Gastroskopia – na czym polega to badanie i jak się do niego przygotować?

0
98
gastroskopia

Gastroskopia to badanie, które pozwala skutecznie zbadać górny odcinek przewodu pokarmowego, pobrać wycinki w celu oceny histopatologicznej ewentualnych zmian oraz przeprowadzić niektóre zabiegi terapeutyczne. Jest badaniem bezpiecznym, chociaż ze względu na sposób przeprowadzania, u niektórych pacjentów może budzić strach. Czy rzeczywiście należy się bać? Czym jest gastroskopia i jak się do niej przygotować? Odpowiadamy.

Gastroskopia – jak wygląda to badanie?

Gastroskopię zwykle przeprowadza się w pozycji leżącej na lewym boku. Najpierw gardło pacjenta zostanie znieczulone specjalnym środkiem, co umożliwi spokojne przełknięcie endoskopu. Między szczęki zakłada się plastikowy ustnik, aby pacjent nie zamknął jamy ustnej. Dopiero wtedy lekarz stopniowo wprowadza endoskop, który jest dokładnie zdezynfekowany, dlatego pacjent nie musi obawiać się zakażenia. Badanie trwa od kilku do kilkunastu minut, w zależności od tego, czy trzeba pobrać wycinki i czy zostaną zaobserwowane nieprawidłowości. Jeśli wycinki zostaną pobrane, będą one wysłane do oceny histopatologicznej, a lekarz poinformuje, kiedy można spodziewać się wyników tej oceny.

W niektórych przypadkach można przed wykonaniem gastroskopii podać pacjentowi krótkotrwale działający środek uspokajający, który pomaga się zrelaksować. Gastroskopia może być także przeprowadzona w znieczuleniu ogólnym, na przykład jeśli lekarze wiedzą, że będzie ona trwała długo, jeśli u danej osoby występowały już problemy z przeprowadzeniem badania lub jeśli można się tych problemów spodziewać (na przykład w przypadku osób z zaburzeniami psychicznymi czy dzieci).

Chociaż gastroskopia nie jest bolesna, to może wywoływać u pacjenta uczucie dyskomfortu. Bardzo ważna jest odpowiednia współpraca z osobą lub osobami przeprowadzającymi badanie. Pomocne może być skupienie się na prawidłowym, spokojnym oddechu – to zmniejsza pojawiający się odruch wymiotny. Przyda się również wsparcie emocjonalne w postaci kogoś bliskiego, kto będzie czekał na nas po zabiegu.

Jak przygotować się do gastroskopii?

Przygotowanie do gastroskopii obejmuje przede wszystkim konieczność powstrzymania się od jedzenia na przynajmniej 6 godzin przed zabiegiem oraz od przyjmowania płynów przez około 4 godziny. Na kilka godzin przed badaniem nie należy również palić papierosów czy żuć gumy. Warto również zadbać o przygotowanie emocjonalne – otaczać się wsparciem kogoś bliskiego i dowiedzieć się więcej o zabiegu, jeśli to pomoże mniej się go obawiać. Po gastroskopii nie jest wymagana hospitalizacja. Pierwszy posiłek można zjeść po 2 godzinach od ustąpienia znieczulenia gardła.

Kto przeprowadza zabieg gastroskopii?

Zabieg gastroskopii jest przeprowadzany przez lekarza, zazwyczaj w asyście pomocy pielęgniarskiej. Zwykle wykonuje go gastroenterolog lub chirurg, który posiada odpowiednie uprawnienia.

Gastroskopia – kiedy warto zgłosić się do badania?

Gastroskopia jest badaniem wykonywanym w przypadku podejrzenia choroby górnego odcinka przewodu pokarmowego. Badanie poleca się osobom, u których pojawiły się takie objawy jak:

  • zgaga i inne objawy, które mogą świadczyć o obecności refluksu żołądkowo-przełykowego;
  • bóle w górnej części brzucha;
  • trudności z połykaniem;
  • krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego (widoczne w postaci krwawych wymiotów czy smolistych stolców);
  • osób z podejrzeniem celiakii;
  • osób, u których w rodzinie występowały nowotwory górnego odcinka pokarmowego.

Gastroskopię wykonuje się również w celu usunięcia polipu lub polipów, leczenia żylaków przełyku czy usunięcia ciała obcego z przewodu pokarmowego.

Poradnia gastroenterologiczna Łódź to miejsce, do którego warto się zgłosić w celu poddania się gastroskopii – wykwalifikowani lekarze skutecznie przeprowadzą badanie i zadbają o to, aby postawić odpowiednią diagnozę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj