Nurkowanie – czy to bezpieczny sport?

0
685
nurkowanie jak zacząć czy zdrowe

Dzięki rozwojowi techniki świat możemy poznawać obecnie niemal z każdej strony – zarówno z lotu ptaka, jak i pod wodą. Dzisiaj zajmijmy się nurkowaniem – czy to rzeczywiście jest bezpieczny sport? Z jakiem wydatkiem musimy się liczyć, jeżeli chcemy spróbować swoich sił w podwodnym poznawaniu świata?

Nurkowanie to sport, który swój prawdziwy rozwój zawdzięcza dopiero ostatnim latom – to właśnie teraz jak grzyby po deszczu wyrastają kolejne ośrodki szkolenia nurków i nawet na polskim wybrzeżu w każdej większej miejscowości znajdziemy punkty zajmujące się wypożyczeniem i sprzedażą sprzętu do nurkowania.

Czy to bezpieczne?

Nurkować można dopiero wtedy, gdy posiada się specjalną licencję do tego uprawniającą. Właśnie ze względu na liczne zagrożenia związane z brakiem wiedzy na temat używania sprzętu do nurkowania czy podstawowych zagrożeń związanych z dekompresją. To właśnie układ oddechowy oraz krwionośny są najbardziej narażone na powyższe zagrożenia. Jeżeli jednak będziemy przestrzegali określonych procedur i stosowali się do podstawowych zasad bezpieczeństwa pod wodą, a także nie będziemy przekraczali granic własnych umiejętności, to ryzyko jakichkolwiek urazów będzie minimalne – tak jak w każdym innym sporcie.

Ile to kosztuje?

Zanim przystąpimy do samodzielnego nurkowania musimy przejść odpowiednie szkolenie – podstawowy kurs nurkowy obejmujący nie tylko wiedzę z zakresu teorii, ale również nurkowanie w basenie oraz w „prawdziwych” wodach to wydatek w okolicach 1,5 tysiąca złotych. Czy jest to dużo? Zakładając, że w tej cenie otrzymujemy cały potrzebny sprzęt do nurkowania – oczywiście na potrzeby kursu – to cena wydaje się atrakcyjna. Widać to zwłaszcza po ustawiających się kolejkach na tego typu szkolenia przed sezonem wakacyjnym.

Gdzie nurkować?

Nurkować można wszędzie – w morzu, w oceanie, a nawet w okolicznych stawach. Jeżeli tylko sprzęt do nurkowania jest naszą własnością to nie jesteśmy niczym uzależnieni. Jeżeli jednak nie posiadamy własnego sprzętu, to musimy go wypożyczyć, a wtedy nie opłaca się wożenie go przez kilkaset kilometrów od wypożyczalni.

Podsumowując, nurkowanie jest sportem dla każdego, kto pragnie poczuć emocje związane z podwodnym światem i poznać go z zupełnie innej strony. Co jednak istotne, jest to sport dostępny dla niemal każdego, a jedynym wymogiem jest odbycie tutaj odpowiedniego szkolenia. Z każdym rokiem możemy obserwować zwiększającą się liczbę wypożyczalni i ośrodków szkolenia, co jeszcze bardziej przekłada się na popularyzację sportu. Warto zwrócić uwagę również na to, że sprzęt do nurkowania staje się również coraz tańszy.

Obserwowanie podwodnego świata

Pozostaje mieć nadzieję, że zwiększona liczba osób nurkujących przełoży się jeszcze bardziej na rozwój tej dyscypliny w Polsce i również w Bałtyku będziemy mogli nurkować w okolicy wraków specjalnie zatopionych i zabezpieczonych na potrzeby nurków. W końcu czy może być coś lepszego niż poznawanie całego podwodnego świata i obserwowanie zmian w nim zachodzących?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj