Znaczna część kobiet doświadcza miesiączki, jednak nie dla wszystkich jest to łagodny czas. Dla wielu, okres menstruacyjny wiąże się z silnymi bólami, które mogą znacząco utrudniać codzienne funkcjonowanie. Bóle miesiączkowe nie muszą być od razu oznaką czegoś złego, niemniej jednak zawsze warto mieć pod kontrolą swoje zdrowie i reagować wtedy, gdy ciało daje sygnały. A chyba nie ma jaśniejszego sygnału, jak ból. Co zatem warto wiedzieć o miesiączce i boleściach, które czasami jej towarzyszą? Kiedy udać się do ginekologa? Czy istnieją jakieś alternatywy?
- Czym jest miesiączka – podstawowe informacje na temat miesiączki
- Czym są bóle miesiączkowe – co warto o nich wiedzieć?
- Bóle menstruacyjne – jakie mogą być ich przyczyny? Co może je wywoływać?
- Bolesne miesiączki – jak można walczyć i pokonać dolegliwości bólowe?
- Bolesne miesiączkowanie – kiedy zwrócić się do ginekologa o pomoc?
- Ból miesiączkowy – jakie mogą być konsekwencje nieleczenia bóli miesiączkowych?
- Czy istnieją alternatywne sposoby leczenia – czy są bezpieczne, czy warto je wziąć pod uwagę?
Czym jest miesiączka – podstawowe informacje na temat miesiączki
Znaczna część młodych kobiet miesiączkuje i powierzchownie zdaje sobie sprawę z tego, czym jest menstruacja. Najprościej można to zdefiniować, jako regularny cykl kobiecy, który zazwyczaj trwa od 21 do 35 dni i obejmuje kilka faz. Faza miesiączkowa charakteryzuje się odrzutem i wydalaniem z organizmu błony śluzowej macicy wraz z krwią. To naturalny proces, który przygotowuje organizm kobiety do ewentualnej ciąży. Krwawienie najczęściej trwa od 3 do 7 dni a jeżeli przedłuża się na ponad 8, wtedy trzeba udać się do ginekologa.
Czym są bóle miesiączkowe – co warto o nich wiedzieć?
Z problemem bolesnego miesiączkowania mierzy się wiele kobiet. Najprościej rzecz ujmując bóle miesiączkowe to dolegliwości pojawiające się w dolnej części brzucha, które często promieniują do dolnej części pleców lub ud. Mogą przybrać formę taką, jak skurcze macicy. Mogą one występować tuż przed miesiączką lub podczas jej trwania. Intensywność bólu jest indywidualna dla każdej kobiety – niektóre doświadczają delikatnego dyskomfortu, inne natomiast silnych skurczów.
Bóle menstruacyjne – jakie mogą być ich przyczyny? Co może je wywoływać?
Ból miesiączkowy jest wynikiem skurczów macicy, które pomagają wydalić błonę śluzową. Skurcze te są wywołane przez substancje zwane prostaglandynami. Wysoki ich poziom może prowadzić do silniejszych skurczów i tym samym większych dolegliwości bólowych. Jeżeli na samym początku nie miałaś bólów, które pojawiły się wraz z czasem, to warto zrobić badania, czy na macicy nie pojawiły się mięśniaki macicy, polipy lub innego rodzaju narośle.
Bolesne miesiączki – jak można walczyć i pokonać dolegliwości bólowe?
Wszystko zależy od tego jaka jest przyczyna bólu. W pierwotnym bolesnym miesiączkowaniu stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne, które są w stanie ujarzmić ból.
Osoby, które mierzą się ze słabszym bólem zamiast niesteroidowych leków przeciwzapalnych mogą brać leki przeciwbólowe, które w swoim składzie zawierają ibuprofen. Będą one łagodzić bóle menstruacyjne, a także inne dolegliwości takie, jak bóle głowy, które czasami również pojawiają się podczas miesiączki.
Bolesne miesiączkowanie – kiedy zwrócić się do ginekologa o pomoc?
Nie zawsze jednak warto brać sprawy w swoje ręce i samodzielnie łagodzić dolegliwości bólowe za pomocą grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych lub leków przeciwbólowych.
Czasami, jeżeli bóle są bardzo silne i utrudniają funkcjonowanie albo wcześniej nie miałaś tak intensywnych doświadczeń bólowych, to warto nie czekać i od razu udać się do ginekologa. Specjalista sprawdzi co stoi za silniejszymi skurczami macicy. Do ginekologa warto również z innymi niepokojącymi objawami pójść, takimi jak obfite krwawienia, ból podczas stosunku czy upławy.
Ból miesiączkowy – jakie mogą być konsekwencje nieleczenia bóli miesiączkowych?
Nieleczone bóle miesiączkowe mogą prowadzić do wielu problemów, takich jak niedokrwistość spowodowana obfitymi krwawieniami czy zaburzenia emocjonalne związane z przewlekłym bólem. Niektóre poważne schorzenia, takie jak endometrioza czy torbiele jajników, mogą również objawiać się silnymi bólami miesiączkowymi, warto więc bez względu na wszystko zdecydować się na konsultację z lekarzem, który zrobi odpowiednie badania, które pozwolą ustalić konkretną przyczynę dolegliwości.
Czy istnieją alternatywne sposoby leczenia – czy są bezpieczne, czy warto je wziąć pod uwagę?
Wiele osób zastanawia się nad tym, czy ból menstruacyjny można zwalczać jakimiś alternatywnymi sposobami. W teorii, to możliwe – masaże, joga, akupunktura potrafią niekiedy zadziałać. W praktyce jednak, mimo wszystko ważna jest konsultacja z lekarzem specjalistą.
Niezależnie czy twoim problemem jest pierwotne bolesne miesiączkowanie czy wtórne bolesne miesiączkowanie, udanie się do ginekologa, powinno być podstawą, którą wykonasz. Inne rzeczy możesz dodać na zasadzie: jeśli nie pomoże, to nie zaszkodzi.