Jak przyspieszyć metabolizm?

0
46918
metabolizm

Kwestia wolnego metabolizmu jest czymś za co bardzo wiele osób obwinia swój zły stan fizyczny. Bardzo wiele osób poszukuje magicznych sposobów na przyspieszenie metabolizmu i spalenie nadmiaru tkanki tłuszczowej. Bardzo wiele osób mimo tego, że stara się zrzucić wagę i podkręcić swój metabolizm to jednak zapomina o kwestiach podstawowych, przede wszystkim zapominając o tym czym tak naprawdę on jest.

Według mnie jest to kwestia nie tylko dotycząca metabolizmu, ponieważ ludzie mają tendencje do zabierania się do czegoś, albo rozmawiania o czymś nie znając podstaw, a bez fundamentalnej wiedzy w zasadzie trudno jest cokolwiek powiedzieć o tym jak przyspieszyć metabolizm, ponieważ co z tego, że dostaniemy kilka prostych porad jak będziemy się głowić czy dobrze wszystko robimy, albo jak nagle okaże się, że w wyniku życiowej sytuacji trzeba było wprowadzić jakąś zmianę zacznie zżerać nas stres, że teraz to nasz metabolizm zwolni i wszystko pójdzie na marne.

Czym jest metabolizm?

Metabolizm inaczej nazywany jest przemianą materii, a jest to nic innego jak przemiany biochemiczne oraz energetyczne, które zachodzą w ludzkim organizmie.  Składa się to w zasadzie z kilku procesów, a są to:

  • Podstawowa przemiana materii – jest najbardziej podstawową formą przemiany materii, który jest odpowiedzialny za to, aby dostarczyć organizmowi taką ilość energii, aby był on w stanie przeżyć, zachowując przy tym optymalne warunki bytowe, czyli np. odbudowanie tkanek, regulowanie ciepłoty ciała, czy funkcjonowanie układów krążeniowego i oddechowego. PPM jest określane przez takie czynniki jak masa, wzrost, wiek, płeć czy stan zdrowia.
  • Ponadpodstawowa przemiana materii – w tym przypadku kwestią najbardziej wpływającą na to jak będzie ten parametr się prezentował ma tak naprawdę wysiłek fizyczny. Trzeba pamiętać, że wszelki wydatki związane z aktywnością fizyczną, tak samo jak czynności dnia codziennego mogą każdego dnia inaczej się prezentować, a całkowita wartość będzie zależna od tego jaką pracę wykonają mięśnie w tym przypadku.
  • Całkowita przemiana materii – suma wszelkich przemian energetycznych, które mają miejsce w ciele człowieka, które wpływają na to w jaki sposób funkcjonuje ludzkie ciało. Na całkowitą przemianę materii składa się podstawowa przemiana materii i ponadpodstawowa przemiana materii. Czynniki, które wpływają na zwiększenie całkowitej przemiany materii to niska temperatura, spożywanie używek czy stres.

Każdy człowiek jest w stanie obliczyć własną przemianę materii, posługując się kilkoma wzorami:

  • czynności cechujące się małym wysiłkiem fizycznym CPM = PPM*1,4
  • czynności cechujące się średnim wysiłkiem fizycznym CPM = PPM*1,7
  • czynności cechujące się dużym wysiłkiem fizycznym CPM = PPM*2,0

Aby jednak obliczyć wartość PPM trzeba posłużyć się wzorem Harrisa – Benedicta:

  •  Kobiety – PPM= 655,1 + (9,563 *W) + (1,85 *H) – (4,676 *A)
  • Mężczyźni – PPM = 66,5 + (13,75 *W) + (5,003 *H) – (6,775*A)

W – masa ciała [kg], H – wzrost [cm] A – wiek

W jaki sposób przyspieszyć metabolizm?

Wiedząc już mniej więcej czym jest metabolizm i wiedząc od czego jest zależny można jasno stwierdzić od czego w gruncie rzeczy jest zależny.

Przede wszystkim trzeba sobie powiedzieć, że na wskutek zmian środowiskowych metabolizm ulegać regulacji, po to, aby mogła zostać zachowana homeostaza.

Homeostaza (gr.homoíos – podobny, równy; stásis – trwanie) – zdolność utrzymywania stałości parametrów wewnętrznych w systemie (zamkniętym lub otwartym). Pojęcie to zwykle odnosi się do samoregulacji procesów biologicznych.

To w jaki sposób będziecie się odżywiali oraz to jaką formę aktywności fizycznej wybierzecie będzie miało duże odzwierciedlenie na tym w jaki sposób będzie prezentował się Wasz metabolizm. Musicie pamiętać o tym, że tkanka mięśniowa należy do tkanek czynnych, gdyż każda forma jakiejkolwiek pracy z Waszej strony będzie wymagało zaangażowania mięśni w to, dlatego też każda forma ruchu może inaczej wpływać na przyspieszenie metabolizm. W skrócie mówiąc im więcej wysiłku fizycznego wykonujecie tym Wasz metabolizm pracuje szybciej, jednak forma na jaką się zdecydujecie jest zależna od Was, czy będziecie woleli biegać, czy dźwigać sztangę.

Oczywiście istnieją jeszcze inne sposoby, które są w stanie przyśpieszyć metabolizm, a są to chociażby:

  • Picie dużej ilości wody – w sytuacji, gdy organizmowi brakuje wody to zaczyna on spowalniać wszystkie procesy, w które nim zachodząc, a tym samym również przemianę materii. Dlatego staraj się pić około 2 litrów dziennie. Osoby, które trenują więcej powinny spożywać większą ilość płynów. Warto również wprowadzić do swojej diety owoce i warzywa, które są bogate w błonnik. Co ciekawe badania pokazują, że picie zimnej wody pozwala spalać więcej kalorii, niż picie letniej, czy ciepłej.
  • Aeroby – każdy zapewne zdaje sobie sprawę, że bez ćwiczeń fizycznych nie ma co myśleć o spalaniu jakichkolwiek kalorii, dlatego pamiętajcie, że ciężki trening aerobowy jest w stanie bardzo efektywnie przyśpieszyć Waszą przemianę materii.
  • Masa mięśniowa – Im więcej masy mięśniowej, tym organizm potrzebuje większej ilości energii, więc kwestią całkowicie normalną jest fakt, że metabolizm o wiele szybciej pracuje. Nie trzeba katować swoich mięśni, aby przyspieszyć metabolizm wystarczy kilka razy w tygodniu zawitać na siłownię i poćwiczyć przez ten czas wszystkie mięśnie, nawet nie stosując wielkich ciężarów, a zobaczy się szybkie postępy.
  • Racjonalna dieta – Przede wszystkim pamiętaj, że nie przyśpieszysz metabolizmu jeżeli odetniesz od niego kalorię. Kiedy zdecydujesz się na głodówkę, albo pseudo-dietę to spowolnisz swój metabolizm i sprawisz tym samym, że organizm będzie starał się jak najbardziej zmagazynować energię, a zrobi to poprzez odłożenie tkanki tłuszczowej. Nie staraj się nigdy z kalorycznością swojej diety schodzić poniżej swojego PPM. Idealna kaloryczność diety to CPM – 200 i powolne ucinanie kalorii co około dwa tygodni.
  • Suplementacja – kofeina, tauryna, teina, czy innego rodzaju suplementy również są w stanie wpłynąć w niewielkim stopniu na funkcjonowanie przemiany materii. Dzięki wypiciu 3 filiżanek zielonej herbaty jest się w stanie spalić nawet 50 kalorii. Podobnie sytuacja wygląda z kawą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj