Jak wygląda pierwsza wizyta u psychologa dziecięcego?

0
1298
dziecko psycholog

Wizyta u psychologa dziecięcego nadal budzi stres i niepewność w sercach wielu rodziców. Wizyta u psychologa dziecięcego nadal bowiem kojarzy się z czymś obcym. Zwłaszcza jeśli to pierwsza wizyta. A to, co jest obce, często jawi się jako groźne. Dlatego najlepszym, co możesz zrobić, by rozwiać swój lęk jest zdobycie wiedzy. Pomożemy Ci w tym!

Jak wygląda pierwsza wizyta u psychologa dziecięcego?

Jeśli nigdy jeszcze nie korzystałeś z pomocy psychologa dziecięcego, możesz czuć całkiem słuszne obawy i wątpliwości. W końcu jeśli czegoś jeszcze nie przeżyłeś, nie musisz wcale wiedzieć, co Cię czeka wewnątrz gabinetu psychologa dziecięcego. A niewiedza bardzo często budzi strach. Ludzie bowiem mają to do siebie, że lęk w nich budzi to, co nieznane. To całkowicie normalne.

Pierwsza wizyta u psychologa dziecięcego odbywa się jeszcze bez obecności dziecka. To może być zaskakujące dla osób, które sądzą, że psycholog dziecięcy od razu będzie chciał się zobaczyć z dzieckiem. To się nie stanie. Pierwsza wizyta jest dla Ciebie.

To bardzo ważne. Psycholog dziecięcy zbierze od Ciebie wywiad na temat dziecka. Zapyta Cię, co Cię pchnęło do podjęcia decyzji o wizycie i jakie objawy Twojego dziecka zaczęły Cię niepokoić. Zapyta o wiek dziecka, jego charakter i problemy, z którymi się boryka. Jednak nie tylko dziecko będzie w kręgu zainteresowań psychologa dziecięcego.

W końcu dziecko nie żyje w próżni – żyje w określonym środowisku. Jego najbliższym, naturalnym środowiskiem jest przede wszystkim rodzina. Dlatego psycholog dziecięcy zapyta Cię też o Twoją rodzinę. O wasze wzajemne stosunki i rodzinne układy, o sytuację życiową i materialną. Będzie pytał o szkoły, pracę i wszystko to, co was dotyczy i co tworzy atmosferę waszego domu i ma dla was znaczenie. Może zapytać też o historię waszych chorób i innych problemów zdrowotnych lub wychowawczych. To może mieć spore znaczenie.

Jeśli chcesz się do tego spotkania przygotować jak najlepiej, zbierz całą dokumentację, która istnieje. To może być opinia pedagoga szkolnego lub nauczyciela-wychowawcy, to może być opinia z poradni pedagogicznej lub historia medyczna chorób dziecka uzyskana od lekarza rodzinnego. Spisz też na kartce wszystkie pytania, które Cię dręczą. Zapisz też wszystko to, co Cię niepokoi w zachowaniu dziecka i to, co chcesz powiedzieć o dziecku i swojej rodzinie psychologowi. W ten sposób unikniesz zbędnego chaosu, będziesz się mniej denerwować i poruszysz wszystkie kwestie, na których Ci zależy.

Jak przygotować dziecko do wizyty u psychologa?

Tutaj tak naprawdę wszystko zależy od dziecka. Ważny jest jego wiek, ale też charakter i usposobienie. Pamiętaj jednak, by – niezależnie od okoliczności – nie okłamywać dziecka. W końcu dziecko ma prawo wiedzieć, gdzie idzie i odpowiednio się na to przygotować.

Pamiętaj o tym, by dopasować komunikat do wieku dziecka. Nastolatkowi możesz powiedzieć wprost, że chcesz, by porozmawiał z psychologiem dziecięcym. Wytłumacz, że nie ma w tym nic złego, ale jest to dla Ciebie ważne. Nie denerwuj się, nie krzycz i nie przymuszaj szantażem. Powiedz, że chcesz dziecku pomóc, ale czujesz, że psycholog dziecięcy będzie najlepszą formą pomocy.

Małemu dziecku wytłumacz spokojnie, że zależy Ci, by porozmawiało z psychologiem. Powiedz, że psycholog nie jest nikim strasznym, to osoba, która chce pomóc. Powiedz dziecku, co go czeka u psychologa dziecięcego. Wytłumacz, że nie wiesz dokładnie, co konkretnie będzie się tam działo. Powiedz, że może rysować, bawić się, rozmawiać, być może nawet grać w jakąś grę. Powiedz, że jeśli nie będzie chciało odpowiadać na jakieś pytanie psychologa dziecięcego, nie będzie musiało tego robić. Ma prawo nie chcieć o czymś mówić i może to jasno zakomunikować.

Powiedz, że wizyta odbędzie się bez Ciebie, bo psycholog dziecięcy będzie chciał porozmawiać z nim w cztery oczy, ale to nie znaczy, że nie będziesz blisko. Będziesz czekać w okolicy i odbierzesz dziecko o ustalonej porze.

Podkreśl, że spotkanie nie jest za karę. Nie strasz dziecka psychologiem. To nie ma być kara, ale pomoc i dziecko właśnie tak powinno to odbierać.

Jak wygląda pierwsza wizyta dziecka u psychologa dziecięcego?

Gdy już przyjdzie do spotkania dziecka z psychologiem dziecięcym, nie wchodź na siłę do gabinetu. Psycholog dziecięcy będzie wolał porozmawiać z Twoim dzieckiem w cztery oczy. To pozwala zbudować relację. Dziecko też ma większą szansę otworzyć się przed kimś bez Twojej obecności.

Czasami zdarza się, że rodzice mogą uczestniczyć w takiej wizycie, ale może się to zdarzyć wtedy, gdy dziecko ma silny lęk separacyjny. Jednak psycholog dziecięcy będzie dążył do obniżenia tego lęku tak, by w końcu rodzice nie będą musieli uczestniczyć w spotkaniach razem z dzieckiem.

Psycholog dziecięcy jest wykwalifikowanym specjalistą i potrafi pracować z dziećmi. Przebieg wizyty zależy w dużej mierze od dziecka – jego wieku, usposobienia, czy problemów, które doprowadziły dziecko do spotkania. Jednak nie martw się – Twoje dziecko jest absolutnie bezpieczne i będzie mówić tylko o tym, o czym mówić ma ochotę.

Gdy wizyta się zakończy nie wchodź na siłę do gabinetu. Nie wypytuj psychologa przy dziecku o jego zachowanie. Nie wypraszaj dziecka z gabinetu, by wypytać o wszystko psychologa. Dziecko może wtedy stracić zaufanie, zarówno do Ciebie, jak i do psychologa.

Jeśli psycholog dziecięcy będzie chciał z Tobą o czymś porozmawiać, zrobi to w dogodny sposób. Nie wypytuj też dziecka o wszystko nachalnie. Jeśli będzie chciało Ci o czymś powiedzieć, zrobi to.

Dobór psychologa dla dziecka wcale nie jest łatwym zadaniem. Dlatego nie wahaj się pytać i wyrażać wątpliwości. Dobry specjalista rozwieje je wszystkie i wyczerpująco odpowie na wszystkie pytania. Sojusznik i specjalista, który chce Ci pomóc polepszyć komfort życia dziecka – tym jest psycholog dziecięcy Warszawa to doskonałe miejsce, by znaleźć pomoc.

Nie czekaj, nie bój się i nie martw – jeśli czujesz, że problemy Twojego dziecka przerastają Twoją rodzinę, zgłoś się z dzieckiem do psychologa dziecięcego. Zawalcz o dobrą przyszłość dziecka i umocnienie waszych wzajemnych więzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj