Hipnoza – sposób by poczuć się lepiej i pozbyć się stanów lękowych

0
323
hipnoterapia pomaga

Zaburzenia lękowe stanowią jedne z najpowszechniejszych problemów psychicznych, dotykając miliony ludzi na różnych etapach ich życia. Według danych WHO, zaburzenia lękowe mogą dotyczyć ponad 301 milionów ludzi na świecie, co oznacza że są najszerzej spotykaną grupą problemów psychicznych.

Mimo, że w kontekście zdrowia psychicznego najwięcej się mówi o depresji, to właśnie zaburzenia lękowe są najszerzej spotykane. Charakteryzują się nadmiernym, przewlekłym lękiem, który może znacząco zakłócić codzienne funkcjonowanie, utrudniając funkcjonowanie społeczne i zawodowe, a także powodując znaczne obniżenie jakości życia i satysfakcji. 

Czy hipnoterapia pomaga poczuć się lepiej?

Jednym z popularniejszych tematów w ostatnim czasie jest wykorzystanie hipnozy przy walce z dolegliwościami lękowymi. Hipnozę wykorzystuje się w terapii od dawnych czasów. Zainteresowani tą metodą byli między innymi Freud (twórca psychoterapii psychoanalitycznej), a także Mesmer, czy Braid.

W ramach terapii dla osób cierpiących na zaburzenia lękowe, hipnoterapia wyłania się jako skuteczne narzędzie. Hipnoterapia opiera się na pracy z klientem, będącym w stanie hipnozy, czyli głębokim relaksie umysłu i ciała, umożliwiającym dostęp do podświadomości. W trakcie hipnozy klienci są bardziej podatni na sugestie, dzięki czemu można indukować im pożądane zmiany, a także możliwy jest większy wgląd i regresja wieku do wydarzeń, które mogą stać za kłopotliwymi i uciążliwymi objawami.

W kontekście zaburzeń lękowych praca z podświadomością odgrywa kluczową rolę. Podświadomość skrywa stłumione emocje, przekonania, doświadczenia, nieprzepracowane traumy i konflikty psychiczne, za sprawą których mogą pojawiać się objawy lękowe, a także objawy depresyjne. Powrót do tych traum czy negatywnych emocji, pozwala je przepracować i znieść albo zmniejszyć dolegliwości.

Objawy lękowe, takie jak ataki paniki, czy wzbudzenie układu autonomicznego, nadmierne pocenie się czy bezsenność, są sygnałami alarmowymi, informującymi nas o tym, że coś w nas wymaga uwagi i zrozumienia. Hipnoterapia skupia się na identyfikacji i zrozumieniu tych przyczyn, pomagając pacjentom w redukcji lęków.

Hipnoterapia przynosi wiele korzyści. Na początku hipnoterapeuta i pacjent ustalają cele oraz omawiają techniki i oczekiwania. Następnie klient jest prowadzony do głębokiego stanu relaksacji, co pozwala na dostęp do podświadomości. W trakcie hipnozy terapeuta pomaga zidentyfikować źródła lęków, często sięgając do wydarzeń z przeszłości (regresji wieku). Klient może przeżywać te sytuacje ponownie, ale z zupełnie innej perspektywy, lepiej zrozumieć siebie i swoje objawy. 

Hipnoza regresji wieku

Hipnoza regresyjna pozwala klientowi cofnąć się w czasie do wydarzeń z przeszłości. Te wydarzenia często są źródłem lęków. Przeżywanie ich ponownie w bezpiecznym otoczeniu, w trakcie relaksacji, pozwala zrozumieć i uzdrowić doświadczenia budujące strukturę psychiczną, co może prowadzić do znaczącej redukcji lęków w teraźniejszości. 

Hipnoterapia stanowi więc fascynującą ścieżkę do odkrywania i zrozumienia korzeni lęków. Poprzez pracę z podświadomością, pacjenci zyskują możliwość identyfikacji, zrozumienia i uzdrowienia przyczyn swoich lęków. Dzięki temu doświadczają znacznego zmniejszenia stanów lękowych, odzyskując kontrolę nad swoim życiem i odnajdując spokój wewnętrzny. Hipnoterapia staje się mostem do głębokiego zrozumienia siebie i stanowi zachęcającą perspektywę dla tych, którzy poszukują skutecznych metod walki z lękami. Zgodnie z metaanalizą Alfreda A. Barrios’a, metoda ta pozwala osiągnąć skuteczność na poziomie nawet 93% po sześciu zrealizowanych sesjach. 

Więcej: https://znajdzterapie.pl/hipnoterapia/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj