Kinesiotaping – najlepsze taśmy na mięśnie i stawy: Przewodnik doboru

0
8
Metoda terapeutyczna polegająca na oklejaniu ciała elastycznymi taśmami w celach leczniczych

Metoda rehabilitacji polegająca na oklejaniu wybranych partii ciała specjalnymi, elastycznymi plastrami. Opracowana w latach 70. XX wieku przez japońskiego chiropraktyka Dr. Kenzo Kase. Taśmy kinesio działają przeciwbólowo, zmniejszają obrzęki, stabilizują stawy oraz wspierają pracę mięśni. Stosowana w medycynie sportowej, fizjoterapii i przy schorzeniach ortopedycznych. Plastry można utrzymywać na skórze do 5 dni, są wodoodporne i pozwalają skórze oddychać.

Kinesiotaping to zaawansowana metoda terapeutyczna, która zrewolucjonizowała podejście do rehabilitacji i wsparcia układu mięśniowo-szkieletowego. Profesjonaliści z dziedziny fizjoterapii wskazują, że odpowiednio dobrane taśmy mogą zwiększyć efektywność rehabilitacji nawet o 40%. W ostatnich latach obserwujemy znaczący wzrost popularności tej metody – według najnowszych badań, ponad 75% sportowców wyczynowych regularnie korzysta z kinesiotapingu.

Fascynujący jest fakt, że sama technika aplikacji taśm opiera się na skomplikowanych zasadach biomechaniki. Właściwie dobrana taśma musi charakteryzować się odpowiednią elastycznością, przepuszczalnością powietrza oraz zdolnością do utrzymywania swoich właściwości przez określony czas (zazwyczaj 3-5 dni). Każda aplikacja wymaga precyzyjnego zrozumienia anatomii i kinezjologii danego obszaru ciała.

Najważniejsze kryteria wyboru taśm kinesio do profesjonalnej terapii ruchowej

Rynek oferuje niezliczoną ilość produktów, jednak nie wszystkie spełniają rygorystyczne wymogi terapeutyczne. Wyjątkowo ważne parametry, na które musimy spojrzeć podczas wyboru taśm to:

  1. Swoboda wzdłużna (130-140% oryginalnej długości)
  2. Przepuszczalność powietrza i pary wodnej
  3. Hipoalergiczność kleju akrylowego
  4. Odporność na działanie wody
  5. Wytrzymałość na rozciąganie poprzeczne
  6. Jakość warstwy klejącej
  7. Certyfikacja medyczna

Specjalistyczne zastosowania taśm kinesio w różnych dyscyplinach sportu i rehabilitacji

Współczesne badania kliniczne potwierdzają skuteczność kinesiotapingu w wielu obszarach – od medycyny sportowej po terapię przeciwobrzękową. „Właściwie aplikowana taśma może mocno wpłynąć na procesy propriocepcji i regulacji napięcia mięśniowego” – tak brzmi jeden z wniosków z międzynarodowej konferencji fizjoterapeutycznej w 2023 roku. Jak duży wpływ ma dobór odpowiedniej taśmy na efekt terapeutyczny? Odpowiedź znajdziemy właściwie klinicznej.

Elastyczne taśmy na skórę wspomagające pracę mięśni

Nowoczesne taśmy kinezjologiczne muszą spełniać następujące kryteria techniczne: Wśród najistotniejszych parametrów znajdują się: współczynnik rozciągliwości, adhezyjność oraz biokompatybilność z ludzką skórą. Trzeba napisać, że obecnie na rynku dominują produkty wykorzystujące zaawansowane technologicznie materiały (w tym innowacyjne polimery i kleje akrylowe nowej generacji).

W kontekście pożytecznego zastosowania – każda aplikacja wymaga indywidualnego podejścia i dostosowania do konkretnego przypadku. Terapeuci stosujący kinesiotaping muszą uwzględniać rodzaj dysfunkcji, a także takie czynniki jak: poziom aktywności pacjenta, rodzaj uprawianego sportu, warunki atmosferyczne czy indywidualne preferencje dotyczące koloru taśmy (co może mieć znaczenie w aspekcie psychologicznym).

Kinesiotaping – taśmy do mięśni i stawów: rodzaje plastrów i ich zastosowanie w rehabilitacji

Plastrowanie dynamiczne wykorzystuje różne rodzaje taśm, które dobiera się zależnie celu terapeutycznego. Podstawowym rodzajem jest taśma elastyczna (kinesio tape) o rozciągliwości 130-140%, stosowana na mięśnie i więzadła. Do stabilizacji stawów używa się taśm sztywnych (rigid tape) o mniejszej elastyczności. Istnieją także taśmy specjalistyczne: limfatyczne o strukturze falistej, wspierające drenaż, oraz cross tape – małe plastry w kształcie krzyża, świetne na punkty spustowe. Kolory taśm nie mają znaczenia terapeutycznego, choć niektórzy terapeuci przypisują im różne właściwości energetyczne.

Tejpy – kolory i długość noszenia – wszystko co musisz wiedzieć

Kolory taśm kinesio tejping nie mają znaczenia terapeutycznego, a jedynie estetyczne. Efekt terapeutyczny zależy wyłącznie od sposobu aplikacji, a nie od wybranej barwy plastra. Długość noszenia tejpów jest zależna od wskazań i rodzaju aplikacji. Często pojedyncza aplikacja może być noszona od 3 do 5 dni.

  • Tejpy sportowe można nosić maksymalnie do 7 dni
  • Przy nadmiernej potliwości taśma może odklejać się szybciej
  • W kontekście podrażnienia skóry musimy natychmiast usunąć tejp
  • Po każdej aplikacji wskazana jest minimum dobowa przerwa

Przed ponowną aplikacją musimy dokładnie oczyścić skórę z pozostałości kleju. Trzeba także pozwolić skórze odpocząć przez parę godzin przed kolejnym przyklejeniem taśmy.

Kinesiotaping – naturalna metoda walki z bólem i rehabilitacji – poznaj podstawowe zalety plastrowania

Kinesiotaping to metoda terapeutyczna polegająca na oklejaniu wybranych partii ciała specjalnymi, elastycznymi plastrami. Technika ta została opracowana w latach 70. XX wieku przez japońskiego chiropraktyka Kenzo Kase. Plastry stosowane w kinesiotapingu są wykonane z bawełny i pokryte klejem akrylowym, który aktywuje się pod wpływem ciepła ciała. Główne zalety tej metody to zmniejszenie bólu, wsparcie pracy mięśni i stawów oraz poprawa krążenia krwi i limfy. Kinesiotaping znajduje zastosowanie również w medycynie sportowej, a i w codziennej rehabilitacji. Metoda jest bezpieczna, nieinwazyjna i może być stosowana przez parę dni bez przerwy, nie ograniczając przy tym ruchów pacjenta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj