Kroplówki witaminowe są najlepszą formą dożylnej suplementacji składników odżywczych, witamin i elektrolitów. Dzięki prostocie swojego działania i małej inwazyjności zabiegu cieszą się rosnącą popularnością. Zwłaszcza obecnie, w kontekście niwelowania skutków ubocznych przebytego COVID-19 wywoływanego przez koronawirusa. Osłabienie organizmu, ogólne rozbicie, zmęczenie, rozdrażnienie, narażenie na wirusy i bakterie – to tylko niektóre objawy, z którymi pacjenci zgłaszają się do instytutów witaminowych. Duża ich liczba ma już za sobą przechorowany COVID-19, który bezpośrednio wpłynął na jakość ich życia i stan zdrowia.
Chociaż zakażenie koronawirusem u wielu osób nadal przebiega bezobjawowo, każdy, kto zachorował, może prędzej czy później borykać się z jego skutkami. Odpowiedzią na konieczność szybkiej i skutecznej regeneracji organizmu po zakażeniu są kroplówki witaminowe. Ich cena, dostępność, bezpieczeństwo stosowania, a przede wszystkim skuteczność przemawiają na zdecydowany ich plus. Decydując się na dożylną suplementację, nie tylko nie musimy pamiętać o kolejnych dawkach witamin w tabletkach, ale również kierujemy się pod specjalistyczną opiekę personelu medycznego. To ich przedstawiciele pomagają pacjentom wybrać odpowiednie kroplówki, dobrać dawkę lub nawet skomponować indywidualny wlew.
Jak działają kroplówki witaminowe?
Popularność, którą cieszą się kroplówki witaminowe, zawdzięczają przede wszystkim własnej prostocie i skuteczności. Ich działanie opiera się na wszystkim znanym mechanizmie – transporcie drogą krwionośną. Wszelkie składniki zawarte w dożylnych wlewach witaminowych trafiają do krwiobiegu pacjenta, skąd transportowane są wraz z tlenem i hemoglobiną do wszystkich tkanek i narządów organizmu. Podczas transportu nie zmieniają one swojej postaci. Nie są bowiem trawione (w przeciwieństwie do suplementów przyjmowanych drogą doustną). Ich wchłanialność oceniana jest zatem nawet na 100%.
Składniki odżywcze rozpuszczone są w nośniku – głównie glukozie. Płyn znajduje się w specjalnie przygotowanym, przezroczystym woreczku. Mieszanina również ma barwę przezroczystą, bądź najczęściej lekko żółtawą. Jej kolor zależny jest głównie od użytych w niej substancji i minerałów. W odpowiednim miejscu w woreczku umieszcza się plastikową rurkę, której drugi koniec przyczepia się do wenflonu wkłutego w żyłę obwodową pacjenta.
Aby w odpowiedni i bezpieczny sposób dobrać indywidualnie dla pacjenta skład kroplówki, każdy zabieg poprzedzony jest szczegółowym wywiadem lekarskim. Lekarz pyta pacjenta m.in. o stosowaną dietę, prowadzony tryb życia, przebyte choroby, schorzenia przewlekłe, niepokojące objawy. W razie konieczności zleca się wykonanie dodatkowych badań laboratoryjnych. Zwykle są to podstawowe badania biochemiczne składu krwi oraz oznaczenie poziomu wybranych elektrolitów i witamin.
PoCovidowy powrót do zdrowia
Kroplówki witaminowe w Centrum Medycznym Galmedic są odpowiedzią na niemal wszystkie potrzeby zdrowotne pacjentów. Starannie wyselekcjonowany skład i najwyższa jego jakość odpowiadają nawet najbardziej wymagającym pacjentom. Nowością w krakowskim gabinecie Galmedic jest wlew witaminowy, który niweluje skutki zakażenia wirusem SARS-CoV2 i pomaga chorym szybko wrócić do pełni sił po przebytej chorobie COVID-19. W czym tkwi tajemnica nowej kroplówki? W odpowiednich proporcjach witamin i minerałów oraz ich doborze.
PoCovidowy powrót do zdrowia to kroplówka, która składa się z elektrolitów, wraz z podwyższoną dawką witaminy C i minerałów. Dostarcza do organizmu magnez, potas, wapń i glukozę, wspierając jego naturalne mechanizmy obronne i regeneracyjne. Wielu pacjentów po przebyciu COVID-19 skarży się na występowanie objawów tzw. zespołu pocovidowego. Zastosowanie wlewów witaminowych może korzystnie wpłynąć na ich ograniczenie lub całkowite usunięcie. Magnez ogranicza zmęczenie i skutki nadmiernego stresu. Zdrowa dawka elektrolitów pomaga w koncentracji uwagi i skupieniu oraz przywraca równowagę wszystkich zaburzonych przez COVID-19 funkcji poznawczych.
W leczeniu infekcji wirusowych nieocenioną rolę gra witamina C – główny składnik opisywanej kroplówki. Dzięki jej obecności w organizmie wzrasta poziom odporności, a białe krwinki pobudzane zostają do wzmożonej pracy. W konsekwencji organizm szybciej się regeneruje i wraca do zdrowia, pokonując infekcję.
Przeciwwskazania
Mimo swej niewielkiej inwazyjności zabieg nie jest dostępny dla każdego. Nie powinny z niego korzystać osoby, u których stwierdzono zaburzenia i niewydolność krążenia, ciężkie choroby układu krążenia oraz niewydolność nerek. Również niedokrwistość może stać się powodem trudności w wykonaniu zabiegu. Jednak przed podaniem wlewu każdy pacjent jest dokładnie badany przez lekarza, który ocenia ryzyko i korzyści podania określonej kroplówki. Zawsze należy się również upewnić, czy pacjent nie ma nadmiaru elektrolitów i substancji odżywczych w organizmie. Choć sytuacja taka zdarza się niezwykle rzadko, dożylna suplementacja może wtedy zagrozić przedawkowaniem witamin.
Przebieg zabiegu
Na zabieg pacjent zgłasza się w dniu jego zaplanowanego wykonania. Nie jest konieczne wcześniejsze przebywanie w oddziale szpitalnym czy warunkach ambulatoryjnych. Po pomyślnym wywiadzie medycznym wraz z personelem medycznym przechodzi on do gabinetu zabiegowego, w którym pozostaje przez około 40 minut. Pielęgniarka lub pielęgniarz przygotowują skórę pacjenta do wykonania wkłucia. Dezynfekują miejsce na skórze pacjenta i umieszczają wenflon w jego żyle. Następnie na metalowym stelażu zawieszają wybraną kroplówkę i podłączają ją za pośrednictwem przyrządu do infuzji (przetaczania płynów infuzyjnych). Witaminy i minerały docierają bezpośrednio do krwi pacjenta dzięki sterylnej i nietoksycznej rurce. Dbając o bezpieczeństwo pacjenta i przebiegu zabiegu, w Centrum Medycznym Galmedic używa się wyłącznie sprzętu najwyższej jakości. Stosowane w celu dokonania wlewu dożylnego aparaty są nie tylko wygodne w użyciu, ale również pakowane pojedynczo i nie wyzwalają skutków ubocznych (są niepirogenne i nietoksyczne, nie uczulają).
Pacjentowi zapewniana jest atmosfera komfortu i dyskrecji. Personel medyczny na czas trwania zabiegu pozostaje do jego dyspozycji, jednak usuwa się nieco w cień, by zapewnić pacjentowi maksymalny poziom komfortu. Jest to dla niego bowiem czas odpoczynku, regeneracji i relaksu. Zdarza się nawet, że niektórzy pacjenci zasypiają podczas infuzji.
Powrót do pełni sił
Kroplówki witaminowe nie wymagają od pacjenta dużego nakładu czasowego. Zwykle infuzja całego wlewu trwa od 20 do 30 minut. Tuż po zakończeniu zabiegu zaleca się jednak, by pacjent przez chwilę pozostał jeszcze w gabinecie zabiegowym. Nagła zmiana postawy, zbyt szybkie wyjście z placówki i powrót do swoich obowiązków może skutkować zawrotami głowy.
W zależności od tego, jaką kroplówkę wybierzemy, czekają nas różne efekty jej zastosowania. Dzięki dożylnym wlewom witaminowym możemy nie tylko wspomóc organizm w chorobie. Istnieją kroplówki witaminowe, które szybko regenerują ciało i narządy (np. wątrobę), niwelują objawy kaca, pomagają w odchudzaniu, działają odmładzająco i wspierają osoby aktywne fizycznie (głównie sportowców).
Niektórzy pacjenci pierwsze efekty stosowania kroplówki witaminowej zauważają już w trakcie zabiegu. Szybki powrót sił witalnych widoczny jest gołym okiem. Skóra pacjenta staje się jasna, nabiera on rumieńców, a jego samopoczucie ulega znacznej poprawie. Najwięcej pozytywnych skutków może on odczuć w ciągu pierwszej doby od wykonania zabiegu. Wówczas stężenie minerałów w organizmie jest na tyle duże, że pacjenci cieszą się niemal nagłym wzrostem energii i chęci do działania. Są odporni na stres, zmęczenie i nadmiar obowiązków. By utrzymać ten stan, zaleca się kontynuację terapii z wykorzystaniem dożylnej suplementacji. Wlewy witaminowe można wykonywać ze wskazań lekarza nawet raz w tygodniu. Optymalnym rozwiązaniem jest jednak zgłaszanie się na wizytę co dwa tygodnie i wykonywanie kontrolnych badań laboratoryjnych krwi.