Masaż na spięte mięśnie. Co trzeba o nim wiedzieć?

0
2085
masaż na plecy

Wszechobecny stres może prowadzić do wielu poważnych problemów zdrowotnych. Obok przewlekłego zmęczenia, zaburzeń odżywiania, rozstroju psychicznego lub wypalenia zawodowego, jego skutkami bywają też schorzenia natury somatycznej. Wiele osób na co dzień zmagających się ze stresem, skarży się na takie dolegliwości jak bóle żołądka, napięciowe bóle głowy, nadmierne pocenie, nieregularne wypróżnienia, obniżenie odporności, a nawet problemy natury dermatologicznej. Innym objawem związanym z długotrwałą ekspozycją na stres jest nadmierna sztywność mięśni.

Sztywność mięśni, określana przez pacjentów również jako nadmierne napięcie, w znacznym stopniu obniża jakość naszego życia. Nieodłącznie związany z nią ból uniemożliwia wykonywanie codziennych czynności – niekiedy przeszkadza nawet w siedzeniu lub leżeniu. Odczuwane przez pacjenta dolegliwości jeszcze bardziej obniżają jego nastrój, co prowadzi do nasilenia stresu – powstaje mechanizm tzw. błędnego koła. Dlatego sztywności mięśni pod żadnym pozorem nie należy lekceważyć – kiedy zauważymy ją u siebie lub któregoś z naszych bliskich, powinniśmy jak najszybciej podjąć kroki, które pozwolą ją zlikwidować. Tym bardziej, że dostępne są metody szybkie i skuteczne.

Skąd bierze się nadmierne napięcie mięśni?

Jakie czynniki odpowiadają za sztywność mięśni i związane z nią objawy?

Sztywność mięśni nie jest objawem obserwowanych wyłącznie u pacjentów poddawanych dużemu, ciągłemu stresowi. Nadmierne napięcie mięśni występuje również w przebiegu wielu chorób, wśród których należy wymienić między innymi zespół sztywności uogólnionej, neuromiotonia, cukrzyca, tężec, niewydolność nerek, niedoczynność tarczycy i inne zaburzenia hormonalne, niedobory elektrolitów i wapnia lub zespół Schwartza-Jampela. Poza tym obserwuje się ją także u kobiet w ciąży lub osób zatrutych strychniną i niektórymi substancjami psychoaktywnymi.

Co ważne, jeśli towarzyszą mu inne objawy (np. drgawki), należy bezzwłocznie wezwać pomoc medyczną. Niezależnie od tego, czy na sztywność mięśni odpowiada stres i zły stan psychiczny, czy też wspomniane choroby, ten objaw zawsze wywołuje dokuczliwy ból.  Warto więc jak najszybciej wyeliminować problem.

Jak rozluźnić spięte mięśnie?

Skuteczne sposoby na napięcie mięśniowe – masaż klasyczny czy na fotelu?

W walce ze sztywnością mięśni należy przede wszystkim wyeliminować wywołujące ją choroby i stres. W zwalczaniu samego objawu pomocny natomiast okaże się masaż. Wielu pacjentów wybiera masaż klasyczny. I choć nie sposób byłoby odmówić tej metodzie skuteczności, to wiąże się ona z wieloma problemami. Wymaga umówienia wizyty w salonie, a więc zazwyczaj nie jest dostępna w razie nagłego skurczu. Sesja o fizjoterapeuty wiąże się też ze sporym wydatkiem, co szczególnie mocno będzie odczuwalne dla portfeli osób często zmagających ze stresem.

W leczeniu bólu związanego ze sztywnością mięśni skuteczny okaże się też masaż na spięte mięśnie wykonywany na specjalnym fotelu leczniczym. Niewątpliwą zaletą tej metody jest z całą pewnością dostępność o każdej porze. W ostatecznym rozrachunku może też okazać się tańszym rozwiązaniem. Fotele tego typu przeznaczone są nie tylko do prywatnego użytku. Często można spotkać je w fotelach, biurowcach, na siłowniach i w innych miejscach, gdzie przebywający ludzie często potrzebują szybkiego oraz skutecznego sposobu na stres i związane z nim napięcie mięśniowe.

Masaż na spięte mięśnie – najlepszy sposób na likwidację napięcia mięśni. Skuteczne rozmasowanie napięcia.

Przeglądając ofertę foteli masujących, można zauważyć, że na rynku dostępne są najróżniejsze modele, różniące się trybami oraz sposobem masaży. Dzięki temu – zwłaszcza, jeśli przy wyborze urządzenia skorzystamy z fachowej pomocy doradcy – na pewno uda nam się znaleźć optymalne rozwiązanie. Decydując się na masaże na fotelu leczniczym, pamiętajmy, że widoczne efekty przynosi dopiero seria masaży. Po jednorazowej sesji odczujemy wprawdzie ulgę w postaci mięśni i ścięgien, ale nie będzie ona wystarczająca do całkowitego wyeliminowania problemu.

Sposób na napięte mięśnie

Jakie są efekty masażu na fotelu? Lepsze krążenie krwi i wydajniejsze natlenienie mięśni. Zastosowanie fotela masującego likwiduje napięcie mięśniowe, ale też w inny sposób korzystnie wpływa na stan naszego zdrowia. W wyniku masażu poprawia sie krążenie krwi, co z kolei prowadzi do lepszego natlenienia mięśni i podniesienia ich wydajności. Poza tym seria masaży jest w stanie polepszyć krążenie limfy.

Użycie foteli leczniczych jest rekomendowane nie tylko osobom zestresowanym, ale też wszystkim, którzy wiele godzin dziennie spędzają w pozycji siedzącej. Więcej informacji na temat korzyści płynących z zastosowania tych urządzeń można znaleźć na stronie Rest Lords – fotele masujące tej marki oferują swoim użytkownikom bardzo wysoką jakość.

Dlaczego regularne usuwanie napięcia mięśniowego jest tak ważne?

Jak już wspomnieliśmy, napięcie mięśni wiąże się z dużym, dokuczliwym bólem. Ten może niekorzystnie odbijać się na właściwie wszystkich aspektach życia. Znacząco obniża samopoczucie, utrudnia aktywność fizyczną i jeszcze bardziej potęguje stres. By nie dopuścić do takich problemów, należy zadbać o regularne rozluźnianie spiętych mięśni – a w tym właśnie pomoże fotel masujący.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj