Wkładka domaciczna. Co musisz o niej wiedzieć?

0
360
wkładka domaciczna doktor

Wkładka domaciczna od lat należy do najpopularniejszych form antykoncepcji. Jest stosowana przez kobiet w wielu krajach i w różnym wieku. Wysoka skuteczność, łatwość stosowania oraz brak wpływu na naturalny cykl menstruacyjny czynią z niej rozwiązanie, które sprawdzi się w wielu sytuacjach.

W nowym artykule szczegółowo wyjaśniamy, czym jest wkładka domaciczna, na jakiej zasadzie działa oraz z jakimi korzyściami wiąże się jej stosowanie. Podpowiadamy również, jakie są przeciwwskazania do jej używania oraz wymienimy rodzaje wkładek domacicznych dostępnych na rynku. Z naszego poradniki możesz także dowiedzieć się, jakie są możliwe skutki uboczne. Mamy nadzieję, że dzięki tej dawce informacji poszerzysz swoją wiedzę o tej metodzie antykoncepcji i łatwiej dokonasz świadomego wyboru. Pamiętaj też, że swoją decyzję koniecznie powinnaś skonsultować z lekarzem, który na podstawie badania wykluczy ewentualne przeciwwskazania.

Jak działa wkładka domaciczna?

Wkładka domaciczna często nazywana jest spiralą. Niewielkie rozmiary i wykonanie z elastycznego tworzywa sztucznego sprawiają, że lekarz może łatwo umieścić ją w drogach rodnych kobiety. Jej działanie opiera się na wywoływaniu miejscowego stanu zapalnego, w wyniku którego następuje obrzęk i przekrwienie uniemożliwiające ruch plemników i tym samym zapłodnienie. To, jak dokładnie wygląda działanie wkładki uzależnione jest od jej rodzaju (więcej na ten temat mówimy w kolejnym akapicie). Więcej informacji na temat stosowania wkładki może udzielić ci ginekolog Warszawa.

Rodzaje wkładek domacicznych

Na rynku dostępne są dwa rodzaje wkładek domacicznych, różniące się między sobą sposobem działania. Są to

  • wkładki niehormonalne: działają poprzez uwalnianie jonów miedzi. Powodują one miejscowy stan zapalny w macicy, co prowadzi do obrzęku i przekrwienia błony śluzowej macicy. Wskutek tego ruch plemników i ich przemieszczanie się do jajowodów jest niemożliwe.
  • wkładki hormonalne: ich działanie wykorzystuje zarówno wspomniane jony miedzi, jak i hormony, które uniemożliwiają zapłodnienie. Za ten proces odpowiada zanikanie nabłonka gruczołowego wewnątrz macicy i zahamowanie tworzenia się naczyń, co w tym organie utrzymuje się cienka warstwa śluzu.

Oba rodzaje wkładek cechują się wysoką skutecznością, sięgającą 99 proc. Właśnie ją należy uznać za najważniejszą zaletę „spirali”. Wiele kobiet decyduje się na tę metodę antykoncepcji również ze względu na wygodę – nie burzy ona nastroju tak jak zakładanie prezerwatywy i nie wymaga regularnego przyjmowania tabletek.

Jeśli chodzi o wady, wspomnieć należy przede wszystkim o bardziej bolesnych, obfitszych oraz dłuższych niż przed założeniem miesiączkami. Tak może działać wkładka niehormonalna. W przypadku wkładek hormonalnych miesiączki są natomiast mniej obfite, a niekiedy dochodzi nawet do zatrzymania cyklu.

Niezależnie od rodzaju wkładki, jej założenie powinno być skonsultowane z lekarzem. Główny powód to wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim ciążę, choroby weneryczne, stany zapalne, choroby nowotworowe układu rozrodczego oraz nieuregulowane nadciśnienie tętnicze.

Zakładanie wkładki domacicznej

Wkładka domaciczna jest zakładana do lekarza. Przy wyborze ginekologa warto zwrócić uwagę przede wszystkim na opinie poprzednich pacjentek, które są najlepszą gwarancją szybkości zabiegu i miłej atmosfery w gabinecie. Pacjentki z Warszawy i okolic mogą skorzystać z usług świadczonych przez Idealist Centrum Zdrowia i Urody. Co ważne, poradnia oferuje nie tylko założenie wkładki, ale też jej zakup.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj