Pamięć i koncentracja – jak o nie dbać?

1
1084

Aby zachować młody i sprawy umysł, należy przede wszystkim dbać o właściwe ilości składników odżywczych w diecie. To właśnie niedobory w dużym stopniu wpływają na to, iż niemożliwa jest prawidłowa praca mózgu, a co za tym idzie, także szybkie rozwiązywanie zadań czy pamiętanie o istotnych sprawach.

Ważne dla prawidłowego działania umysłu są przede wszystkim witaminy z grupy B, kwasy omega-3 i omega-6, które budują komórki nerwowe, a także inne witaminy, które między innymi regulują metabolizm. Wszystkie te elementy można znaleźć w owocach i warzywach oraz w produktach pochodzenia zwierzęcego. Jednak dieta jest istotna nie tylko pod względem różnorodności.

Oprócz wzbogacenia jadłospisu w wartościowe produkty ważne jest także unikanie produktów szkodliwych

Niektóre konserwanty i barwniki, choć na co dzień nie odczuwamy ich szkodliwego działania, potrafią na dłuższą metę pogarszać znacznie pracę mózgu. Dlatego też jeśli zależy nam na sprawnym umyśle, warto zacząć unikać szkodliwych substancji zawartych w jedzeniu. Znajdziemy ich najwięcej w sztucznych słodyczach i gotowych potrawach. Nawet sam cukier, który jak wiadomo wiadomo pobudza i chwilowo dzięki niemu można poczuć przypływ energii i poprawę zapamiętywania, jest szkodliwy na dłuższą metę.

Na pamięć i koncentrację nie najlepiej działa nadmiar pustych węglowodanów. Lepiej jest zastąpić słodycze kaszami i węglowodanami pochodzącymi ze zbóż.

Wtedy odczujemy poprawę na dłużej. Warto jest zastosować zdrową dietę nie tylko dla samej poprawy pamięci, ale ogólnie dla lepszego samopoczucia. Nie od dziś wiadomo bowiem, jak istotny jest ogólny stan organizmu. Częste choroby także nie sprzyjają aktywności umysłowej i warto jest o tym pamiętać.

Jeśli odczuwamy nie tylko pogorszenie pracy umysłowej, ale także zapominamy o rzeczach, które wydarzyły się niedawno, to może oznaczać także niedobór L-karnityny w diecie. Można uzupełnić go poprzez suplementy diety lub jedzenie czerwonego mięsa. Choć wydaje się, że L-karnityna ma duże znaczenie tylko w procesie spalania tłuszczu w organizmie, to jednak warto ją przyjmować także dla lepszej pamięci.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj