Endoprotetyka – fascynująca nauka, o której warto dowiedzieć się więcej

0
650

Zgodnie z definicją, endoprotetyka zajmuje się nauką nad implantami zębów oraz leczeniem około endodentycznym, Jest to dziedzina dynamicznie rozwijająca się, w której zarówno teoria, jak i praktyka na bieżąco się uzupełniają. Co więcej, można powiedzieć o tej fascynującej nauce, która prowadzi do bardzo użytecznego i pomocnego działania w gabinetach stomatologicznych? Tego dowiesz się, czytając niniejszy artykuł!

Endoprotetyka od A do Z

Chcąc rozmawiać o tym, czym jest endoprotetyka, musimy zacząć od głównego przedmiotu, którym się ona zajmuje, czyli od endoprotezy. W rozumieniu słownikowym endoproteza jest wykonanym z biomateriałów elementem, który wszczepia się podczas interwencji chirurgicznej do ciała pacjenta w formie implantu. Celem tej procedury ma być zastąpienie pewnej funkcji, którą dotychczas osoba poddana leczeniu mogła wykonywać dzięki swojej naturalnej części ciała, ale z różnych przyczyn utraciła tę zdolność. O endoprotezach często mówi się w odniesieniu do sztucznych stawów. Najpopularniejsze wśród Polaków są przeszczepy stawów biodrowego i kolanowego. Część osób nosi także endoprotezy kończyn, które zostały utracone np. podczas wypadku lub amputacji.

Zdecydowanie najczęstszym zastosowaniem endoprotez cieszy się jednak stomatologia, a w zasadzie jej odrębna gałąź zwana endoprotetyką. Wbrew pozorom nie cała dziedzina nauki o endoprotezach przyjęła tę intuicyjną nazwę, a odłam stomatologii. W innych przypadkach konieczne jest dodanie drugiego członu do tej nazwy własnej. Tak oto powstaje np. endoprotetyka ortopedyczna czy sercowo-naczyniowa.

Zebranie całej wiedzy o endoprotetyce ze wszystkich dziedzin medycyny nie byłoby możliwe nawet w największym atlasie, ponieważ każda proteza wymaga precyzyjnej wiedzy z zakresu anatomii danego układu, z którym ma zostać zintegrowana. Niniejszy artykuł będzie jednak omawiał, czym jest endoprotetyka w rozumieniu gałęzi nauki o zębach. Dowiesz się również skąd czerpać wiedzę na temat tej precyzyjnej dziedziny.

Książka dla początkującego endoprotetyka

Choć dziedzina, jaką jest endoprotetyka jest stosunkowo nowa, na polskim rynku dostępne są już publikacje, które w precyzyjny i dokładny sposób omawiają meandry praktyki w tym zakresie. Najbardziej popularną książką jest „Endoprotetyka przewodnik dla praktyki” autorstwa dr n. med. Macieja Żarowa innych specjalistów z zakresu ortodoncji, którzy współtworzyli podręcznik.

Książka złożona jest z 10 rozdziałów, gdzie 6 opracował wyżej wspomniany doktor, a 4 pozostałe są pracą grupową najlepszych praktyków i naukowców krajowych, jak i zagranicznych. W podręczniku omówiono zarówno sytuacje, które spotykają enoprotetyka każdego dnia w pracy, jak i wyjątkowe przypadki, na jakie specjalista musi być w stanie zareagować. Oprócz zagadnień związanych ze zdrowotnością, autorzy nie pominęli także popularnej obecnie gałęzi medycyny estetycznej, do której bezwzględnie zalicza się endoprotetyka estetyczna. Czy po zabiegu natury zdrowotnej możemy wybielić zęby lub mieć licówki? Na te i inne pytanie naukowcy i praktycy udzielili odpowiedzi w publikacji.

Endoprotetyka przewodnik dla praktyka – dlaczego warto go przeczytać?

Jak zatem widzisz, w książkę o endoprotetyce warto zaopatrzyć się przede wszystkim dlatego, iż została ona stworzona przez wybitnych ekspertów. Dodatkowo wiadomości w niej zawarte są poparte nie tylko własnym doświadczeniem medyków, ale także piśmiennictwem zagranicznym, a zatem opisane przypadki musiały znaleźć potwierdzenie w działalności innych praktyków. Ponadto książka jest bogato ilustrowana oraz wyposażona w zdjęcia, na podstawie których czytelnik może lepiej zapamiętać sobie omawiane w literaturze przypadki. Książkę „Endoprotetyka przewodnik dla praktyka” warto zatem mieć na półce swojej biblioteczki, szczególnie jeśli interesujemy się stomatologią. W tym wypadku inwestycja 140 zł wróci do Ciebie z nawiązką w niedługim czasie po dokładnym przeczytaniu książki traktującej o tajnikach endoprotetyki!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj