Dieta wegańska zyskuje w ostatnich latach na popularności, jednak dla wielu osób jest nadal kontrowersyjna. Zastanawiasz się, czy jest korzystna dla organizmu i czy pozwala zaspokoić wszystkie potrzeby żywieniowe? Oto co warto wiedzieć na jej temat. Rozprawiamy się z popularnymi mitami. Zobacz!
Dieta wegańska, czyli co?
Dieta wegańska jest dosyć często mylona z wegetariańską. I choć te sposoby żywienia mają ze sobą wiele wspólnego, nie są takie same. Weganie nie jedzą żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego – bez względu na sposób ich pozyskania. W ich jadłospisie nie ma więc nie tylko mięsa i ryb, ale również jajek czy nabiału. Dieta wegańska opiera się zatem na:
- warzywach i owocach – szczególnie istotną rolę odgrywają warzywa strączkowe, które są kluczowym źródłem białka w tym planie żywieniowym,
- orzechach i nasionach,
- produktach zbożowych.
Można więc powiedzieć, że jest to w 100% roślinna dieta.
Fakty i mity o diecie wegańskiej
Temat diety wegańskiej wciąż budzi kontrowersje i można znaleźć o niej wiele informacji, które niekoniecznie są prawdziwe. Oto kilka popularnych stwierdzeń, z którymi warto się rozprawić.
#1: Dieta wegańska nie dostarcza organizmowi wszystkich niezbędnych składników
To stwierdzenie jest mitem – pod warunkiem jej właściwego zbilansowania. Potwierdzają to m.in. oficjalne stanowiska American Academy of Nutrition and Dietetics, the Australian National Health and Medical Research Council oraz the British Dietetic Association. Te organizacje potwierdzają, że dieta wegańska może być stosowana na każdym etapie życia, o ile jadłospis będzie bogaty w produkty zawierające odpowiednie składniki odżywcze, witaminy oraz składniki mineralne.
#2 Dieta wegańska jest zawsze zdrowa
To również mit. Samo wykluczenie z jadłospisu pokarmów pochodzenia zwierzęcego nie gwarantuje, że dieta jest zdrowa. Wszystko zależy od tego, jakie produkty roślinne będziesz spożywać i w jakich proporcjach. Źle zbilansowany jadłospis może być źródłem niedoborów określonych składników, np. wapnia czy żelaza, a co za tym idzie – problemów zdrowotnych.
#3 Przy diecie wegańskiej nie trzeba stosować suplementacji
Chociaż dobrze zbilansowana dieta wegańska pozwala dostarczyć organizmowi niemal wszystkich kluczowych składników odżywczych, kluczowe jest tutaj słowo „niemal”. Wyzwaniem jest przede wszystkim podaż witaminy B12, której najważniejszym źródłem jest mięso. Dlatego zalecana jest jej suplementacja. Częstą rekomendacją, niezależną od przyjętego planu żywieniowego, jest też dodatkowe przyjmowanie witaminy D3.
#4 Dieta wegańska to tylko soja, soczewica i fasola
Owszem, warzywa strączkowe są jednym z kluczowych elementów diety wegańskiej, ale nie jedynym! Bardzo ważne w kontekście zdrowego zbilansowania posiłków są również produkty zbożowe (zwłaszcza pełnoziarniste), ale także warzywa z innych grup, owoce, tłuszcze roślinne oraz orzechy i nasiona.
#5 Dieta wegańska jest monotonna
Wręcz przeciwnie! Składniki roślinne da się wykorzystać do przygotowywania bardzo zdrowych, dobrze zbilansowanych, smacznych i różnorodnych posiłków. Dowodów na to można poszukać choćby w menu przygotowanym przez Nice To Fit You – w jadłospisie każdego dnia pojawiają się nowe, ekscytujące posiłki.
Czy dieta wegańska jest dla każdego? I tak, i nie. Zasadniczo, jeśli jesteś zdrową osobą i chcesz skorzystać z tego planu żywieniowego, nie ma ku temu przeciwwskazań. Trzeba jednak przestrzegać zasad bilansowania posiłków – na początku najlepiej przy wsparciu dietetyka lub korzystając z cateringu wegańskiego. Może być smacznie i zdrowo!