Naturalne sposoby na zmęczenie + 7 produktów dodających energii

0
561
zmęczenie jak zaradzić naturalnie

Jeśli chcesz być pełnym energii i zadowolonym z życia człowiekiem (a chyba każdy chce), musisz wiedzieć, jak radzić sobie ze zmęczeniem. Musisz też umieć odróżnić chwilowy spadek sił witalnych od depresji, czy zwykłego lenistwa. Tak naprawdę zmęczenie można pokonać kilkoma prostymi sposobami. Sprawdź, jakie są naturalne sposoby na zmęczenie i jakie produkty szybko dodadzą Ci energii!

Zmęczenie bywa trudne do pokonania, ponieważ jest dość niejasnym sygnałem spadku kondycji naszego organizmu. Może to być zmęczenie fizyczne, psychiczne, zmęczenie, będące symptomem choroby lub po prostu brakiem czegoś w naszym życiu. Zmęczenie często można pomylić z lenistwem, apatią lub po prostu niechęcią do wykonywania jakiejś czynności. Łatwo również wziąć łagodne stany depresyjne za zwykłe zmęczenie. Jeśli więc podane poniżej metody Ci nie pomogą, warto zastanowić się, czy coś w Twoim życiu nie wywołuje poczucia braku sił, niechęci i apatii. Może się bowiem okazać, że będziesz potrzebować specjalistycznej pomocy.

Mam jednak nadzieję, że nic strasznego się u Ciebie nie dzieje i po prostu czasem miewasz gorsze dni, spadek motywacji i energii, czy pogorszenie nastroju. Pamiętaj jednak, aby nie mylić zmęczenia np. po długotrwałej pracy, dużej aktywności fizycznej, itp. z uczuciami opisanymi powyżej. Jeśli jesteś zmęczony, bo dużo pracujesz lub masz dużo obowiązków, musisz po prostu odpocząć, a nie zastanawiać się, jak pokonać zmęczenie, bo to nie wyjdzie na dobre ani Twojemu organizmowi, ani Tobie.

Oczywiście, jak zawsze u mnie, sięgamy po naturalne metody – żadnych medykamentów i cudownych tabletek, które wystarczy połknąć i dostaniesz kopa energetycznego, że hej! Mam nadzieję, że zdajesz sobie sprawę, że pigułka na zmęczenie nie istnieje.

Przyczyny częstego zmęczenia

Dlaczego często ziewasz, trudno Ci się skoncentrować, nie masz werwy i energii i najchętniej poszedłbyś spać? Cóż, powodów może być wiele, a oto najprawdopodobniejsze i najczęściej spotykane:

Zmiany pogody, ochłodzenie, jesień

Na wielu z nas pogoda działa jak wyrocznia – ja sama odczuwam spadki nastoju w deszczowe dni, ale przeciwstawiam się im całą sobą. Najczęściej jesień jest dla wielu osób jest okresem apatii i zmęczenia. Dodatkowo, ciągłe zmiany pogody (które na Podhalu, czyli tu gdzie mieszkam są wręcz szalone) powodują skoki i spadki ciśnienia. Cóż, pogody zmienić się nie da. Ale można zmienić swoje nastawienie.

Brak jednego lub kilku składników odżywczych w diecie

To bardzo częsty powód przewlekłego zmęczenia. Jeśli nasz organizm nie dostaje jakiegoś niezbędnego mu pierwiastka, cóż, będzie troszkę szwankował. Szczególnie ważne w tym kontekście są magnez, potas i żelazo oraz duże dawki witamin.

Brak pasji, radości i robienie czegoś, co nie sprawia przyjemności

Często zmęczenie spowodowane jest brakiem konkretnego celu w życiu i zwykłym „wegetowaniem” z dnia na dzień, a nie przeżywaniem. Jeśli nie wiesz, po co żyjesz, nie masz poczucia, że Twoja obecność na tym świecie jest uzasadniona, możesz odczuwać apatię. Rozwiązaniem może być znalezienie sobie hobby, rozwijanie zainteresowań, czy zmiana stylu życia. Jeśli na co dzień zajmujesz się czymś, co nie sprawia Ci satysfakcji (np. masz pracę, której nie znosisz), nie cieszysz się każdym dniem i nie masz energii do działania. Oczywiście, każdy z nas musi robić w życiu pewne rzeczy, których nie lubi, ale jeśli robisz je non stop, codziennie od dłuższego czasu, nie dziw się, że jesteś zmęczony.

Brak aktywności fizycznej

Jeśli kompletnie się nie ruszasz, albo robisz to niezwykle rzadko, pogódź się z tym, że będziesz wiecznie zmęczony. Nie karzę Ci biegać codziennie 10 km, albo wyciskać sztangę na siłowni pięć razy w tygodniu. Na początek wystarczą regularne spacery, rower lub stretching. Spróbuj, od razu lepiej się poczujesz J

Brak przyjaciół, bliskiej osoby, brak towarzystwa

Samotność jest zła. Nawet jeśli masz milion spraw i obowiązków MUSISZ znaleźć czas na kontakty z ludźmi. To właśnie dzięki nim częściej się uśmiechamy, czujemy, że mamy dla kogo żyć i aż chce się chcieć! Nie zaniedbuj relacji z bliskimi, bo jest to ogromnie ważny element równowagi w życiu.

Problemy zdrowotne lub emocjonalne

Tutaj już nie powiem Ci, jak sobie pomóc – jeśli cierpisz na jakąś chorobę lub masz depresję, koniecznie zgłoś się do specjalisty. Nie przeciągaj tego, idź od razu – i tak w końcu wylądujesz u lekarza, nie lepiej działać wcześniej? Nie licz na to, że „samo przejdzie”, bo za takie podejście zbyt wiele osób zapłaciło utratą zdrowia lub nawet życia.

Naturalne sposoby na zmęczenie

Bądź aktywny

Często wydaje się nam, że jeśli jesteśmy zmęczeni, powinniśmy iść spać. Jeżeli pracowałeś cały dzień lub czymś intensywnie się zajmowałeś to oczywiście, należy Ci się odpoczynek. Ale zwróć uwagę, że jeśli leżysz w łóżku cały dzień (bo np. jesteś przeziębiony), czujesz się jeszcze bardziej ospały. Podobnie jest, jeśli śpisz zbyt długo (znam osoby, które przesypiają 10-12 godzin na dobę i wciąż są wiecznie zmęczone!). Dzieje się tak dlatego, że zbyt długie „odpoczywanie”, wylegiwanie się, albo spanie, przynosi odwrotny efekt do zamierzonego, podczas gdy aktywność fizyczna wywołuje wzrost energii. Jeśli więc czujesz się zmęczony i jednocześnie wiesz, że nie jesteś zbyt aktywny fizycznie, na pewno pomogą Ci regularne ćwiczenia, najlepiej na świeżym powietrzu. Oprócz tego, że dotlenisz organizm, poprawisz także swój nastrój i będziesz mógł bez wyrzutów sumienia odpocząć po treningu 🙂

MOJA RADA: bardzo ważna jest regularność, nie wymagaj więc na początku od siebie zbyt wiele: zacznij od krótkiej i umiarkowanej aktywności, aby się nie zniechęcić po 3 dniach. Gdy codzienny ruch wejdzie Ci w krew, możesz stopniowo modyfikować, wydłużać i zwiększać jego intensywność.

Łyknij wody z ziemniaka

Wiem, że nie brzmi to specjalnie zachęcająco, ale uwierz mi, działa 🙂 Wbrew pozorom, jest to świetny sposób na dodanie sobie energii. Dlaczego? Ponieważ ziemniaki zawierają sporo potasu i magnezu, które poprawiają samopoczucie i odpowiadają m.in. za prawidłowe funkcjonowanie i rozwój komórek w organizmie.

MOJA RADA: wieczorem dokładnie umyj średniej wielkości ziemniaczka i pokrój go na plasterki (nie obieraj!). Wrzuć do kubka i zalej szklanką wody, pozostaw pod przykryciem na noc do naciągnięcia. Wypij na czczo po przebudzeniu.

Doładuj swoje czerwone krwinki

Czyli zadbaj o dostarczanie im żelaza, bez którego niesą one w stanie funkcjonować, a przez to nie dostarczają tlenu do każdego zakamarku Twojego ciała. Wiele osób myśli, że tlen wdychany do płuc, automatycznie rozchodzi się po organizmie, jednak nie jest to prawdą – niezbędne do tego są czerwone krwinki. Co za tym idzie, niedostateczna ilość tlenu powoduje złe funkcjonowanie komórek oraz zmęczenie.

MOJA RADA: pokochaj buraka oraz zielone warzywa liściaste, np. jarmuż. W tym celu koniecznie przeczytaj poniższe artykuły i wypróbuj przepisy! (chyba, że już to zrobiłeś :))

Dbaj o odpowiedni poziom magnezu

Bardzo ważny pierwiastek, którego wielu z nas dostarcza zbyt mało. Powodem jest niewłaściwa dieta, kawa, alkohol i stres. Nasz organizm nie jest w stanie go samodzielnie wytworzyć, dlatego musimy go dostarczyć wraz z pożywieniemWszystko, od pracy mięśni i układu nerwowego, poprzez syntezę białek i produkcję energii wymaga obecności magnezu.

MOJA RADA: najlepsze są oczywiście naturalne źródła magnezu, a nie suplementacja. Zobacz na jego źródła poniżej

Wylecz swoje jelita

Jelita to Twój drugi mózg i nie ma przesady w tym stwierdzeniu. Zresztą, powstały z podobnego rodzaju tkanki i są nierozerwalne ze sobą połączone. Większość serotoniny, odpowiedzialnej za dobry nastój, jest produkowana właśnie w jelitach.

MOJA RADA: dbaj o dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości dobrych bakterii.

Nawadniaj się

Odwodnienie jest jedną z głównych przyczyn braku energii. Bez wody nasz krew staje się zbyt gęsta i nie dociera do niektórych zakamarków ciała, a więc nie dostarcza im składników odżywczych i tlenu. Brak odpowiedniej ilości wody upośledza również pracę nerek i wątroby, które to są odpowiedzialne za neutralizowanie i wydalanie toksyn.

MOJA RADA:zaopatrz się w taki duży słoikz przykrywką i słomką, bidon albo duży kubekWażne, żeby miał co najmniej 500 ml pojemności. Napełnij go wodą i trzymaj pod ręką w czasie pracy, co chwilę popijając. Będziesz sięgał po niego automatycznie i ani się obejrzysz, a wypijesz całą wodę, od razu wtedy dolej nowej. Możesz dodać do niej świeży imbir, sok z cytryny, miętę, limonkę, melisę. Jadaj również zupy i pij herbatki (najlepiej ziołowe i zieloną).

Doceń drzemkę

Zamień kolejną kawę na drzemkę! Drzemka to wspaniała rzecz, dzięki niej poczujesz się jak nowo narodzony. Naukowcy polecają krótki sen w ciągu dnia, ponieważ niweluje napięcie i stres i daje organizmowi chwilę wytchnienia. Po 10 minutach drzemki będziesz o niebo bardziej wypoczęty, niż po godzinie siedzenia na kanapie przed telewizorem, gwarantuję. Pamiętaj jednak co pisałam o zbyt długim wypoczynku i zbyt długim śnie – wbrew pozorom odbiera nam on energię, dlatego drzemka nie powinna trwać dłużej niż 20-30 minut.

MOJA RADA: zacznij od 20 minut, potem możesz nieznacznie skracać czas drzemki. To optymalny czas, podczas którego Twój organizm nie zdąży jeszcze wejść w fazę głębokiego snu – jeśli tak by się stało, bardzo ciężko będzie Ci się wybudzić. Nawet jeśli nie uda Ci się zasnąć, już samo leżenie w ciszy i z zamkniętymi oczami wspaniale relaksuje. Staraj się o niczym nie myśleć i „wyłączyć” na chwilę swój mózg. Tylko pamiętaj o nastawieniu budzika!

Spróbuj jogi

Mówię poważnie, spróbuj. Najwyżej Ci się nie spodoba i stracisz 30 minut swojego życia, ale podejrzewam, że po skończonej praktyce nie uznasz tego czasu za zmarnowany. Ogromnym plusem jogi jest to, że nie obciąża kolan i kręgosłupa, jest świetna również dla osób z nadwagą, wspaniale wzmacnia i rozciąga ciało, pozwala się wyciszyć i możesz ją ćwiczyć bez żadnego sprzętu i bez wychodzenia z domu! Masz jeszcze jakieś wymówki? Joga nie tylko podniesie poziom Twojej energii, zrelaksuje i poprawi koncentrację, ale także dotleni organizm i wywoła szeroki uśmiech.

7 produktów dodających energii

Jeśli czujesz nagły spadek energii, albo znasz już siebie na tyle dobrze, że wiesz, że o określonej porze dnia dopada Cię znużenie i spadek sił witalnych, zaopatrz się w poniższe produkty. Dobrze, jeśli będziesz mieć któryś (lub kilka) z nich zawsze przy sobie.

Orzechy

Mają bardzo wysoką zawartość wartości odżywczych oraz NNKT (niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Burak

Zawarte w buraku naturalne cukry szybko dodają energii, która utrzymuje się przez dłuższy czas. Dodatkowo zawiera sporo żelazaPolecam koktajl z buraka: 1 mały burak, banan, pomarańcza, pestki słonecznika i woda zmiksowane na gładkie smoothie. Słodkie i pyszne!

Szpinak

Znasz amerykańską bajkę o marynarzu Popey’u, który wcinał szpinak i dostawał super energetycznego kopa? To nie była bujda, mająca na celu nakłonienie dzieci do polubienia szpinaku, Popeye wiedział co robi! Szpinak ma dużo żelaza, niwelującego zmęczenie i polepszającego jakość naszej krwi. A przepisów na przyrządzenie szpinaku są miliony! Szczególnie polecam robić z niego zielone koktajle.

Woda kokosowa lub woda brzozowa

Zawiera mnóstwo elektrolitów, które wspaniale nawadniają organizm, przyczyniając się do wzrostu energii. To taki zdrowy energy drink. Pamiętaj, aby zawsze czytać skład i kupować 100% wodą kokosową/brzozową, bez dodatku cukru i innych niepotrzebnych rzeczy.

Żeń-szeń

Często reklamowany składnik tabletek na odporność i energię. Ale nie musisz biec do apteki, możesz kupić cały korzeń, ścierać na tarce i dodawać do wody z miodem – pyszności. Żeń-szeń pomaga organizmowi radzić sobie ze stresem, którego nadmiar jest dla niego wyczerpujący.

Siemię lniane i nasiona chia

Oba te produkty zawierają kwasy omega-3 i omega-6, niwelujące zmęczenie i likwidujące stany zapalne. Dodawaj je do sałatek, kanapek, zup i gdzie tylko się da.

Pestki dyni

Świetne źródło magnezu, białka i zdrowych tłuszczy. Polecam mieć zawsze przy sobie małą torebkę z pestkami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj