Kardiolog – jak wygląda wizyta i jak się do niej przygotować?

0
375
kardiolog przygotowanie

W dzisiejszych czasach z powodu braku ruchu i niezdrowej diety jesteśmy bardziej narażeni na choroby układu sercowo-naczyniowego. Stąd każdy z nas powinien rozważyć regularne konsultacje u kardiologa, czyli lekarza odpowiedzialnego właśnie za tę grupę chorób.

Dowiedz się, czym zajmuje się kardiologia, kiedy udać się do kardiologa oraz jak przebiega konsultacja i jak przygotować się do wizyty.

Czym zajmuje się kardiologia?

Kardiologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób serca i układu krążenia. Wraz z innymi dziedzinami medycyny formułuje zalecenia, które mają podnieść efektywność leczenia kardiologicznego oraz techniki operacyjne. W Polsce choroby te należą do najczęstszych przyczyn przedwczesnych zgonów, dlatego warto regularnie odwiedzać placówki medyczne, w których znajduje się kardiologia – Wrocław to miasto, w którym konsultację z kardiologiem możesz odbyć w Centrum Medycznym Sedimed.

Kiedy udać się do kardiologa?

Ze względu na to, że choroby układu sercowo-naczyniowego mogą przez długi czas nie dawać żadnych niepokojących objawów, warto rozważyć regularne wizyty u kardiologa, np. raz w roku. Profilaktyka zdrowia to jedyny możliwy sposób na wykrycie choroby we wczesnym stadium, kiedy szanse na powodzenie w leczeniu i uniknięciu poważnych powikłań są znacznie większe niż w zaawansowanej fazie.

Wskazaniami do tego, aby odwiedzać kliniki kardiologiczne są takie dolegliwości, jak:

  • rozległy ból w klatce piersiowej, przypominający pieczenie;
  • nierówna praca serca;
  • duszności;
  • kołatanie serca;
  • niska tolerancja wysiłku fizycznego;
  • zdarzające się zasłabnięcia i omdlenia;
  • nieprawidłowe wyniki pomiarów ciśnienia i tętna;

Jak przygotować się do wizyty u kardiologa?

Przed wizytą u kardiologa warto zebrać swoją dotychczasową dokumentację medyczną – wyniki USG serca, EKG lub innych badań kardiologicznych. Warto również wykonać podstawowe badania laboratoryjne, takie jak m.in. morfologia czy lipidogram.

Ich wyniki dużo powiedzą lekarzowi na temat zdrowia serca i ryzyka rozwoju chorób kardiologicznych. Zaleca się także, aby przez około tydzień przed wizytą u kardiologa prowadzić pomiary ciśnienia tętniczego oraz tętna i zapisywać je w dzienniczku.

Wizyta u kardiologa – przebieg

Każda klinika kardiologii lub poradnia kardiologiczna zaczyna konsultację z pacjentem od przeprowadzenia szczegółowego wywiadu medycznego oraz zapoznania się z ewentualnymi wynikami badań lub inną dokumentacją medyczną. Kardiolog pyta pacjenta m.in. o tryb życia, stosowaną dietę, aktywność fizyczną, choroby kardiologiczne w rodzinie czy przyjmowanie regularnie leki.

Następnie może wykonać badania kardiologiczne, takie jak m.in.:

  • EKG serca,
  • USG serca.

W razie konieczności dłuższego monitorowania pracy serca kardiolog może zalecić pacjentowi badanie kardiologiczne Holter EKG czy Tele EKG, które umożliwiają monitorowanie jego funkcji przez dłuższy czas. Niezbędne może też okazać się wykonanie badań laboratoryjnych, których wyniki wskazują na choroby układu sercowo-naczyniowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj