Jak przebiega wizyta u ortopedy dziecięcego?

0
370
ortopeda dzieciecy

Ortopedia dziecięca to gałąź medycyny stworzona z myślą o profilaktyce, diagnostyce i leczeniu dysfunkcji narządu ruchu u dzieci. Ortopeda dziecięcy zajmuje się więc złamaniami, zwichnięciami i skręceniami, a także stanami zapalnymi mięśni, kości i stawów oraz wrodzonymi i nabytymi wadami postawy u pacjentów w wieku poniżej 16 lat. Taki specjalista dba też o prawidłowy rozwój motoryczny i strukturalny swoich podopiecznych, dlatego warto odwiedzać jego gabinet regularnie.

Jak wygląda wizyta u ortopedy dziecięcego?

Przebieg wizyty u ortopedy dziecięcego zależy od wieku pacjenta. U noworodków i niemowląt lekarz ten bada przede wszystkim budowę stawów biodrowych, ponieważ dysplazja tych struktur jest najczęściej występującą u dzieci wrodzoną wadą anatomiczną.

U przedszkolaków konieczne jest skontrolowanie wysklepienia stóp, ustawienia stóp i kolanek, a także upewnienie się, że maluch nie utyka, nie garbi się i nie wypina zbytnio brzucha. U starszych dzieci natomiast sprawdza się głównie kręgosłup, ponieważ na tym etapie rozwoju układu kostnego człowieka często dochodzi do wielopłaszczyznowego skrzywienia w tym właśnie obszarze.

Jeśli wyniki badań okażą się pomyślne, lekarz przekaże jedynie zalecenia profilaktyczne pozwalające zapobiec rozwojowi dysfunkcji ruchowych w przyszłości. Jeśli natomiast wykryje jakieś nieprawidłowości, wdroży odpowiednie leczenie: ćwiczenia fizjoterapeutyczne lub zabieg chirurgiczny. Oczywiście bez względu na to, w jakim wieku jest dziecko i jakich badań wymaga, ortopeda zawsze przeprowadza niezbędne procedury w miłej, przyjaznej atmosferze i chętnie zabawia małego pacjenta, by zredukować występujący u niego stres związany z wizytą u lekarza.

Kiedy należy zabrać dziecko do ortopedy?

Pierwsza wizyta u ortopedy dziecięcego jak sport-klinika.pl/zabiegi/ortopedia-dziecieca wskazana jest krótko po narodzinach dziecka, najlepiej około 6 tygodnia jego życia. Następne wizyty kontrolne powinny się odbyć 7, 12 i 24 miesiące później, czyli wtedy, kiedy maluch zacznie stawiać pierwsze kroki, a następnie rozwinie i opanuje umiejętność samodzielnego chodzenia. Potem warto zabrać dziecko do ortopedy jeszcze dwa razy: gdy skończy 6 i 12 lat.

Poza tym oczywiście należy natychmiast zgłaszać się do ortopedy z każdą zauważoną nieprawidłowością. Ortopedia dziecięca daje dziś duże możliwości leczenia dysfunkcji narządu ruchu, jest więc w stanie poradzić sobie z każdym, nawet najbardziej zaawansowanym schorzeniem, pamiętajmy jednak, że wcześnie wykryte wady rozwojowe są dużo łatwiejsze w leczeniu. Szybka interwencja pozwoli więc szybko rozwiązać problem i zaoszczędzi dziecku mnóstwa niepotrzebnego stresu i bólu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj