Jak wybrać najlepsze buty do biegania?

0
288
jakie buty do biegania

To pytanie zadaje sobie każdy, kto planuje rozpocząć przygodę z bieganiem. Wybór prawidłowego obuwia do treningu jest pierwszym krokiem, który warto wykonać dobrze, bowiem odpowiednio dobrane buty pozwalają na efektywny trening. W przypadku zbagatelizowania tego tematu łatwiej o kontuzję lub nieprawidłową technikę biegu.

Bieganie jest modne. Ten fakt wykorzystują czołowi oraz niszowi producenci obuwia proponują super nowoczesne technologie. Niestety, w większości przypadków są to jedynie chwyty marketingowe, które mają na celu wygenerowanie w nas potrzeby posiadania najlepszego sprzętu sportowego. Pamiętajmy, że wysoka cen a wcale nie oznacza wysokiej jakości.

Każdy biegacz potrzebuje innego obuwia, niekoniecznie tego z górnej półki.

Dobre buty do biegania powinny:

 • być lekkie, wygodne;
 • być odpowiedni dopasowane do rozmiaru i rodzaju stopy;
 • zmniejszać ryzyko wystąpienia kontuzji;
 • zapewniać komfort podczas wykonywanego treningu.

Przy wyborze obuwia najważniejsza jest mechanika stopy, a właściwie naszego chodu czy biegu. Wyróżniamy trzy rodzaje, z których każdy wymaga odpowiednio dobranego buta.

Pronacja to naturalny sposób obracania stopy do wewnątrz podczas chodu lub biegu. Odznaczamy się większą lub mniejszą pronacją. Pronator należy do najczęściej spotykanych typów budowy stopy. Potocznie nazywa się go płaskostopiem. Stopa charakteryzuje się niskim odbiciem, uniemożliwiającym właściwe pochłanianie wstrząsów. Obuwie dobierane to takiego rodzaju stopy powinno być wewnątrz wzmocnione, tak aby uniemożliwić przechylanie stopy do wewnątrz podczas biegu.

Neutral, podczas którego stopa wykonuje właściwy ruch. Ciężar ciała rozprowadzany jest równomiernie po całej stopie (od pięty do palców). Posiadacze takiej stopu powinni używać amortyzujących butów bez stabilizatora.

Supinator, gdzie dochodzi do nadmiernego obciążenia zewnętrznej krawędzi stopy. Biegacze o takich stopach powinny wybierać buty z neutralne z mocną amortyzacją.

Jeśli chcesz zbadać, jaki typ stopy jest swój wykonaj porty test. Zanurz stopę w wodzie, p czym odciśnij ją na suchym, szarym papierze lub asfalcie. Spójrz na kształt, który pozostał po stopie i porównaj go z opisem i obrazkami powyżej.

Teraz czas na zbadanie swojego podbicia, które również ma znaczenie przy wyborze obuwia. Wyróżniamy trzy typu podbić:

 • Niskie, wymaga butów z systemem podtrzymującym (sztywne obuwie, które kontroluje ruch stopy)
 • Normalne, potrzebuje butów z systemami stabilizującymi, z wkładką usztywniającą
 • Wysokie, wymaga obuwia z systemami, które amortyzują (miękkie obuwie, o elastycznej podeszwie)

Podłoże, po którym będziemy biegać determinuje kolejny poddział butów. Est on prostszy, gdyż w przypadku treningu na asfalcie czy chodniki zaleca się obuwie zwykłe, zaś do biegania po lesie – trailowe. Buty te mają wyraźniejszy bieżnik, który sprawdza się na piaszczystych i kamienistych terenach.

Jeśli wciąż gubimy się w gąszczu informacji i nie jesteśmy pełni czy dokonamy właściwego wyboru poradźmy się eksperta w sklepie specjalistycznym. Jednak zanim tam się udamy przygotujmy się do rozmowy odpowiadając sobie na kilka pytań.

 1. Jak bardzo jesteśmy zaawansowani w treningu i czy biegamy dla przyjemności czy w celach zawodowych?
 2. Ile razy w tygodniu biegamy oraz jakie dystanse pokonujemy?
 3. Po jakim podłożu biegamy?
 4. Czy cierpimy na wady stoy lub problemy z chodzeniem?
 5. Jaki mamy rodzaj stopy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj