Bonding stomatologia — na czym polega?

0
326
pacjent i dentysta

W ostatnich latach coraz więcej mówi się o nowej metodzie stosowanej w stomatologii estetycznej. Jest nią bonding zębów. Coraz częściej znajduje się on w ofercie klinik stomatologicznych i zaczyna generować większe zainteresowanie. Czym więc tak właściwie jest bonding zębów, kiedy się na niego zdecydować i na czym polega taki zabieg?

Bonding zębów w stomatologii — czym jest?

Z zabiegu takiego jak bonding stomatologia estetyczna korzysta od stosunkowo niedawna. Popularność zyskał on dopiero w ostatnich latach. Czerpie jednak z zamysłu licówek, które są nam znane tak właściwie od prawie 100 lat. Wtedy też pierwszych uzupełnień protetycznych tego typu używał Charles Pincus, amerykański dentysta.

Licówki wymagają jednak często zeszlifowania zęba czy też innej ingerencji w szkliwo. Bonding zębów to z kolei metoda, która ma być bezinwazyjna. Aby nałożyć na nie uzupełnienia, nie trzeba więc ich nawiercać, nacinać czy też szlifować. Wystarczą wcześniej przygotowane nakładki z żywicy kompozytowej. Można więc powiedzieć, że bonding to nowoczesna, mniej inwazyjna wersja zabiegu zakładania klasycznych licówek.

Na czym polega stomatologiczny zabieg bondingu?

Do innowacyjnej metody, jaką jest bonding, wykorzystuje się specjalne nakładki z żywicy kompozytowej. Są one nakładane w sposób bezinwazyjny. Zęby nie muszą być szlifowane, czy też nawiercane. Dzięki temu zabieg bondingu jest szybki, prosty i co najważniejsze – odwracalny. Nakładki można po prostu zdjąć i dzięki temu, że nałożono je bez ingerencji w stan zęba, będzie on wyglądać tak samo, jak przed nim.

Cała procedura może być do tego wykonana w trakcie jednego zabiegu. Dzięki temu jest to bardzo prosta i szybka metoda. W trakcie zakładania wspomnianych nakładek nie ma też żadnego bólu. Jest to więc zabieg, który można swobodnie wykonać bez znieczulenia miejscowego.

Czy warto zdecydować się na zabieg stomatologiczny, jakim jest bonding?

Bonding to sposób na piękniejszy uśmiech, który warto rozważyć. Jest to niezwykle innowacyjny zabieg, po którym zęby są zdecydowanie bielsze. Pozwala osiągnąć pożądane efekty bez ingerowania w strukturę kości, co chroni naturalne szkliwo.

Co ważne, z bondingu w każdej chwili można zrezygnować i powrócić do naturalnego wyglądu zębów. Decyzja o takim zabiegu jest odwracalna i nie warto zbyt długo się nad nią zastanawiać.

Naturalnie trzeba przeanalizować też wady. W porównaniu z licówkami np. wykonanymi z porcelany bonding jest nieco mniej estetyczny i higieniczny. Różnice z roku na rok się jednak zmniejszają, dzięki powstawaniu nowych kompozytów, z których wykonuje się nakładki. Ponadto jego trwałość jest niższa niż w przypadku licówek, ale nadal wyższa niż przy tradycyjnym wybielaniu.

O czym pamiętać decydując się na bonding?

Przede wszystkim każdy powinien wiedzieć, że bonding nie jest magiczną metodą, która sprawi, że zęby na lata staną się białe. Wciąż trzeba będzie o nie dbać. Większość osób nie ma jednak z tym żadnego problemu.

Dbanie o higienę jamy ustnej to podstawa do tego, by efekty bondingu były trwałe. Ponadto konieczne jest regularne zgłaszanie się na wizyty kontrolne. W trakcie badania stomatolog sprawdza stan nakładek i w razie czego wymienia je lub naprawia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj