Filtry odwróconej osmozy – jak działają?

0
654
odwr osmoza

Obawiając się złej jakości wody z kranu, większość ludzi rezygnuje z picia jej. Ludzie coraz chętniej wybierają wodę filtrowaną w domu niż wodę z butelek, która została przefiltrowana. Osmoza jest jednym z naturalnych procesów zachodzących w przyrodzie i tak właśnie działa filtr odwróconej osmozy. Jest ona wykorzystywana do tworzenia filtra. Uzyskana w ten sposób woda jest czysta i klarowna.

Czym jest zjawisko odwróconej osmozy?

Jedną z najbardziej nowoczesnych i skutecznych metod na oczyszczanie wody z zanieczyszczeń jest tak zwana odwrócona osmoza. Wykorzystuje się w tym celu specjalne membrany, przez które następnie przechodzi woda. Pory przepuszczają małe cząsteczki wody, jednak nie pozwalają na przejście różnego typu zanieczyszczeń. Proces odwróconej osmozy polega zatem na przejściu wody pod ciśnieniem przez membrany w kierunku do roztworu mniej stężonego. Oznacza to, że woda zostaje oczyszczona z substancji w niej rozpuszczonych. Membrana jest przepuszczalna tylko dla cząstek, które mają rozmiar równy lub mniejszy aniżeli cząsteczka wody. Tym samym filtry odwróconej osmozy umożliwiają uzyskanie wody o bardzo dobrym stopniu czystości. Woda jest zatem zbliżona do wody destylowanej. Odwrócona osmoza gwarantuje zatem czystą i dobrą wodę. Jednocześnie zjawisko osmozy jest znane między innymi z przyrody oraz stosowane przez starożytnych Greków, którzy w ten sposób usuwali sól z wody morskiej.

Jak działa filtr odwróconej osmozy?

Zaawansowane technologicznie filtry odwróconej osmozy pozwalają usunąć z wody chlor, arsen, żelazo, metale ciężkie, nawozy, insektycydy. Niestety odwrócona osmoza skutecznie wytrąca z wody również magnez, wapń potas, a także szereg innych ważnych mikro oraz makroelementów. Filtr odwróconej osmozy pozwala na uzyskanie wody ze stopniem oczyszczenia sięgającym od 98 do aż 100%. Należy zatem pamiętać, że oczyszczona w ten sposób woda zawiera bardzo niewielką ilość soli mineralnych. Tym samym opinie na temat jej korzyści oraz szkód dla zdrowia są bardzo podzielone. Niektórzy lekarze podkreślają, że picie tego typu wody może mieć zły wpływ na układ sercowo-naczyniowy, który potrzebuje do prawidłowej pracy odpowiedniej ilości potasu i magnezu. Jednak problem ten można z łatwością rozwiązać dzięki odpowiednim wkładom, które prowadzą do pierwotnej mineralizacji wody

Dlatego w czasie zakupu filtra odwróconej osmozy należy wybierać ten, który posiada także mineralizator. Domowy system oczyszczania wody dzięki procesowi odwróconej osmozy złożony jest z kilku wkładów oraz filtrów z membraną. Dodatkowo niezbędny jest również zbiornik na oczyszczoną wodę, którego pojemności najczęściej wynosi od 8 do 12 litrów. Zestaw jest prosty w montażu oraz z łatwością powinien zmieścić się pod zlewem. Oczyszczona woda trafia do zbiornika, natomiast woda z wysokim poziomem zanieczyszczeń odprowadzana jest do kanalizacji. W ten sposób nie prowadzi do zatykania membrany.

Filtr odwróconej osmozy – dlaczego warto go zainstalować?

Filtry do odwróconej osmozy mogą wyróżniać się wydajnością sięgającą od 170 do aż 370 l na dobę. Kiedy woda przejdzie przez wszystkie filtry oraz membranę jest odpowiednio oczyszczona nie tylko z chemicznych zanieczyszczeń lecz nawet z wirusów oraz bakterii. Jest zatem idealnie czysta i pozbawiona jakichkolwiek chorobotwórczych patogenów. Niezbędne jest jednak, aby co około 6 miesięcy wymieniać wkłady niezbędne do oczyszczania wstępnego, natomiast filtry końcowe wymienia się raz w roku. Wszystkie prace konserwacyjne są bardzo proste i można wykonać je samemu bez stosowania specjalistycznych narzędzi.

To sprawia że filtry odwróconej osmozy z łatwością można zamontować zarówno w domu, jak też w miejscu pracy czy biurze. Najpierw jednak należy określić własne preferencje w zakresie stopnia oczyszczenia wody. Tym samym określa się przez to ilość modułów, czyli wkładów oczyszczających. W przypadku najprostszych systemów dostępne są: membrana, filtry wstępne oraz filtr węglowy służący do końcowego oczyszczenia. Można także zdecydować się na system 6-stopniowy, który posiada dodatkowo mineralizator. Natomiast w instalacjach bardziej złożonych odnaleźć można także bioceramiczny aktywator, który alkalizuje wodę. Tym samym oprócz podstawowego zadania jakim jest oczyszczanie wody filtry mogą także przywracać dobrą jakość wody, a także zapewniać jej wysoki stopień mineralizacji.

Dostępne są także różne rodzaje zbiornika, aby w ten sposób produkt mógł z łatwością zmieścić się pod każdym zlewem, zapewniając stały dostęp do czystej wody. Filtracja wody przy pomocy odwróconej osmozy jest rewolucyjnym Rozwiązaniem, które umożliwiło ludzkości przede wszystkim odzyskiwanie wody słodkiej, wykorzystywanej następnie do picia. Jednak oczyszczona woda metodą odwróconej osmozy może być wykorzystana w wielu procesach technologicznych. Zapewnia to jej wysoką jakość, czystość, a także szerokie zastosowanie nie tylko jako produkt spożywczy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj