Zaburzenia erekcji u młodych mężczyzn – czym mogą być spowodowane?

0
1188
zaburzenia młody

Mitem jest przekonanie, że młodzi mężczyźni nie miewają problemów z erekcją. Szacuje się, że co czwarty mężczyzna szukający pomocy lekarskiej z powodu zaburzeń erekcji jest poniżej 40. roku życia [1]. Całkowity brak wzwodu u młodego mężczyzny to jednak nieczęste zjawisko i może świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych. Poznaj najczęstsze przyczyny zaburzeń erekcji w tej grupie wiekowej i dowiedz się, w jaki sposób postępować w takiej sytuacji.

Zaburzenia erekcji u młodego mężczyzny – możliwe przyczyny

Zaburzenia erekcji to zaburzenia seksualne utrudniające, a czasem wręcz uniemożliwiające odbycie satysfakcjonującego stosunku seksualnego [1]. To bardzo niekomfortowa sytuacja dla mężczyzny, zwłaszcza młodego. Przyczyny tego stanu są nieco inne niż w starszych grupach wiekowych, a raczej inaczej przedstawia się częstotliwość, z jaką występuje dana przyczyna. Do najczęstszych przyczyn zaburzeń erekcji należą problemy zdrowotne takie jak choroby układu sercowo-naczyniowego (nadciśnienie, miażdżyca), choroby metaboliczne i endokrynologiczne (cukrzyca, nadmiar cholesterolu we krwi, zaburzenia hormonalne), a także m.in. depresja, lęk i konsekwencje niewłaściwego trybu życia (otyłość) [2]. W przypadku mężczyzn ze starszej grupy wiekowej przy zaburzeniach erekcji w grę wchodzić mogą wymienione powyżej czynniki, a także m.in. przerost prostaty i niewydolność serca oraz zmiany powodowane przez naturalny proces starzenia się organizmu. U młodych mężczyzn brak erekcji częściej związany jest z wadami anatomicznymi lub rozwojowymi, zaburzeniami hormonalnymi oraz urazami prącia lub rdzenia kręgowego. Powodem braku erekcji u mężczyzn w tej grupie wiekowej częściej są też problemy natury psychologicznej (depresja, zaburzenia lękowe)i choroby neurologiczne.. Niemniej jednak nawet bardzo młodzi mężczyźni, podobnie jak ci dużo starsi, mogą cierpieć na brak wzwodu z powodu chorób cywilizacyjnych takich jak cukrzycai otyłość, a nawet miażdżyca, co ma związek z niewłaściwym trybem życia i sposobem odżywiania się. Warto też nadmienić, że wśród przyczyn zaburzeń erekcji wymienia się stosowanie używek oraz nadużywanie alkoholu [2]. Wśród młodych mężczyzn zaburzenia erekcji często spowodowane są także problemami natury psychologiczneji tożsamościowej. Może być to np. lęk przed inicjacją, brak doświadczenia, a także nieuświadomione skłonności homoseksualne [3].

Jak leczyć zaburzenia erekcji u młodych mężczyzn?

Problemy z erekcją zawsze są niepokojącym symptomem, dlatego nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty. Przede wszystkim należy przełamać wstyd i w przypadku pojawienia się kłopotów ze wzwodem skonsultować ten problem z lekarzem. Może to być lekarz urolog, seksuolog, jak również lekarz rodzinny. Leczenie zaburzeń erekcji może być przyczynowe lub objawowe [4]. W leczeniu przyczynowym istotne jest zdiagnozowanie źródła problemów z erekcją, które mogą wynikać np. z zaburzeń hormonalnych, naczyniowych, czy też występować na podłożu psychologicznym. Niezależnie od genezy problemów, w leczeniu zaburzeń erekcji najczęściej stosowanymi lekami są tzw. inhibitory fosfodiesterazy typu 5, których działanie polega – w dużym uproszczeniu – na zwiększeniu dopływu krwi do prącia w odpowiedzi na pobudzenie seksualne. Pierwszym, dostępnym bez recepty lekiem z tej grupy jest sildenafil, który jest substancją czynną leków Mensil i Mensil Max*. Sildenafil charakteryzuje się szybkim działaniem, którego efekt utrzymuje się nawet do 5 godzin [5]. Aby ułatwić wchłanianie leku, zaleca się przyjmowanie go na czczo, posiłek może bowiem opóźnić działanie substancji czynnej. Mensil ma postać tabletek do żucia, co zapewnia dyskrecję i wygodę stosowania. Leki Mensil i Mensil Max przeznaczone są dla mężczyzn powyżej 18. roku życia. Przed ich zastosowaniem należy zapoznać z ulotką informacyjną.

Przypisy:

1. K. Hatzimouratidis, REKOMENDACJE DOTYCZĄCE ZABURZEŃ SEKSUALNYCH U MĘŻCZYZN: ZABURZENIA EREKCJI I PRZEDWCZESNY WYTRYSK, European Association of Urology 2015.

2. Bartosz Grabski, Wojciech Cichoń, Zaburzenia erekcji, https://www.mp.pl/pacjent/seksuologia/zaburzenia-seksualne/u-mezczyzn/92036,zaburzenia-erekcji, data dostępu 28.01.2022.

3. Zbigniew Izdebski, Objawy i trudności w życiu seksualnym, Rocznik Lubuski cz. 2. 2006.

4. Zbigniew Lew-Starowicz, Diagnostyka różnicowa zaburzeń erekcji, Seksuologia Polska 2005, 3, 2, 60–63.

5. Na podstawie Charakterystyk Produktów Leczniczych Mensil i Mensil Max.

* Mensil oraz Mensil Max zawierają substancję czynną – syldenafil, który należy do leków z grupy inhibitorów fosfodiesterazy typu 5 (PDE5). Lek działa poprzez wspomaganie rozkurczu naczyń krwionośnych w prąciu, zwiększając napływ krwi do prącia podczas podniecenia seksualnego. Syldenafil pomaga osiągnąć wzwód jedynie pod warunkiem uprzedniego pobudzenia seksualnego.
Leki Mensil i Mensil Max są stosowane w leczeniu zaburzeń wzwodu u dorosłych mężczyzn, definiowanych jako niemożność uzyskania lub utrzymania erekcji prącia wystarczającej do odbycia stosunku płciowego.

MENSIL, 25 mg, tabletki do rozgryzania i żucia. Skład: Jedna tabletka zawiera 25 mg syldenafilu w postaci cytrynianu.

MENSIL MAX, 50 mg, tabletki do rozgryzania i żucia. Skład: Jedna tabletka zawiera 50 mg syldenafilu w postaci cytrynianu.

Postać farmaceutyczna: Tabletki do rozgryzania i żucia. Wskazania do stosowania: Produkty lecznicze MENSIL i MENSIL MAX są wskazane do stosowania u dorosłych mężczyzn z zaburzeniami erekcji, czyli niezdolnością uzyskania lub utrzymania erekcji prącia wystarczającej do odbycia stosunku płciowego. W celu skutecznego działania produktów leczniczych Mensil i Mensil Max niezbędna jest stymulacja seksualna. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ze względu na wpływ syldenafilu na przemiany metaboliczne, w których biorą udział tlenek azotu i cykliczny guanozynomonofosforan (cGMP), nasila on hipotensyjne działanie azotanów. Przeciwwskazane jest zatem równoczesne stosowanie syldenafilu z lekami uwalniającymi tlenek azotu (takimi jak azotyn amylu) lub azotanami w jakiejkolwiek postaci. Jednoczesne stosowanie inhibitorów PDE5, w tym syldenafilu, i leków pobudzających cyklazę guanylową, takich jak riocyguat, jest przeciwwskazane, ponieważ może prowadzić do objawowego niedociśnienia tętniczego. Produktów leczniczych przeznaczonych do leczenia zaburzeń erekcji, w tym syldenafilu nie należy stosować u mężczyzn, u których aktywność seksualna nie jest wskazana (np. pacjenci z ciężkimi schorzeniami układu sercowo-naczyniowego, takimi jak niestabilna dławica piersiowa lub ciężka niewydolność serca). Produkty lecznicze Mensil i Mensil Max są przeciwwskazane u pacjentów, którzy utracili wzrok w jednym oku w wyniku niezwiązanej z zapaleniem tętnic przedniej niedokrwiennej neuropatii nerwu wzrokowego (ang. non-arteric anterior ischemic optic neuropaty, NAION), niezależnie od tego, czy miało to związek, czy nie miało związku z wcześniejszą ekspozycją na inhibitor PDE5. Nie badano bezpieczeństwa stosowania syldenafilu w następujących grupach pacjentów: pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby, hipotonią (ciśnienie krwi <90/50 mm Hg), po niedawno przebytym udarze lub zawale serca oraz ze stwierdzonymi dziedzicznymi zmianami degeneracyjnymi siatkówki, takimi jak retinitis pigmentosa (niewielka część tych pacjentów ma genetycznie uwarunkowane nieprawidłowości fosfodiesterazy siatkówki). Stosowanie syldenafilu u tych pacjentów jest przeciwwskazane. Podmiot odpowiedzialny: PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK S.A. 51-131 Wrocław, ul. Żmigrodzka 242 E. Przed zastosowaniem należy zapoznać się z zatwierdzoną charakterystyką preparatu. Dalsze informacje dostępne na życzenie.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj