Jeżeli cierpisz na zaburzenia odżywiania , a zwłaszcza emocjonalne obżarstwo, pamiętaj, by nie dokarmiać swoich uczuć- musisz sobie z nimi poradzić – ale nie przy pomocy jedzenia.
Większość kompulsywnych obżartuchów rozpoczyna swoją przygodę z emocjonalnym jedzeniem już w dzieciństwie- zwłaszcza przeżywając problemy rodziców, trudności z dostosowaniem się w szkole i zwyczajnie zajadając stres związany z dorastaniem.
Jako osoby dorosłe nie znają innej broni na smutek, samotność, czy złość – sięgają zatem po to, co sprawdzało się w dzieciństwie- jedzenie.
Staje się ono jedynym prawdziwym przyjacielem – jest zawsze pod ręką, nigdy nie krytykuje, choć niestety, bardzo często prowadzi do wyrzutów sumienia i problemów z wagą.
Bardzo często zdarza się, że w jedzeniu próbujemy odnaleźć to, czego nam brakuje w życiu – wystarczy odnaleźć ten brakujący element, żeby skutecznie schudnąć i uporać się z problemami.
Czy jesteś emocjonalnym obżartuchem?
Szczera odpowiedź na poniższe pytania pozwoli Ci rozpoznać problem:
- Czy jesz, gdy czujesz smutek, samotność, nudę?
- Czy świętujesz sukcesy lub nagradzasz się jedzeniem?
- Czy pod wpływem stresu lub zmartwień masz ochotę na konkretny produkt?
Jeżeli odpowiedź na choćby jedno z powyższych pytań brzmi „tak”, możesz mieć problem z emocjonalnym obżarstwem. Zacznij baczniej przyglądać się swoim uczuciom i reakcjom na nie- jeżeli nie prowadzisz Dziennika Odchudzania (do czego zachęcamy), zacznij odnotowywać w kalendarzu uczucia, które towarzyszą Ci za każdym razem, gdy sięgasz po cos do jedzenia.
Emocjonalne koła ratunkowe
Gdy pod wpływem emocji zaczynasz krążyć wokół lodówki, wypróbuj następujące metody walki z kompulsywnym jedzeniem.
Złość
- Włącz głośno muzykę i zacznij głośno śpiewać lub tańczyć.
- Weź szybki, gorący prysznic.
- Wyjdź z domu.
Niepokój
- Wyłącz wiadomości, włącz natomiast kanał z komediami lub kabaretami,
- Namaluj coś (nawet, jeśli nie potrafisz)
- Zadzwoń do przyjaciółki
Smutek
Wypożycz dobry film, który Ci pozytywnie nastroi (np. „Pole marzeń”, „Misja”- (część I Niesamowitych Opowieści) lub „Wesele Muriel”).
Samotność
- Dołącz do społeczności online,
- Wejdź na chat,
- Napisz coś na naszym forum lub skomentuj artykuły.
I pamiętaj – to normalne, że czasami czujesz natłok emocji – jednak jeżeli nie możesz się spod niego wydostać przez dłużej niż 2 tygodnie, rozważ wizytę u specjalisty.