Obowiązkiem każdego właściciela firmy jest wysyłanie zatrudnianych kierowców na badania psychotechniczne, w celu oceny ich zdolności do wykonywania obowiązków zawodowych. Zatrudniający pokrywa koszty badań lekarskich oraz psychologicznych, a także przechowuje ich kopię przez cały okres zatrudnienia.
Po co wykonywane są badania psychotechniczne?
Psychotesty dla kierowców wykonywane są w celu oceny zdolności psychicznych i umysłowych kierowców, a także potencjału do kierowania przez nich pojazdami uprzywilejowanymi. Mają na celu zidentyfikowanie ewentualnych zdolności poznawczych, emocjonalnych, a także zachowania wpływającego na bezpieczeństwo jazdy i zdolność prowadzenia pojazdów.
Badania psychotechniczne kierowców są wymagane zarówno przed rozpoczęciem przez nich pracy, jak i regularnie w ramach rutynowej kontroli, w wyznaczonych odstępach czasu. Monitorowanie bezpieczeństwa prowadzenia pojazdem ma na celu uniknięcie wypadku, który mógłby wyłączyć pracownika z realizacji obowiązków zawodowych, albo doprowadzić do uszkodzenia przewożonego towaru czy prowadzonego pojazdu.
Gdzie przeprowadzane są testy psychotechniczne?
Badanie wykonywane jest w gabinecie medycyny pracy oraz w centrum badań psychologicznych. Zadaniem specjalisty jest zweryfikowanie czy osoba poddająca się badaniu nie ma żadnych przeciwwskazań do bezpiecznego kierowania pojazdami.
Na czym polegają badania psychotechniczne?
Badanie obejmuje:
- sprawdzenie zdolności poznawczych,
- sprawdzenie procesów poznawczych,
- wykonanie testów związanych z jazdą,
- wywiad psychologiczny.
Lekarz w trakcie badania sprawdza również koordynację wzrokowo-ruchową, analizuje cechy osobowości, a także sprawdza różne zdolności kierowcy.
Ile kosztują badania psychotechniczne kierowców?
Wraz z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia została ustalona ujednolicona cena za psychotechniczne badania dla kierowców. Aktualny koszt to 150 zł. Za badania lekarskie należy zapłacić 200 zł. Koszty w całości ponosi pracodawca.
Jak długo ważne są psychotesty?
Orzeczenie wydane przez psychologa jest ważne 5 lat. Kierowcy po 60. roku życia są zobligowani do wykonywania testów psychotechnicznych co 30 miesięcy, ze względu na mogące wystąpić ograniczenia w zdolnościach poznawczych i koordynacji wzrokowo-ruchowej, ze względu na wiek. Wynik musi określać brak przeciwwskazania do kierowania pojazdem, aby dalsza praca była możliwa.