Kiedy poziom cholesterolu powinien martwić?

0
429
wysoki cholesterol

Cholesterol to związek tłuszczowy z grupy steroidów. Może być dostarczany z pożywieniem, ale w zdecydowanej większości wytwarzany jest w wątrobie, skórze i jelitach. Bierze udział w budowie błon komórkowych, pomaga w wytwarzaniu witaminy D, niektórych hormonów, kwasów żółciowych, wspomaga funkcjonowanie mózgu. Jednakże jego nadmiar może odkładać się w naczyniach krwionośnych i być przyczyną zawału, udaru mózgu czy choroby wieńcowej. Jaki poziom cholesterolu można uznać za bezpieczny, a jaki powinien niepokoić?

Co mówią normy?

Należy zacząć od tego, że ocena poziomu cholesterolu we krwi powinna obejmować badanie zarówno jego wartości ogólnej, jak i zawartości frakcji LDL i HDL oraz triglicerydów. Frakcja LDL (o niskiej gęstości) odpowiedzialna jest za transport cholesterolu z wątroby do komórek ciała. Z kolei frakcja HDL (o wysokiej gęstości) ma zadanie odwrotne – transportuje cholesterol z krwi do wątroby. Można powiedzieć, że oczyszcza krew ze złogów cholesterolowych, co zapobiega chorobom krążeniowo-sercowym.

Według najnowszych norm górna granica dla zawartości cholesterolu całkowitego we krwi wynosi 190 mg/dl, natomiast cholesterolu LDL 115 mg/dl. 

Normy dla cholesterolu HDL to:

  • u mężczyzn – co najmniej 40 mg/dl,
  • u kobiet – co najmniej 50 mg/dl.

Zbyt niski poziom frakcji HDL we krwi może skutkować zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób układu krążenia.

Jaki poziom cholesterolu można uznać za wysoki?

Nie zawsze wysoki cholesterol całkowity można uznać za stan niebezpieczny. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na stosunek ilości frakcji LDL do HDL oraz na poziom triglicerydów. Wyniki te o wiele więcej mogą powiedzieć o stanie zdrowia i zagrożeniu miażdżycą lub zawałem serca, niż sam cholesterol.

Za prawidłowy stosunek LDL do HDL uznaje się  od 1:3 do 1:2. Ważne jest zatem, aby dążyć do  obniżania poziomu LDL, przy jednoczesnym podnoszeniu poziomu cholesterolu HDL. Dla triglicerydów za normę uznaje się wynik poniżej 150 mg/dl, natomiast poziom w zakresie 150-199 mg/dl to już wartości graniczne dla zdrowia.

Masz problem z utrzymaniem dobrego poziomu cholesterolu? Skorzystaj z porad lekarzy – umów się na wizytę u diabetologia lub kardiologa Pabianice lub w swojej miejscowości.

Jaki poziom cholesterolu powinien być juz powodem do obaw?

Poziom cholesterolu, który powinien martwić, może różnić się w zależności od kontekstu i czynników ryzyka. Ogólnie jednak, zaleca się, aby poziom cholesterolu całkowitego nie przekraczał 200 mg/dl (5,2 mmol/l). Poniżej przedstawiam zwykłe zalecenia dotyczące poziomów cholesterolu:

  1. Cholesterol całkowity:
    • Optymalny poziom: poniżej 200 mg/dl (5,2 mmol/l)
    • Granica wysokiego ryzyka: powyżej 240 mg/dl (6,2 mmol/l)
  2. Cholesterol LDL (lipoproteiny o niskiej gęstości, „zły” cholesterol):
    • Optymalny poziom: poniżej 100 mg/dl (2,6 mmol/l)
    • Granica wysokiego ryzyka: powyżej 190 mg/dl (4,9 mmol/l)
  3. Cholesterol HDL (lipoproteiny o wysokiej gęstości, „dobry” cholesterol):
    • Optymalny poziom: powyżej 60 mg/dl (1,6 mmol/l)
    • Niski poziom HDL stanowi czynnik ryzyka dla chorób serca.
  4. Triglicerydy:
    • Optymalny poziom: poniżej 150 mg/dl (1,7 mmol/l)
    • Granica wysokiego ryzyka: powyżej 500 mg/dl (5,6 mmol/l)

Warto jednak zaznaczyć, że te wartości są ogólne i mogą się różnić w zależności od indywidualnych czynników ryzyka, takich jak wiek, obecność innych chorób, historii rodziny, stylu życia itp. Dlatego zawsze warto skonsultować się z lekarzem, który oceni Twoje indywidualne ryzyko i dostosuje zalecenia do Twojej sytuacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj