Regeneracja organizmu, powrót witalności – czy można to zrobić jednocześnie skutecznie i bezpiecznie?

0
662
oczyszczanie etapy zdrowia

Większość z nas wie, że dla zachowania zdrowia i sił witalnych potrzebna jest regeneracja organizmu. Bez niej prędzej czy później utracimy życiowy balans. Jednak to, co społeczeństwo zwykle zalicza do regeneracji, w zbyt dużych ilościach może nawet… zaszkodzić! Sprawdź, jak zapewnić sobie odnowę ciała i ducha skutecznie i bezpiecznie!

Regeneracja organizmu – kiedy za dużo znaczy niezdrowo

Podstawowym sposobem na codzienną regenerację organizmu jest sen. Podczas snu mózg porządkuje informacje, pomaga nam radzić sobie z emocjami, produkuje hormony ważne dla prawidłowego funkcjonowania, przyśpiesza gojenie ran, a u osób zmagających się z infekcją – wspiera proces zdrowienia. Aby regeneracja organizmu rzeczywiście przyniosła korzyść, musimy zapewnić sobie regularny, nocny odpoczynek o długości od 6 do 9 godzin. Krótka drzemka w ciągu dnia również jest wskazana, jednak jej trwanie powinno zakończyć się do godziny 16.00.

Tymczasem wiele zapracowanych, obciążonych nadmiarem obowiązków osób popełnia zasadniczy błąd – śpi zbyt krótko w tygodniu pracy, za to stara się „nadrabiać” w weekend, śpiąc po 12 godzin. To tak nie działa! Snu straconego już nie odzyskamy. Gdy śpimy zbyt długo, w ostatnich godzinach snu nasz organizm nie wchodzi już w stany snu głębokiego. W rezultacie możemy nabawić się bólu głowy i poczucia rozbicia, za to nie zregenerujemy organizmu właściwie!

Kolejnym błędem popełnianym przez osoby pragnące szybko się zregenerować, jest poświęcanie zbyt dużej ilości czasu rozrywce. Seans przed telewizorem wprawdzie odpręża, jednak spędzony przed nim cały dzień wcale nie wpływa dobrze na organizm.

Prawdziwy powrót witalności

Odnowa ciała i umysłu wymaga zmiany patrzenia na samego siebie oraz zmiany nawyków. Bardzo dużą rolę odgrywa tu dieta i aktywność fizyczna. Wbrew pozorom ćwiczenia uznawane są przez specjalistów za jeden z najlepszych sposobów na odzyskanie sprawności – zarówno fizycznej, jak i psychicznej, a także emocjonalnej. Niekoniecznie chodzi jednak o bardzo intensywny trening na siłowni.

Wśród dostępnych aktywności lekarze i fizjoterapeuci polecają:

Basen. Pływanie wzmacnia wiele partii mięśni, wspiera układ krwionośny oraz niweluje zbyt wysokie napięcie mięśniowe będące skutkiem m.in. stresu. Dodatkowo odciąża stawy i kręgosłup, dzięki czemu te ważne elementy naszego ciała szybciej się regenerują. Basen odpręża, a jeśli dodatkowo mamy możliwość skorzystania w nim z jacuzzi czy sauny, możemy pozwolić sobie na relaks i odpoczynek.

Jogę. W połączeniu z ćwiczeniami oddechowymi i rozciąganiem joga niezwykle pozytywnie wpływa na ciało, umysł i emocje. Przywraca wewnętrzną harmonię, przynosi wyciszenie, pomaga dotlenić mózg i zwiększa ukrwienie tkanek miękkich. Dzięki delikatnemu rozciąganiu z mięśni usuwany jest kwas mlekowy, co sprzyja niwelowaniu napięcia.

Regenerację organizmu wspiera również korzystanie z sauny. Sauna przyśpiesza krążenie krwi i wspomaga metabolizm. Dzięki temu przyczynia się do szybszego usuwania toksyn z organizmu. Do tego rozluźnia mięśnie i wspiera stawy. Nieocenione okażą się również masaże relaksacyjne. Dzięki masażom z ciała ustępują różnego rodzaju blokady, a to sprzyja odprężeniu i odzyskiwaniu fizycznej i wewnętrznej harmonii.

Dieta osoby chcącej zregenerować organizm powinna być zbilansowana i dostarczać wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Zbyt restrykcyjne diety przyczyniają się do osłabienia organizmu i spadku witalności, dlatego lepiej ich unikać. Ogromną rolę w regeneracji ogrywa także odpowiednie nawodnienie. Woda stanowi bazę dla wszystkich procesów regeneracyjnych w naszym organizmie!

Regeneracja organizmu w koncepcji medycyny holistycznej

Nawet największe wysiłki czasem nie przynoszą spodziewanego rezultatu, gdy środowisko zewnętrzne, ale też nasz wewnętrzny stan nie sprzyjają regeneracji. Czasem trzeba przyjrzeć się sobie całościowo – jako połączenie ciała i ducha. Takie holistyczne podejście do zdrowia człowieka znajdziemy w  Sense Med Concept. W tym miejscu przez proces regeneracji prowadzą nas specjaliści – zespół lekarzy różnych dziedzin, fizjoterapeutów i trenerów.

Każdy, kto choć raz spędził czas w uzdrowisku czy sanatorium, wie jak ważne w odnowieniu ciała i umysłu jest przyjazne środowisko. Miejsca takie jak wspomniana pozwalają korzystać z dobrodziejstw uzdrowiska, bez rezygnowania z codziennych obowiązków.

Proces regeneracji wspierają specjalistyczne zabiegi, takie jak hydroterapia, naturalna fangoterapia, bicze szkockie i wiele innych. Do tego masaże, które nie tylko poprawiają samopoczucie, ale też zapewniają detoks tkanki podskórnej, w rezultacie działając przeciwstarzeniowo.

Regeneracja pod opieką specjalistów to dobry wstęp do codziennego, kompleksowego dbania o swoje zdrowie w duchu medycyny holistycznej. Wewnętrzna odnowa, przywrócenie balansu, lepsze zdrowie i samopoczucie otwierają drogę do życia wyższej jakości i lepszego radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

Bibliografia:

Jelisejewa O., Metody oczyszczania i regeneracji organizmu, 2017.

Artykuł powstał we współpracy z Sense Med Concept

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj