Masz stwierdzony astygmatyzm do 6.00 dioptrii? A może w życiu codziennym przeszkadza Ci krótkowzroczność do -12.00 dioptrii lub nadwzroczność do +6.00 dioptrii? Jeśli masz dość noszenia okularów lub soczewek, wybawieniem może być dla Ciebie laserowa korekcja wzroku. Ograniczenia wiekowe sprawiają jednak, że nie każdy może zostać zakwalifikowany do zabiegu. Sprawdź, na jakiej podstawie lekarz wydaje opinię na temat kondycji wzroku.
Laserowa korekcja wzroku – od jakiego wieku?
Korekta wzroku poprawia jakość widzenia. Sprawia, że zarówno okulary, jak i soczewki stają się zbędne w życiu codziennym bez względu na sytuację. Umożliwia uprawianie ulubionych sportów oraz realizację wymarzonej ścieżki zawodowej. To wyraźne odciążenie dla pracowników biurowych, nauczycieli czy służb mundurowych. Nie każdy jednak może zdecydować się na taki zabieg. Laserowa korekcja wzroku odbywa się wyłącznie, gdy wada wzroku jest stabilna przez co najmniej 12 miesięcy – warto robić cykliczne badania, aby na bieżąco kontrolować jakość widzenia.
Warto wiedzieć:
Gałka oczna rośnie najszybciej w okresie między 1 a 2 urodzinami dziecka. Przeważnie oko osiąga swoją docelową wielkość w wieku 18 lat, mimo że w chwili narodzin jest już w 70% tak duże, jak u osoby dorosłej[1].
W przypadku laserowej korekcji wzroku ograniczenia wiekowe są narzucone nie ze względu na brak możliwości technicznych. Chodzi przede wszystkim o to, aby zabieg nie musiał być powtarzany, a ostrość widzenia korygowana. Gałka oczna musi więc przestać rosnąć, a wada nie może się pogłębiać od roku. Dlatego zabieg przeważnie wykonywany jest u osób powyżej 21 roku życia, lecz może to nastąpić wcześniej, jeśli lekarz wyrazi zgodę.
Laserowa korekcja wzroku – do jakiego wieku?
Jeśli chodzi o laserową korekcję wzroku, ograniczenia wiekowe w górnej granicy trudno określić. Przeważnie lekarze tłumaczą, że zabiegi są wykonywane u osób do 55-60 roku życia.
Warto wiedzieć:
Liczy się przede wszystkim stan soczewki – jeżeli badanie kwalifikacyjne nie wykaże jej zmętnienia i nie ma innych przeciwwskazań zdrowotnych, wtedy zabieg może się odbyć.
Wiek i stabilność wady to jednak tylko jedne z aspektów, które decydują o możliwości przeprowadzenia korekty widzenia. Niektóre schorzenia takie jak jaskra czy zaćma sprawiają, że zabieg nie może się odbyć, nawet gdy pacjent mieści się w dozwolonej grupie wiekowej. Dlatego każdy przypadek jest rozważany indywidualnie. Laserowa korekcja wzroku jest realna nawet u osób powyżej 60 roku życia, jeżeli stan zdrowia na to pozwala. Lepiej jednak zdecydować się na zabieg jak najwcześniej, ponieważ wraz z upływem lat prawdopodobieństwo pojawienia się jakichkolwiek przeciwwskazań rośnie.
[1] https://www.optegra.com.pl/blog-optegra/ograniczenia-wiekowe-do-laserowej-korekcji-wzroku