącymi wygody stosowania antykoncepcji.
Środki antykoncepcyjne dla mężczyzn
Na rynku nie ma wielu metod antykoncepcji skierowanych do mężczyzn, więc panowie mają dość ograniczony wybór. Szczególną popularnością cieszy się wśród nich antykoncepcja mechaniczna, której stosowanie ma na celu uniemożliwienie przedostawania się plemników do narządów rodnych kobiety. Mechaniczne środki antykoncepcyjne dla mężczyzn to przede wszystkim prezerwatywy. Ich zaletą jest wysoka skuteczność ochrony przed ciążą i jednocześnie chorobami przenoszonymi drogą płciową. Ponadto są łatwo dostępne – w celu ich kupienia nie trzeba najpierw odwiedzać lekarza. Prezerwatywy mogą się jednocześnie okazać doskonałym sposobem na urozmaicenie życia seksualnego. Są bowiem dostępne w wielu rodzajach – mogą się różnić grubością, poziomem nawilżenia, rozmiarem, fakturą materiału (na przykład prezerwatywy prążkowane), a nawet smakiem, zapachem czy kolorem.
Preparaty i środki antykoncepcyjne dla kobiet
Kobiety mają większy wybór, jeśli chodzi o metody antykoncepcji. Zaliczają się do nich między innymi wkładki domaciczne, które raz założone zapewniają ochronę antykoncepcyjną na kilka lat. Popularnością wśród kobiet cieszy się również antykoncepcja hormonalna, do której zalicza się między innymi różniące się składem, działaniem i wskazaniami doustne tabletki antykoncepcyjne, a także krążki dopochwowe, zastrzyki czy podskórne implanty. Antykoncepcja hormonalna nie jest jednak wskazana dla wszystkich kobiet i może mieć różne działania niepożądane, dlatego korzystanie z niej powinno się indywidualnie skonsultować z ginekologiem.