Osłabienie mięśni miednicy u mężczyzn – jak temu zaradzić?

0
507
bebo osłabienie miesni miednicy mezczyzn

Mięśnie dna miednicy spełniają szereg niezwykle ważnych funkcji. Do podstawowych zadań mięśni dna miednicy można zaliczyć między innymi podtrzymywanie narządów wewnętrznych, oprócz tego mięśnie zlokalizowane w dolnej części jamy brzusznej pomagają w utrzymywaniu prawidłowej postawy ciała.

Mięśnie Kegla mężczyźni – budowa anatomiczna

Dno miednicy u mężczyzn zbudowane jest z 3 warstw mięśni, do których zalicza się: warstwę zewnętrzną, środkową i wewnętrzną. Zewnętrzna warstwa dna miednicy obejmuje obszar umiejscowiony pomiędzy odbytem a moszną – w skład tej części dna miednicy wchodzi mięsień zwieracza odbytu, mięsień opuszkowo-gąbczasty oraz mięsień kulszowo-jamisty. Oprócz tego w zewnętrznej warstwie mięśni dna miednicy wyróżnia się korzeń penisa oraz krocze.

Kolejna, środkowa warstwa mięśni dna miednicy buduje tzw. przeponę moczowo-płciową. W tej warstwie tkanki mięśniowe rozpościerają się pomiędzy guzami kulszowymi i gałęziami kości łonowych, docierając aż do spojenia łonowego.

W wewnętrznej warstwie mięśni dna miednicy znajduje się natomiast mięsień dźwigacza odbytu, który złożony jest z 4 mniejszych mięśni: mięśnia łonowo-odbytniczego, łonowo-guzicznego, biodrowo-guzicznego i mięśnia odbytniczo-guzicznego. Oprócz tego w wewnętrznej warstwie dna miednicy wyróżnia się dwie pary mięśni, składające się z mięśnia gruszkowatego i zasłaniacza odbytu.

Główne funkcje mięśni dna miednicy

Silne mięśnie dna miednicy pomagają w utrzymaniu zdrowia całego organizmu. W przypadku panów mięśnie Kegla wpływają między innymi na prawidłowy przebieg erekcji i ejakulacji. Dodatkowo mięśnie budujące dno miednicy regulują procesy związane z utrzymywaniem i odpływem moczu, poza tym pomagają również w zamykaniu cewki moczowej w przypadku nagłego wzrostu ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej. Mięśnie Kegla u mężczyzn odpowiadają także za utrzymanie stabilnej postawy ciała, dodatkowo stanowią również podparcie oraz ochronę narządów wewnętrznych.

Osłabienie mięśni dna miednicy u mężczyzn – objawy

Osłabienie mięśni dna miednicy niesie ze sobą szereg nieprzyjemnych konsekwencji. U panów osłabione mięśnie Kegla mogą objawiać się między innymi problemami z utrzymaniem erekcji – warto pamiętać o tym, że regularny trening dna miednicy poprawia sprawność mięśni kulszowo-jamistych i opuszkowo-gąbczastych oraz przyczynia się do polepszenia ukrwienia, co ułatwia uzyskiwanie oraz utrzymywanie erekcji.

Częstym objawem osłabienia mięśni dna miednicy u panów są także problemy z nietrzymaniem moczu. W większości przypadków uciążliwe symptomy tzw. nietrzymania moczu z przepełnienia pojawiają się około 40 roku życia, bardzo często stanowiąc wynik przerostu prostaty. Przerost prostaty prowadzi do rozciągnięcia mięśniówki pęcherza, co przyczynia się do gromadzenia nadmiernych ilości płynu. Panowie borykający się z problemem nietrzymania moczu bardzo często uskarżają się między innymi na częstsze parcie na pęcherz, zaleganie moczu oraz dyskomfort podczas jego oddawania.

Nadwyrężone mięśnie dna miednicy mogą objawiać się również mylnym odczuciem pełności pęcherza, które pojawia się nawet w przypadku znikomego wypełnienia. Główny powód nadreaktywnego pęcherza moczowego stanowi nadpobudliwość mięśniówki pęcherza, która spowodowana jest nadwyrężeniem włókien mięśniowych.

Mięśnie Kegla mężczyźni – jak radzić sobie z osłabionymi mięśniami dna miednicy?

Jednym z najlepszych sposobów na utrzymanie nienagannego stanu mięśni Kegla, oprócz wdrożenia i przestrzegania odpowiednich nawyków, jest wprowadzenie do codziennej rutyny treningowej sprawdzonych i bezpiecznych ćwiczeń wzmacniających. Warto pamiętać o tym, że wyrobienie odpowiednich nawyków toaletowych, utrzymywanie wyprostowanej pozycji ciała oraz unikanie nadmiernego przeciążania miednicy, połączone z systematycznym treningiem, wpłynie pozytywnie na utrzymanie zdrowia i sprawności całego organizmu.

Nie można zapominać o tym, że ćwiczenia na mięśnie Kegla stanowią nie tylko doskonałą formę profilaktyki, ale wspomagają również leczenie dolegliwości takich jak problem z trzymaniem moczu po operacji prostaty. Odpowiednio przeprowadzony trening mięśni dna miednicy odgrywa również ogromną rolę w leczeniu zaburzeń erekcji oraz w łagodzeniu różnego rodzaju dolegliwości bólowych.

Podstawy treningu mięśni dna miednicy

W treningu mięśni dna miednicy niezwykle ważną rolę odgrywa przyjęcie odpowiedniej pozycji wyjściowej – wygodna pozycja ułatwi koncentrację oraz poprawi efektywność treningu. Ćwiczenia mięśni Kegla mogą być wykonywane w pozycji leżącej, siedzącej, a także w klęku podpartym.

Skuteczność treningu mięśni Kegla zależy w dużej mierze od dokładnego zbadania budowy anatomicznej dna miednicy, w treningu istotną rolę odgrywa także poprawna aktywacja mięśni. Ćwiczenia wzmacniające najlepiej będzie rozpocząć od palpacji, która umożliwi zlokalizowanie poszczególnych elementów anatomicznych. Kolejny krok stanowi aktywacja mięśni, odbywająca się przy wykorzystywaniu treningu mentalnego. Jednym z popularnych ćwiczeń mentalnych pomagających w aktywacji mięśni dna miednicy jest wyobrażenie sobie chęci wstrzymania gazów – zaciśnięcie i rozluźnienie odbytu ułatwia jego skuteczną aktywację.

W treningu mięśni Kegla niezwykle ważne okaże się także odpowiednie kontrolowanie oddechu. Moment rozluźnienia mięśni powinien zostać skoordynowany z wdechem przez nos. Podczas wydechu ustami należy skupić się natomiast na zaciskaniu i aktywacji krocza.

Ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy

Wśród praktyk treningowych umożliwiających wzmocnienie mięśni Kegla można znaleźć między innymi ćwiczenie polegające na wykonywaniu rytmicznych skurczów mięśni – w tym wypadku warto skupić się na tym, by czas przerwy pomiędzy kolejnymi napięciami był około dwa razy dłuższy niż czas, w którym dochodzi do skurczu.

W poprawie siły i wytrzymałości mięśni dna miednicy pomoże także ćwiczenie polegające na zaciskaniu krocza – podczas wykonywania tego ćwiczenia niezwykle ważną kwestią okaże się płynne oddychanie. Kluczowe w tym wypadku jest także rozluźnienie całego organizmu.

Więcej informacji na temat treningu mięśni dna miednicy można znaleźć na stronie https://bebotrening.pl/blog/cwiczenia-miesni-kegla-u-mezczyzn-jak-je-wykonywac-prawidlowo/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj