Programy treningowe orbitreków

0
1598
orbitrek sklep zdrowie

Wybór programu treningowego na Orbitreku

Urządzenia ogólnorozwojowe, do jakich z pewnością możemy zaliczyć Orbitreki, to rozbudowane i zaawansowane sprzęty, w których prócz standardowych mechanizmu konstrukcji, spotykamy się także z układami scalonymi i elektroniką zamkniętą w komputerach. Zwykłe ruchy ramion i nóg nie wystarczą – producenci orbitreków poszli o krok do przodu, wyposażając swoje sprzęty w specjalistyczne jednostki sterujące, które potrafią przekazywać wiele ważnych informacji podczas treningu a także dyktować tempo ćwiczeń.

Dlaczego o tym wspominamy? Gdyż to właśnie komputery i zaawansowana technologia wdrożona do orbitreków pozwala wybrać odpowiedni program treningowy. Nie potrzebujemy trenera personalnego czy też osoby, która będzie ciągle pilnowała przebiegu naszych ćwiczeń – wystarczy zapoznanie się z programami treningowymi oraz wybór odpowiedniego zestawu ćwiczeń, aby osiągnąć sukces.

 

Rodzaje programów treningowych

Przeglądając oferty na modele orbitreków szybko zauważymy pewnego rodzaju opcje treningowe – ćwiczący mogą korzystać z tak zwanych programów predefiniowanych lub samodzielnie układać programy treningowe. Grupa predefiniowana to zestawy ćwiczeń i ustawień, które zostały wdrożone przez producenta urządzenia, natomiast programy użytkownika to po prostu ułożone przez niego ćwiczenia.

Do programów predefiniowanych zaliczamy (nazwy mogą różnić się w zależności od modelu urządzenia):

  • Górskie (zwane Hill, Climbing lub Mountain) – symulacja treningu w górach, ze stromymi podbiegami.
  • Rolling – program treningowy pozwalający utrzymać jednostajne tempo.
  • Symulacja schodów (zwane Steps) – to ustawienia, które symulują obciążenia, jakie powstają podczas wchodzenia po schodach.
  • Valley – program o nazwie Dolina to symulacja, która pozwala uzyskać efekt biegu po dolinie (strome podjazdy i zjazdy).
  • Intervals – trening interwałowy, który kładzie nacisk na intensywne serie oraz krótkie przerwy między ćwiczeniami.
  • Precipice (tak zwana równia pochyła) – program ten w pierwszej kolejności narzuca duże obciążenie, aby po chwili pozwolić odpocząć. To symulacja działania równi pochyłej.
  • Plateau (czyli płaskowyż) – bardzo trudny program treningowy, który symuluje trening intensywny, utrzymujący równe tempo.
  • Random – program wybierany losowo, Orbitrek podczas tego ustawienia co pewien czas zmienia rodzaj treningu, definiując zmienny opór.

 

Jak wspomnieliśmy, Orbitreki pozwalają także na samodzielne układanie programów treningowych. Zwykle komputer urządzenia prosi osobę trenującą o podanie najważniejszych danych dotyczących treningu. Ustawiamy czas treningu, zamierzoną utratę kilokalorii a także intensywność treningu. Oczywiście podczas trwania programu możemy modyfikować opór urządzenia.

To nie wszystko – współczesne Orbitreki posiadają także dodatkowe opcje i programy, które nie bazują na ustawieniach obciążenia, dystansie czy też czasie treningu. Do takich programów możemy zaliczyć chociażby program sterowany tętnem (zwany HRC). Podczas trwania tego programu komputer za pomocą sensorów dotykowych oblicza tętno i kalkuluje opór oraz czas, jaki powinniśmy spędzić na Orbitreku. Gdy zbliżamy się do górnej granicy tętna, urządzenie samo zmniejsza opór i pozwala nam odetchnąć, po czym ponownie zwiększa opór.

 

Jak widać, Orbitreki sterowane komputerowo to mnóstwo opcji, które możemy dowolnie ustawiać. To bardzo pomocne, zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników. W każdej chwili możemy zmienić program treningowy lub dopasować wszystkie ustawienia do własnych upodobań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj