Bezpłatne badanie słuchu. Na czym polega i kiedy warto je wykonać?

0
961
lekarz badający słuch kobiety

Zaburzenie słuchu coraz częściej dotykają nie tylko osoby starsze, ale również młodzież oraz dzieci. Niedosłuch odbiorczy to jeden z najpopularniejszych rodzajów ubytków słuchu. Skutki niedosłuchu ujawniają się powoli, dlatego też można bardzo łatwo zignorować pierwsze oznaki. Ważne jest więc, aby wszelkie problemy ze słuchem zdiagnozować możliwie jak najwcześniej. Z pomocą przyjdzie bezpłatne badanie słuchu, które jest całkowicie bezbolesne.

Problemy ze słuchem – dlaczego nie wolno ich ignorować?

Problemy ze słuchem są nie tylko gigantyczną niedogodnością, ale również skutecznie, a niekiedy nawet nieodwracalnie utrudniają kontakty z bliskimi. Pogarszają także jakość funkcjonowania w środowisku.

Tak jak już wspominaliśmy, jednym z najczęściej występujących rodzajów ubytków słuchu  jest niedosłuch odbiorczy. Zwykle występuje on z powodu naturalnego procesu starzenia się organizmu oraz częstego przebywania w nadmiernym hałasie. Jednak ubytki słuchu w rzeczywistości wywoływane mogą być przez wiele czynników, na które niekiedy zupełnie nie mamy wpływu.

Czynniki wywołujące niedosłuch u dzieci

Niedosłuch u najmłodszych może być uwarunkowany genetycznie, czyli tzw. niedosłuch wrodzony lub ten spowodowany schorzeniami.

Problemy ze słuchem u dzieci:

  • zwykle wywołane są chorobami zakaźnymi podczas ciąży;
  • mogą być efektem ubocznym stosowania przez ciężarną niektórych leków;
  • niekiedy związane są wcześniactwem lub urazami doznanymi w trakcie porodu.

Przyczyny ubytku słuchu u dorosłych

Głównymi przyczynami problemów ze słuchem u dorosłych są: hałas, naturalny proces starzenia się, wypadki oraz działanie toksyczne leków.

Niedosłuch może być spowodowany również następującymi chorobami:

  • choroba Ménière’a, czyli schorzenie ucha wewnętrznego. Objawami się zawroty głowy, szumy uszne, a także utrata zdolności słyszenia.
  • otoskleroza, czyli choroba błędnika kostnego, prowadząca do upośledzenia słuchu. Głównym objawem otosklerozy jest narastający niedosłuch jednostronny lub obustronny. Schorzeniu temu niekiedy towarzyszą zawroty głowy i szumy uszne.
  • zapalenie ucha wewnętrznego, którego głównym objawem jest ból, wrażenie pulsowania, a także zatkane ucho.
  • zapalenie ucha zewnętrznego, gdzie oprócz problemów ze słuchem pojawia się również swędzenie i bolesne kłucie w uchu.

Więcej o najczęstszych przyczynach problemów ze słuchem przeczytasz na geers.pl.

Co robić, aby uniknąć problemów ze słuchem?

Aby uniknąć trwałych i nieodwracalnych problemów ze słuchem ważne są

regularne, kontrolne badania. Łatwo dostępne bezpłatne badania słuchu są szybkim i skutecznym sposobem, wykrywający wszelkie nieprawidłowości.

Oprócz wykonywania regularnych badań warto pamiętać również o:

  • unikaniu nadmiernego hałasu;
  • stosowaniu specjalistycznych oraz dopasowanych zatyczek do uszu;
  • zabezpieczania uszu podczas wykonywania głośnych i hałaśliwych czynności.

Jak wygląda badanie słuchu?

Najczęstsze badanie słuchu to tzw. audiometria tonalna, polegająca na subiektywnej ocenie tego co słyszy pacjent. Jest to badanie zupełnie nieinwazyjne i bezpieczne.

Jego głównym zadaniem jest wykazanie najcichszego słyszalnego dźwięku dla badanego. Przeprowadza się je w specjalnie wytłumionym pomieszczeniu. Pacjent odpowiada po każdorazowym usłyszeniu dźwięku generowanym z audiometru do specjalnych słuchawek. Co więcej, w wielu placówkach protetycy wykonują bezpłatne badanie słuchu.

Stopnie niedosłuchu

Aby określić stopień niedosłuchu, należy wykonać badanie audiometryczne. Wyróżniamy cztery stopnie niedosłuchu:

  • mały – poziom progowy wynosi 20-40 dB,
  • średni – 41-65 dB,
  • duży – 65-90 dB,
  • głęboki – 91 dB.

W większości przypadków ubytek słuchu jest nieodwracalny. To właśnie dlatego warto pamiętać, że bezpłatne badanie słuchu kosztuje nas zaledwie odrobinę czasu. To naprawdę niewiele w perspektywie zdrowego i szczęśliwego życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj