Jak dbać o zęby – zdrowy uśmiech a dieta

0
97
ładne zęby u dziewczyny

Większość ludzi przykłada dużą wagę do higieny jamy ustnej. I dobrze, ponieważ stan naszych zębów ma wpływ na zdrowie całego organizmu. Jednak oprócz regularnego szczotkowania, nitkowania i wizyt u dentysty, dla zębów bardzo ważne jest to, co jemy. Nasza dieta ma bardzo duży wpływ na stan higieny jamy ustnej – jeśli spożywasz śmieciowe jedzenie, nigdy nie będziesz mieć pięknego i zdrowego uśmiechu. Tak więc, często odpowiedzi na pytanie jak dbać o zęby, powinieneś szukać w swojej lodówce.

Niestety, nie pozbędziesz się próchnicy, jeśli wciąż będziesz jeść słodycze. Jeśli pijesz dużo kawy i czarnej herbaty lub czerwonego wina, Twoje zęby nie będą śnieżnobiałe.

Zdrowe zęby są konieczne nie tylko ze względu na estetykę, ale przede wszystkim ze względu na to, że mają one wpływ na cały organizm. Bakterie, wywołujące próchnicę, mogą siać spustoszenie w różnych narządach i wywoływać, m.in. bóle głowy, zapalenia gardła, anginę. Choroby zębów są niebezpieczne również dla serca: jeśli bakterie przedostaną się do krwi, mogą powodować jej zgęstnienie, utrudniając pracę sercu. Ponadto, w zepsutych zębach znajdują się toksyny, mogące prowadzić do uszkodzenia stawów, czy trzustki.

Zdrowy uśmiech – czego należy unikać?

Najbardziej szkodliwe dla zdrowia naszych zębów są produkty, zawierające cukier. Powoduje on zakwaszenie środowiska w jamie ustnej i rozwój bakteriiNależy unikać przede wszystkim cukrów dodawanych do pożywienia, takiego jak wszelkiego rodzaju słodycze, płatki śniadaniowe, soki i napoje, dżem, itp. Jeśli chodzi o zawartą w owocach fruktozę, czy znajdującą się w mleku laktozę, to również obniżają one pH jamy ustnej, ale nie w tak znacznym stopniu, jak sacharoza, czy maltoza.

Szczególnie szkodliwe są słodzone pokarmy, mające długi kontakt z zębami: gumy rozpuszczalne, landrynki, toffi, lizaki. Jeśli już musisz zjeść coś słodkiego, wybierz kawałek czekolady 🙂

zadbane zęby

Kolejną grupą produktów, mającą negatywny wpływ na zdrowie zębów są produkty wysoko przetworzone. Odstawimy już na bok słodycze. Chodzi o wszystkie słone przekąski, dania w proszku, gotowe sosy, chińskie zupki i tak dalej. Zawierają one mnóstwo konserwantów, polepszaczy smaku, wzmacniaczy, sztucznych barwników i nie wiadomo czego jeszcze. Uszkadzają szkliwo i przylepiają się do powierzchni zębów, utrudniając ich obmywanie przez ślinę.

Niekorzystnie na zęby wpływają również papierosy, ale to chyba wszyscy wiedzą. Powodują one nie tylko powstawanie ciemnego osadu na zębach, ale również uszkadzają błonę śluzową jamy ustnej. Kawa i czarna herbata również mogą powodować powstawanie osadu.

Należy również uważać, jeśli jemy cytrusy. Oczywiście, nie odradzam ich jedzenia, jednak powinieneś pamiętać, że ich spożywanie powoduje kwasową erozję szkliwa – zęby stają się bardzo podatne na mechaniczne uszkodzenia. Rozwiązanie jest proste – bezpośrednio po spożyciu cytrusów (a najlepiej innych owoców również) nie myj zębów. Możesz je tylko przepłukać samą wodą, ale ze szczotkowaniem odczekaj minimum pół godziny.

Jedzenie a zęby – ważne nie tylko to, co jemy, ale również jak często

Nie mniej ważne od tego, co jemy, jest to, jak często to robimy. Ciągłe podjadanie bardzo szkodzi zębom, ponieważ początkowo bakterie zawarte w jamie ustnej odwapniają szkliwo, dopiero po około pół godzinie ślina zobojętnia kwasy i naprawia uszkodzone szkliwo. Jeśli jednak ciągle coś jemy, nie ma ona czasu zadziałać, a odwapnianie trwa cały czas.

Teoretycznie lepiej dla zębów jest zjeść całą paczkę ciastek na raz, niż podjadać ciastka przez cały dzień – enzymy zawarte w ślinie będą musiały oczyszczać zęby tylko raz, a nie kilkakrotnie w ciągu dnia. Jednak nikomu nie polecam jedzenia paczki ciastek na raz. Podjadać przez cały dzień również 🙂

Jak dbać o zęby – niezbędne składniki odżywcze

Jest kilka składników odżywczych, które są niezbędne dla zachowania zdrowych zębów. Już wiesz, że im mniej przetworzona żywność, tym lepiej, postaw więc na naturalne produkty.

Składniki odżywcze, pomagające zachować zdrowe zęby:

Wapń i fosfor

Pierwiastek ten pomaga zachować mocne zęby przez długie lata. Budują również szkliwo i zapobiegają jego uszkodzeniom. Zarówno fosfor, jak i wapń znajdziesz w jogurcie naturalnym, migdałach, dyni, otrębach, zielonej herbacie i jajkach.

Witamina D

Wspaniale wzmacnia zęby i pomaga w przyswojeniu wapnia. Znajdziesz ją w tłustych rybach, żółtkach jaj i w słońcu!

Witamina C

Pomaga w walce z chorobami dziąseł, zapobiega ich pękaniu. Znajdziesz ją w papryce, natce pietruszki, jagodach, cytrusach, jarmużu i truskawkach.

Antyoksydanty

Zwalczają bakterie i wolne rodniki. Zapobiegają infekcjom bakteryjnym i chronią komórki przed zniszczeniem. Znajdziesz je w warzywach strączkowych, jagodach, orzechach, jabłkach, warzywach liściastych i zielonej herbacie.

Probiotyki

Są to dobre bakterie, pomagające utrzymać zdrowe dziąsła i szkliwo. Znajdziesz je w jogurcie naturalnym, maślance, kefirze, kiszonych ogórkach, kiszonej kapuście i innych fermentowanych produktach.

Dieta dla zdrowych zębów – co jeść, żeby mieć zdrowy uśmiech?

Zamień cukier na ksylitol

Jak już wiesz, cukier ma bardzo negatywny wpływ na zdrowie Twoich zębów. Nie oznacza to jednak, że musisz całkowicie zrezygnować ze słodkiego smaku! Zastąp cukier ksylitolem. Jest to naturalny cukier z brzozy, który ma potwierdzone badaniami działanie antybakteryjne i zwalczające próchnicę. Ponadto, ma odczyn zasadowy (w przeciwieństwie do cukru), co oznacza, że nie obniża poziomu pH w jamie ustnej.

Dużo kiszonek

Ponieważ zawierają probiotyki, a także sporo witaminy C. Staraj się jeść kiszone warzywa codziennie. Wybór masz naprawdę spory, możesz ukisić paprykę, kapustę, ogórki, buraki, marchew, cebulę… Zachęcam do eksperymentowania!

Fermentowane przetwory mleczne

Czyli kefiry, maślanki i jogurty. Zawierają dużo wapnia i probiotyków, więc spożywaj je codziennie.

Zielona herbata

Zawarte w niej polifenole hamują rozwój bakterii w jamie ustnej. Ma również wysoką zawartość fluoru, dzięki czemu wzmacnia szkliwo i chroni przed tworzeniem się płytki nazębnej. Jest antybakteryjna i pomaga w walce z próchnicą.

Brokuły

Dzięki obecności konezymu Q10, pozytywnie wpływają na kondycję zębów i chronią przyzębia przed paradontozą. Zawierają również sporo wapnia.

Marchew

Witamina A, której dobrym źródłem jest marchew, wzmacnia dziąsła i stymuluje wytwarzanie śliny. Do tego, oczyszcza przestrzenie międzyzębowe z resztek pokarmowych.

Zielone warzywa liściaste

Zawierają mnóstwo antyoksydantówwitamin i minerałów, są więc ważne dla zachowania zdrowia całego organizmu, a przy tym także zębów.

Jabłka i ogórki

Zawierają dużo wody, dzięki czemu pobudzają wydzielanie śliny i naturalnie oczyszczają jamę ustną. Chronią również zęby przed działaniem kwasów i cukrów.

Mam nadzieję, że teraz wiesz, jak dbać o zęby. Jak widzisz, dieta ma naprawdę ogromny wpływ na kondycję i zdrowie jamy ustnej. Pamiętaj, że zdrowe zęby, to piękny uśmiech! Warto nieco zmodyfikować swoją dietę, ponieważ zęby masz na całe życie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj