Czym jest terapia mitochondrialna IHHT i kiedy warto ją rozważyć?

0
1071
terapia mitochondrialna IHHT

Przewlekłe zmęczenie to niejako symbol naszych czasów – zmaga się z nim bardzo dużo osób, a jednocześnie nie zawsze „domowe” sposoby na jego przezwyciężenie okazują się skuteczne. W takiej sytuacji to normalne i naturalne, że szukamy innych rozwiązań tego problemu. Na czym polega medycyna mitochondrialna i w jaki sposób może nam pomóc w przywróceniu dawnego poziomu energii? Jak działa terapia IHHT?

Czym jest terapia mitochondrialna IHHT?

Mitochondrium to bardzo ważny element każdej komórki ciała człowieka – jest on odpowiedzialny za produkcję energii, dzięki czemu cała komórka jest w stanie pełnić swoje funkcje.

Niektóre czynniki chorobowe (choroby degeneracyjne mózgu, przebyta infekcja COVID itd.), jak i środowiskowe mogą negatywnie wpływać na organizm i często powodują obumieranie osłabionych mitochondriów, co objawia się między innymi wrażeniem słabości i ciągłym poczuciem zmęczenia. Terapia mitochondrialna IHHT to zabieg, który pozwala pobudzić komórki do pracy poprzez zastosowanie specjalnej mieszaniny powietrza. Jej celem jest również stymulacja powstawania nowych mitochondriów.

Medycyna mitochondrialna – kiedy warto rozważyć jej zastosowanie?

Dotychczas medycyna mitochondrialna stosowana była na potrzeby sportowców oraz zawodowych żołnierzy. Obecnie jest to opcja dostępna coraz szerzej i możemy z niej skorzystać także w innych sytuacjach. Poza przewlekłymi chorobami (jak na przykład reumatoidalne zapalenie stawów) terapia mitochondrialna sprawdza się również wtedy, gdy borykamy się z nadmiarowym stresem, którego nie możemy opanować żadnym innym sposobem, a także jako wspomaganie fizjoterapii po przebytej kontuzji lub innym urazie fizycznym. Skorzystać z niej mogą również osoby borykające się z częstymi, nawracającymi infekcjami, jak i stosujące długotrwałą terapię lekową.

Jak przebiega terapia mitochondrialna?

Zanim zdecydujemy się na terapię IHHT, warto nauczyć się rozpoznawać pierwsze objawy niedoboru mitochondriów oraz jak radzić sobie z nimi w podstawowym zakresie – nie zawsze profesjonalny zabieg będzie nam potrzebny. Jeżeli mamy słabą kondycję, nasza dieta pozostawia wiele do życzenia, cierpimy na bezsenność czy też bardzo łatwo łapiemy drobne infekcje, to może być znak, że cierpimy na osłabioną gospodarkę energetyczną organizmu. Pierwszymi krokami powinny być zawsze te podstawowe: zadbanie o większą ilość ruchu, rzetelne przeanalizowanie naszej diety i uzupełnienie jej o zdrowsze produkty, a także zaadresowanie problemu bezsenności. Dopiero w sytuacji, gdy podstawowe sposoby poprawy zdrowia zawiodą lub będą niewystarczające, warto sięgnąć po dodatkowe środki.

Terapia stosowana w medycynie mitochondrialnej polega na wdychaniu specjalnie przygotowanej mieszanki powietrza, naprzemiennie o niskim i dużym stężeniu. To pobudza organizm do produkcji nowych mitochondriów oraz wspiera te już istniejące w komórkach. Wiele osób opisuje przebieg zabiegu jako bardzo relaksujące doświadczenie, przy okazji którego można wręcz zasnąć, ponieważ w jego trakcie pacjent leży lub siedzi w wygodnej pozycji.

Kto może skorzystać z terapii mitochondrialnej?

Z medycyny mitochondrialnej skorzystać może praktycznie każdy – zarówno w sytuacji, gdy zmagamy się z chorobą bądź kontuzją, jak i wtedy, gdy nie mamy problemu ze zdrowiem, ale jednak nie czujemy się też w pełni dobrze. Przeciwwskazań do zastosowania tej formy terapii jest niewiele i zaliczają się do nich wady serca, obecność choroby wieńcowej oraz nieustabilizowane ciśnienie tętnicze. Jeżeli cierpimy na inną z powszechnie występujących chorób cywilizacyjnych (jak na przykład cukrzyca), musimy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem przed podjęciem jakichkolwiek dalszych kroków.

Terapia IHHT to skuteczne uzupełnienie medycyny klinicznej i może być zastosowane jako wsparcie standardowej terapii – zarówno w przypadku problemu chorób przewlekłych, jak i przy kontuzji bądź innym urazie fizycznym. Zawsze przed rozpoczęciem procedury będziemy musieli przejść wstępną konsultację.

Terapia IHHT a wspomaganie rehabilitacji po urazach

Układ odpornościowy organizmu pełni wiele ważnych funkcji nie tylko podczas walki z chorobami, ale także przy stanach zapalnych i kontuzjach natury fizycznej. Jeżeli brakuje nam energii, proces rekonwalescencji będzie zauważalnie dłuższy. Dlatego w medycynie sportowej już od dawna korzysta się z terapii IHHT jako wsparcia klasycznej fizjoterapii oraz rehabilitacji przy pomocy wielu innych zabiegów. Jeżeli więc borykamy się ze świeżym urazem, warto zapytać lekarza o ten dodatkowy zabieg – dzięki niemu szybciej wrócimy do zdrowia i pełnej sprawności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj