Usuwanie znamion – które zmiany można wyciąć?

0
1650

Usuwanie znamion uznaje się za najskuteczniejszą metodę ich leczenia. Dzięki zastosowaniu skalpela można bowiem w stosunkowo szybkim czasie uporać się z niechcianymi lub niebezpiecznymi zmianami skórnymi. Ich wycięcie gwarantuje najmniejsze ryzyko nawrotu, a co za tym idzie, najwyższą  skuteczność leczenia. Należy jednak pamiętać o tym, że ostatecznie to lekarz decyduje, które zmiany można (a niekiedy nawet trzeba) wyciąć, a które nie stanowią zagrożenia.

Nie da się jednak ukryć, że w procesie diagnostycznym lekarz jednocześnie polega na opinii i odczuciach pacjenta. Pyta bowiem o potencjalne objawy, jakie daje znamię, jego lokalizację i możliwe odczucia dyskomfortu. Następnie samodzielnie bada zmianę skórną i decyduje o dalszym leczeniu. W Centrum Medycznym Galmedic doświadczony chirurg ocenia, czy usuwanie znamion w konkretnym przypadku jest konieczne.

Usuwanie znamion – kiedy jest konieczne?

Z niektórych przyczyn, najczęściej zdrowotnych, usuwanie zmian skórnych jest po prostu konieczne. Zaleca się je zwłaszcza w przypadku zauważenia niepokojących objawów, płynących ze strony zmian skórnych lub bezpośredniej ich okolicy. Pacjenci zgłaszają się do lekarza najczęściej z rosnącymi znamionami, zmieniającymi swój wygląd i rozmiar, o różnorodnym zabarwieniu. Znając kryteria diagnostyki czerniaka (ABCDE) zastanawiają się, czy ich znamię przeradza się właśnie w stan przednotoworowy lub nawet nowotwór. Nic dziwnego, że takie myśli wzbudzają strach i obawy. Należy jednak zwrócić uwagę, że dbałość o stan znamion na skórze nie powinna być podyktowana jedynie strachem przed chorobą.

Usunąć znamiona należy najczęściej wtedy, gdy istnieje podejrzenie, że mają one charakter chorobowy. W tym celu dokonuje się diagnostyki i badania. W Centrum Medycznym Galmedic pracują doświadczeni i wykwalifikowani specjaliści, którzy potrafią ocenić, czy dane znamię kwalifikuje się do usunięcia. Co więcej, doradzają oni również dobór odpowiedniej metody leczenia. Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych zalecane jest w celu pozbycia się zmiany chorobowej i przekazania jej do badania histopatologicznego. Tą metodą usuwa się zatem te zmiany, które posiadają cechy atypowe. Ponadto jeśli znamię piecze, swędzi, boli, krwawi, występuje w jego okolicy owrzodzenie, zaczerwienienie, wysięk – również powinno się je wyciąć chirurgicznie.

W przypadku niektórych znamion ich usunięcie konieczne jest nie tyle z pobudek zdrowotnych, co czysto kosmetycznych. Stanowią one bowiem defekt wizualny, będący źródłem złego samopoczucia pacjenta. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku, gdy znamię jest dobrze widoczne, wypukłe, zlokalizowane np. na twarzy. Również jeśli jego umieszczenie jest problematyczne i stanowi zagrożenie dla stanu znamienia, konieczne może okazać się jego usunięcie. Zapobiegnie to występowaniu zakażeń, otarć i uszkodzeń, które powstają m.in. w wyniku tarcia odzieży o skórę i znamię, depilacji, zabiegów kosmetycznych.

Profilaktyka czerniaka – usuwanie pieprzyków

Profilaktyka nowotworu złośliwego skóry (czerniaka) jest stosunkowo prosta. Samodzielnie możemy bowiem obejrzeć wszystkie zmiany skórne, jakie widoczne są na naszym ciele. Ich systematyczna ocena i obserwacja pomoże pacjentowi dostrzec sytuację, w której pieprzyk zmienił wygląd. Każdorazowo powinna być ona natomiast powodem konsultacji lekarskiej. Szybka identyfikacja nowych lub zmieniających się zmian skórnych umożliwia skuteczną diagnozę i określenie sposobu leczenia. W przypadku niektórych pacjentów zaleca się usuwanie zmian skórnych w celach profilaktycznych. Zwłaszcza jeśli są one asymetryczne, mają nieregularne brzegi, niejednolity kolor, duże rozmiary i ciągle ewoluują. Nawet jeśli nie zauważamy na swoim ciele niepokojących oznak, wizytę u chirurga lub dermatologa powinno się powtarzać regularnie, przynajmniej raz w roku.

usuwanie znamion Katowice

Usuwanie pieprzyków wykonuje się podczas małoinwazyjnego zabiegu. Zmiany wycina się w całości, dzięki czemu zarówno lekarz, jak i pacjent zyskują gwarancję braku ich nawrotów. Gdy znamię wycina się za pomocą skalpela, pobrane tkanki przekazuje się ponadto do laboratorium celem wykonania badania histopatologicznego. Jego wynik jest jednoznaczny – określa czy znamię miało charakter chorobowy. Daje również odpowiedź na pytanie, czy pacjent miał do czynienia z czerniakiem i czy wycięty został on w całości.

Usuwanie naczyniaków i włókniaków

Za pomocą metody chirurgicznej najczęściej wycina się łagodne nowotwory oraz znamiona o charakterze chorobowym. Do pierwszej grupy należą naczyniaki i włókniaki. Naczyniak powstaje w wyniku patologicznego namnażania się komórek w śródbłonku naczynia krwionośnego, włókniak zaś wywodzi się z tkanki łącznej. Oba rodzaje zmian widoczne są na ciele pacjenta gołym okiem. Choć jedne są płaskie (naczyniaki), a drugie wypukłe i w formie guzów (włókniaki), usuwa się je z powierzchni skóry, wykorzystując tę samą metodę.

Ponieważ łagodne zmiany nowotworowe mogą nagle przekształcić się w nowotwór, konieczna jest ich baczna obserwacja. Jeżeli pacjent zauważy, że znamię zmienia swój wygląd, powinien niezwłocznie skonsultować się z lekarzem i umówić na zabieg jego usunięcia. Pozbycie się atypowej zmiany skórnej jest bowiem najskuteczniejszą metodą profilaktyki nowotworów skóry.

Usuwanie znamion Katowice – Centrum Medyczne Galmedic

Usuwanie znamion w Katowicach przebiega w dyskretnej i komfortowej atmosferze. Do Centrum Medycznego Galmedic pacjenci najczęściej zgłaszają się ze znamionami barwnikowymi, brodawkami, kaszakami, włókniakami, tłuszczakami i naczyniakami. Wszystkie z nich można szybko i bezpiecznie usunąć przy wykorzystaniu różnorodnych metod.

Najczęściej stosuje się chirurgiczne wycinanie znamion. Wszystkie metody są wykonywane w znieczuleniu miejscowym, przez co zabieg jest dla pacjenta całkowicie bezbolesny. Śródskórna iniekcja znieczulenia nie tylko gwarantuje brak bólu, ale i zmniejsza ryzyko krwawienia w trakcie zabiegu. W metodzie chirurgicznej lekarz posługuje się skalpelem. Wykonuje na skórze pacjenta jedno nacięcie i wycina znamię w marginesie zdrowych tkanek. Następnie ranę zaszywa się w taki sposób, by była jak najmniej widoczna i nie stanowiła defektu kosmetycznego. Podczas zabiegu wykonywanego tą metodą, można również skorzystać z możliwości, jakie daje elektrokoagulacja.

Laserowe usuwanie zmian skórnych zaleca się głównie w przypadku tych zmian, które stanowią defekt kosmetyczny. Jeśli istnieje podejrzenie co do chorobowego ich charakteru, należy wyciąć je chirurgicznie. Tylko ta metoda (lub użycie zimnego noża elektrycznego) pozwala bowiem na skuteczne przeprowadzenie biopsji.

Interesuje Cię usuwanie znamion i wskazania do zabiegu? Dowiedz się więcej na: https://katowice.galmedic.pl/uslugi/usuwanie-znamion/

Przeciwwskazania i diagnostyka

W celu diagnostyki charakteru i rodzaju zmian skórnych widocznych na ciele pacjent może udać się do lekarza dermatologa lub chirurga. W Centrum Medycznym Galmedic w Katowicach pracują doświadczeni chirurdzy, którzy podczas wizyty kwalifikacyjnej określają typ znamienia, z jakim boryka się pacjent. Przed wykonaniem zabiegu konieczne jest bowiem zgłoszenie się na konsultację lekarską. Podczas niej chirurg szczegółowo bada zmiany skórne, przeprowadza z pacjentem wywiad, określa wskazania i ryzyko występowania przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Z użyciem odpowiedniej metody wszystkie znamiona można usunąć, nie każdy pacjent może być jednak poddany zabiegowi.

Wizyta kwalifikacyjna nie zakończy się pomyślnie dla tych pacjentów, u których stwierdzono aktywną infekcję w miejscu wycinanego znamienia lub w jego bezpośrednim pobliżu. Również ci, u których występują zaburzenia krzepliwości, zatorowość oraz skłonność do tworzenia się blizn przerostowych lub keloidów, mogą nie zostać zakwalifikowani do zabiegu. Jeśli pacjent przyjmuje jakiekolwiek środki farmakologiczne, nawet w postaci doustnych suplementów diety, powinien o tym fakcie poinformować lekarza. Konieczne może być bowiem ich odstawienie i przesunięcie terminu zabiegu nawet o 2 tygodnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj