Techniki szczotkowania zębów: pełen przewodnik po prawidłowej higienie jamy ustnej

0
88
Okrężnymi ruchami szczotki dokładnie wyczyść każdy ząb przez minimum dwie minuty

Szczotkuj zęby minimum 2 razy dziennie (rano i wieczorem) przez 2-3 minuty. Używaj pasty z fluorem i miękkiej szczoteczki. Wykonuj ruchy wymiatające – od dziąseł do końca zębów, pod kątem 45 stopni do powierzchni. Nie pomijaj żadnej powierzchni: zewnętrznej, wewnętrznej i żującej. Język także wymaga czyszczenia. Wymieniaj szczoteczkę co 2-3 miesiące. Uzupełniaj higienę nicią dentystyczną i płynem do płukania. Nie szczotkuj zębów bezpośrednio po posiłku – odczekaj 30 minut.

Prawidłowa higiena jamy ustnej jest fundamentem pięknego uśmiechui naszego ogólnego stanu zdrowia. Częste i dokładne szczotkowanie zębów to podstawowa czynność, którą wykonujemy codziennie – jednak czy na pewno robimy to właściwie? Można zacząć od wyboru odpowiedniej szczoteczki do zębów, która powinna mieć miękkie włosie i ergonomiczną rączkę. Szczotkowanie powinno trwać minimum 2 minuty i obejmować wszystkie powierzchnie zębów: policzkową, językową oraz żującą. Technika szczotkowania ma ogromne znaczenie – niewłaściwe ruchy szczoteczką mogą prowadzić do uszkodzenia szkliwa i recesji dziąseł (cofania się dziąseł). Ważne jest także stosowanie odpowiedniej siły nacisku – zbyt mocne szczotkowanie może prowadzić do mikrouszkodzeń szkliwa.

Podstawowe techniki szczotkowania zębów

Jest parę uznanych metod szczotkowania zębów:

  1. Technika Bassa – okrężne ruchy pod kątem 45 stopni
  2. Metoda Chartersa – ruchy wymiatające od dziąseł
  3. Technika roll – rolowanie szczoteczki od dziąsła
  4. Metoda Stilmana – wibracyjne ruchy pionowe
  5. Technika horyzontalna – poziome ruchy szczoteczką
  6. Metoda wertykalna – pionowe ruchy góra-dół
  7. Technika kombinowana – łączenie różnych metod
  8. Metoda koncentryczna – okrężne ruchy na powierzchni żującej

Zaawansowane aspekty higieny jamy ustnej

szczotkuj zęby okrężnymi ruchami przez dwie minuty

Profesjonalna higiena jamy ustnej wymaga odpowiedniej techniki szczotkowania, a także wykorzystania dodatkowych akcesoriów. „Szczoteczka międzyzębowa i nić dentystyczna to absolutna podstawa w codziennej higienie” – tak często podkreślają specjaliści. Wykorzystanie płynów do płukania jamy ustnej z chlorheksydyną może mocno wspomóc walkę z bakteriami. Pamiętajmy o regularnym czyszczeniu języka – to właśnie na nim gromadzi się najwięcej bakterii odpowiedzialnych za nieświeży oddech (haltozę). Jak często wymieniać szczoteczkę do zębów? Co trzy miesiące lub wcześniej, jeśli włosie zaczyna się rozchylać.

Właściwe nawyki higieniczne jest to samo szczotkowanie – to cały kompleks działań profilaktycznych. Systematyczna kontrola stanu uzębienia u stomatologa (minimum dwa razy w roku) pozwala wcześnie wykryć potencjalne problemy. Dieta bogata w witaminy, minerały – szczególnie wapń i witaminę D – ma podstawowe znaczenie dla zdrowia zębów. Należy unikać częstego podjadania i spożywania słodkich przekąsek, które sprzyjają rozwojowi próchnicy. Interesujące jest, że żucie bezcukrowej gumy przez 20 minut po posiłku może stymulować wydzielanie śliny i wspomóc naturalne mechanizmy oczyszczania jamy ustnej.

Jak szczotkować zęby pastą aby mieszkańcy twojego uśmiechu byli szczęśliwi?

szczotkuj zęby okrężnymi ruchami przez dwie minuty

Szczotkowanie zębów powinno trwać minimum 2 minuty, podczas których wykonujemy ruchy okrężne lub wymiatające od dziąseł. Bardzo ważne jest częste czyszczenie wszystkich powierzchni zębów – także zewnętrznychi wewnętrznych oraz powierzchni żujących. Szczoteczkę należy trzymać pod kątem 45 stopni w stosunku do linii dziąseł. Nie należy szorować zębów zbyt mocno, gdyż może to prowadzić do uszkodzenia szkliwa i podrażnienia dziąseł.

Istotne jest także używanie odpowiedniej ilości pasty – wielkość ziarna grochu jest w zupełności wystarczająca. Szczotkowanie rozpoczynamy od górnych zębów, przechodząc systematycznie do dolnych.

Po zakończeniu szczotkowania należy dokładnie wypłukać jamę ustną wodą i wyczyścić sam język. Szczoteczkę do zębów należy wymieniać co 3 miesiące lub wcześniej, jeśli włosie zaczyna się wyginać na boki. Pamiętajmy też o regularnym używaniu nici dentystycznej i płynu do płukania jamy ustnej, co pozwoli nam zachować pełną higienę.

Soniczne i elektryczne – rewolucja w higienie jamy ustnej

Szczoteczki soniczne i elektryczne różnią się mechanizmem działania, co bezpośrednio wpływa na technikę szczotkowania. Szczoteczka soniczna wykonuje około 31 000 ruchów na minutę, wytwarzając mikropęcherzyki, które docierają w trudno dostępne miejsca. Przy jej użyciu należy delikatnie przesuwać główkę wzdłuż linii dziąseł, pozwalając technologii wykonać pracę za nas.

  • Minimum 2 minuty szczotkowania
  • Kąt nachylenia główki 45 stopni
  • Wymiana końcówki co 3 miesiące

Szczoteczka elektryczna z rotacyjną główką wymaga prowadzenia od zęba do zęba, zatrzymując się na każdym na 2-3 sekundy. Nie trzeba wykonywać dodatkowych ruchów szczotkownia, wystarczy pozwolić główce pracować. Pamiętajmy o systematycznej wymianie końcówek i regularnym ładowaniu urządzenia.

Wpływ fal dźwiękowych na płytkę nazębną

Technologia soniczna wykorzystuje zjawisko kawitacji, które powoduje rozbijanie biofilmu bakteryjnego nawet w miejscach, których włosie szczoteczki fizycznie nie dotyka. Badania wykazują, że efekt ten jest szczególnie skuteczny w przypadku przestrzeni międzyzębowych.

Twoje błędy podczas mycia zębów mogą skończyć się u dentysty!

Szczotkując zęby zbyt krótko, nie usuwamy wszystkich bakterii i resztek jedzenia, co prowadzi do próchnicy. Bardzo częstym błędem jest też zbyt mocne szczotkowanie, które może uszkodzić szkliwo i podrażnić dziąsła. Wielu z nas używa zbyt twardej szczoteczki, co także nie służy naszym zębom. Nieprawidłowa technika szczotkowania, czyli ruchy poziome zamiast wymiatających od dziąseł, to kolejny poważny błąd.

Nieczęste czyszczenie przestrzeni międzyzębowych to droga do stanów zapalnych. Można pamiętać, że szczoteczka nie dociera do wszystkich zakamarków jamy ustnej.

Wymiana szczoteczki zbyt rzadko (rzadziej niż co 3 miesiące) sprawia, że bakterie namnażają się na włosiu. Płukanie szczoteczki w gorącej wodzie niszczy włókna. Przechowywanie jej w zamkniętym pojemniku sprzyja rozwojowi drobnoustrojów. Można też spojrzeć na niewłaściwe przechowywanie szczoteczki w pobliżu toalety.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj